Opět o něco výše (Týden 43)

Světové akciové trhy zamířily v uplynulém týdnu opět o něco výše, na rozdíl od takzvaných bezpečných aktiv v podobě dluhopisů a zlata. Ty naopak na své hodnotě ztrácely. Nejpatrnější je to na našich domácích dluhových papírech. Jednoprocentní pokles v průběhu jednoho týdne je v dluhopisovém světě poměrně značný. Stojí za ním pravděpodobně nejistota před víkendovými parlamentními volbami. Dalším negativem pro české...

Světové akciové trhy zamířily v uplynulém týdnu opět o něco výše, na rozdíl od takzvaných bezpečných aktiv v podobě dluhopisů a zlata. Ty naopak na své hodnotě ztrácely.

Nejpatrnější je to na našich domácích dluhových papírech. Jednoprocentní pokles v průběhu jednoho týdne je v dluhopisovém světě poměrně značný. Stojí za ním pravděpodobně nejistota před víkendovými parlamentními volbami. Dalším negativem pro české dluhopisy je jestřábí postoj České národní banky, která do konce roku pravděpodobně nejméně jednou zvýší úrokové sazby, což je pro dluhopisy zpravidla negativní znamení.

O něco nižší výkonnost některých kategorií evropských akcií má zřejmě na svědomí neklid kolem katalánské nezávislosti, který nadále nabývá na nežádoucí dynamice. Na poklidné řešení problému by si zřejmě nikdo nevsadil. Otázkou ovšem je, jaké bude mít silové řešení dopad na akciové trhy. Tady si troufnu tvrdit, že omezený. Flegmatičnost akciových indexů je v poslední době mimořádná. Když globální trhy nijak nezaujala poslední Kimova raketa letící přes Japonsko, nemyslím si, že by policejní nájezd španělských sil do Katalánska měl nějaké velké konsekvence. Přinejmenším prozatím není na indexu MSCI Spain žádná nervozita patrná.

Pro vývoj a solidní zisky akcií ve Spojených státech byl určující výstup z jednání FEDu, který naznačil, že to se zvyšováním úrokových sazeb v prosinci zase nemusí být až taková „tutovka“, jak trhy prozatím věří. FED konstatoval, že ani ničivé hurikány, které zasáhly území Spojených států amerických, nedokázaly tamní ekonomiku výrazně zpomalit. Růst největší světové ekonomiky je podle FEDu mírný a cenové tlaky jsou charakterizovány podobným výrazem. Z tohoto pohledu není potřeba americké hospodářství brzdit za pomoci zvyšování úrokových sazeb nijak razantně.

Další podporou pro růst americké korporátní sféry je započatá výsledková sezóna. Většina velkých firem, které prozatím oznámily výsledky svého hospodaření, se těší dobrému zdraví a ohlášenými čísly překonala očekávání analytiků.

Za vyššími pohyby cen komodit stojí hned několik důvodů. U drahých kovů sehrálo roli to, že byly zřejmě již opravdu příliš drahé. Po jejich divokém letním růstu pokračuje ozdravná korekce. Na ceny zrnin a olejnin nadále tlačí jejich vysoké zásoby a podobě je na tom také káva, cukr a bavlna.

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.