Pod vlivem možného Brexitu (Týden 24)

Z hlediska makroekonomických dat máme za sebou poměrně nevýrazný týden a tak v hledáčku investorů uvázly pouze tři události. (Podrobný komentář s čísly najdete zde) HDP potěšilo Číslo o růstu hrubého domácího produktu eurozóny potěšilo. Odhadovaný růst HDP v úvodním kvartálu letošního roku je 0,6 procenta oproti 0,3 procenta ze stejného období loňského roku. I z meziročního pohledu nakonec „vykoukl“ lepší než...

Z hlediska makroekonomických dat máme za sebou poměrně nevýrazný týden a tak v hledáčku investorů uvázly pouze tři události. (Podrobný komentář s čísly najdete zde)

HDP potěšilo

Číslo o růstu hrubého domácího produktu eurozóny potěšilo. Odhadovaný růst HDP v úvodním kvartálu letošního roku je 0,6 procenta oproti 0,3 procenta ze stejného období loňského roku. I z meziročního pohledu nakonec „vykoukl“ lepší než očekávaný údaj. Růst se pohybuje na hodnotě 1,7 %, zatímco odhad byl nastaven o jednu desetinku níže. Z tohoto pohledu pro Evropu jednoznačné body.

Obavy z Brexitu

To, co evropská riziková aktiva trápí, je blížící se termín referenda, v němž Británie rozhodne o svém setrvání v Evropské unii. Ve statistikách publikovaných v mediích opět narostl počet příznivců odchodu a to přináší na trhy nejistotu a z ní pramenící nervozitu. Přestože v mediálních průzkumech získávají unijní odpůrci mírně navrch, velké investiční banky jsou ve svých odhadech výsledku referenda nadále konzervativní a odchod Británie oceňují pravděpodobností kolem 35-40 procent. I zde je ovšem oproti minulým týdnům viditelný posun pravděpodobnosti směrem vzhůru.

V obavách z Brexitu táhnou evropské burzy dolů zejména finanční tituly. To ukazuje i výše uvedený graf, z něhož vyplývá, že ztráty evropských bank v posledním týdnu mnohde přesahují desetiprocentní hranici. Výjimkou nebyla ani pražská burza a na ní obchodované bankovní tituly.

Tydenni komentar 24 2016 obr 1

Sazby v USA

Třetí důležitou zprávou, která přišla z trhů, byl projev guvernérky FEDu Janet Yellen. Ta nijak jasně nepotvrdila domněnky o tom, že by poslední mimořádně slabý report o nově vytvořených pracovních místech v USA sám od sebe FED odradil od zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Guvernérka sice uznala, že slabá čísla zasluhují pozornost centrálních bankéřů, ale na druhé straně připustila, že americká ekonomika učinila opět pokrok a úrokové sazby se budou pravděpodobně postupně zvyšovat.

Co ovlivní tento týden

Nejdůležitější událostí právě započatého týdne bude zcela jistě zasedání centrálních bankéřů v USA. Nepředpokládáme, že by na tomto zasedání padlo rozhodnutí o zvýšení sazeb. Důležitý ovšem bude doprovodný komentář.

Podrobný komentář

Podrobný komentář s čísly (souhrnnou tabulkou) najdete zde.

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje