Pod vlivem možného Brexitu (Týden 24)

Z hlediska makroekonomických dat máme za sebou poměrně nevýrazný týden a tak v hledáčku investorů uvázly pouze tři události. (Podrobný komentář s čísly najdete zde) HDP potěšilo Číslo o růstu hrubého domácího produktu eurozóny potěšilo. Odhadovaný růst HDP v úvodním kvartálu letošního roku je 0,6 procenta oproti 0,3 procenta ze stejného období loňského roku. I z meziročního pohledu nakonec „vykoukl“ lepší než...

Z hlediska makroekonomických dat máme za sebou poměrně nevýrazný týden a tak v hledáčku investorů uvázly pouze tři události. (Podrobný komentář s čísly najdete zde)

HDP potěšilo

Číslo o růstu hrubého domácího produktu eurozóny potěšilo. Odhadovaný růst HDP v úvodním kvartálu letošního roku je 0,6 procenta oproti 0,3 procenta ze stejného období loňského roku. I z meziročního pohledu nakonec „vykoukl“ lepší než očekávaný údaj. Růst se pohybuje na hodnotě 1,7 %, zatímco odhad byl nastaven o jednu desetinku níže. Z tohoto pohledu pro Evropu jednoznačné body.

Obavy z Brexitu

To, co evropská riziková aktiva trápí, je blížící se termín referenda, v němž Británie rozhodne o svém setrvání v Evropské unii. Ve statistikách publikovaných v mediích opět narostl počet příznivců odchodu a to přináší na trhy nejistotu a z ní pramenící nervozitu. Přestože v mediálních průzkumech získávají unijní odpůrci mírně navrch, velké investiční banky jsou ve svých odhadech výsledku referenda nadále konzervativní a odchod Británie oceňují pravděpodobností kolem 35-40 procent. I zde je ovšem oproti minulým týdnům viditelný posun pravděpodobnosti směrem vzhůru.

V obavách z Brexitu táhnou evropské burzy dolů zejména finanční tituly. To ukazuje i výše uvedený graf, z něhož vyplývá, že ztráty evropských bank v posledním týdnu mnohde přesahují desetiprocentní hranici. Výjimkou nebyla ani pražská burza a na ní obchodované bankovní tituly.

Tydenni komentar 24 2016 obr 1

Sazby v USA

Třetí důležitou zprávou, která přišla z trhů, byl projev guvernérky FEDu Janet Yellen. Ta nijak jasně nepotvrdila domněnky o tom, že by poslední mimořádně slabý report o nově vytvořených pracovních místech v USA sám od sebe FED odradil od zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Guvernérka sice uznala, že slabá čísla zasluhují pozornost centrálních bankéřů, ale na druhé straně připustila, že americká ekonomika učinila opět pokrok a úrokové sazby se budou pravděpodobně postupně zvyšovat.

Co ovlivní tento týden

Nejdůležitější událostí právě započatého týdne bude zcela jistě zasedání centrálních bankéřů v USA. Nepředpokládáme, že by na tomto zasedání padlo rozhodnutí o zvýšení sazeb. Důležitý ovšem bude doprovodný komentář.

Podrobný komentář

Podrobný komentář s čísly (souhrnnou tabulkou) najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.