Podle očekávání (Týden 27)

Akciové indexy zaznamenaly v uplynulém týdnu mírné ztráty. Trhy vyčkávaly na klíčovou událost týdne, setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem. Výborně se naopak dařilo aktivům považovaným za bezpečná. Cena zlata se vyšplhala na šestileté high a rostl také japonský jen, který zpravidla těží z nejistoty na trzích. Navzdory navyšujícímu se napětí v Perském zálivu a vyostření situace mezi...

Akciové indexy zaznamenaly v uplynulém týdnu mírné ztráty. Trhy vyčkávaly na klíčovou událost týdne, setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem. Výborně se naopak dařilo aktivům považovaným za bezpečná. Cena zlata se vyšplhala na šestileté high a rostl také japonský jen, který zpravidla těží z nejistoty na trzích. Navzdory navyšujícímu se napětí v Perském zálivu a vyostření situace mezi Spojenými státy a Íránem, cena ropy poměrně překvapivě klesala.

Z makroekonomických dat ve Spojených státech nepřekvapilo tempo růstu hrubého domácího produktu. Zveřejněný údaj (+3,1 %) odpovídal odhadům analytiků. Překvapivě negativní číslo přinesla spotřebitelská důvěra, která oproti očekávaní poměrně prudce klesla a rozporuplných statistik jsme byli svědky z realitního trhu. Rozjednané prodeje domů i Case-Shillerův index cen nemovitostí naplnil tržní očekávání, prodeje nových domů však byly v uplynulém měsíci slabší.

Tradičně slabší než očekávání byla data z Evropy, kde si investoři všimli zejména dalšího poklesu německého indexu Ifo, který měří náladu v tamní podnikatelské sféře. Ta je aktuálně nejnižší od listopadu roku 2014 a ukazuje tak na rostoucí makroekonomický pesimismus, který v Evropě již nějakou dobu panuje. Zpomalující makroekonomická data na našem kontinentu jsou neoddiskutovatelným jevem a viditelné je také to, že Evropská centrální banka se svými již nyní zápornými úrokovými sazbami nemá nadbytek „střeliva“ k tomu, aby chřadnoucí ekonomiku dlouhodobě stimulovala.

Data, kterých jsme se dočkali v minulém týdnu z Číny, nadále ukazují na křehkost zejména ve výrobním sektoru, zveřejněná čísla však dopovídala očekávání trhu.

Nejdůležitější domácí událostí bylo zasedání bankovní rady České národní banky, která podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající dvojprocentní úrovni. Banka také prognózuje, že by se její sazby neměly v průběhu dalšího roku nijak výrazněji měnit. Revizí prošla také čísla o růstu hrubého domácí produktu. Nově platné číslo ukazuje na vyšší než původně ohlášený meziroční růst pohybující se na úrovni 2,8 procenta.

Právě započatý týden bude z hlediska makroekonomických údajů velice důležitý. Mimořádná pozornost bude věnována zejména pátečním datům z amerického trhu práce. V květnu statistici oznámili mimořádně nízké číslo týkající se nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství a bude nepochybně zajímavé sledovat nejenom nová čísla, ale také možnou korekci zmíněného květnového údaje. Jakékoli pozitivní překvapení bude považováno za známku dalšího solidního výhledu a může snížit pravděpodobnost avizovaného snížení úrokových sazeb na nejbližší zasedání amerického FEDu. To by mělo mít následně silný vliv na ceny rizikových aktiv.

Díky datům přicházejícím ze světa nadále preferujeme americké akcie a akcie rozvíjejících se trhů, před akciemi evropskými (s výjimkou akcií regionu střední a východní Evropy) a americké dluhopisy před těmi evropskými.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…

6. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Drahé technologie (Týden 13)

Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…

30. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje