Ohrozí probíhající válečné konflikty investice?

Konflikt na Ukrajině, boje Iráku, nebo pravděpodobné opětovné vítězství Bašara Asada. To jsou tři velká témata, která by mohla zamíchat kartami v celkově poklidném obrazu, který nám trhy nabízejí. Přesto se domnívám, že jejich dopad na dění na hlavních akciových a dluhopisových trzích bude i nadále nízký. A to i v případě přímé účasti USA na operacích v Iráku. Se současným stavem...

Konflikt na Ukrajině, boje Iráku, nebo pravděpodobné opětovné vítězství Bašara Asada. To jsou tři velká témata, která by mohla zamíchat kartami v celkově poklidném obrazu, který nám trhy nabízejí. Přesto se domnívám, že jejich dopad na dění na hlavních akciových a dluhopisových trzích bude i nadále nízký. A to i v případě přímé účasti USA na operacích v Iráku. Se současným stavem věcí trhy žijí zcela klidně a i v případě dalšího vyhrocení situace by byla tržní reakce nejspíše ve znamení krátkodobé korekce, kterou by následovalo růstové nové období. Pohled do historie svědčí o tom, že se jedná o nejpravděpodobnější scénář.

První válka v zálivu

Na počátku srpna roku 1990 napadl Saddám Husejn Kuvajt. O půl roku později, v polovině ledna 1991 započala mezinárodní vojenská operace Pouštní bouře, která skončila poslední únorovým dnem porážkou Iráku.

irak obr 1Obr. 1: Vývoj indexu MSCI World 1990-1991 (zdroj: Morningstar)

Na grafu je zobrazen vývoj celosvětového indexu MSCI World v inkriminované době. V několika prvních měsících po započetí irácké invaze do Kuvajtu došlo k jeho poklesu, který byl ale v následujících měsících rychle zapomenut a s porážkou irácké armády se vyšplhal na vyšší hodnoty, než před začátkem války.

Teroristické útoky 11. září 2001

Útoky se odehrály již uprostřed medvědího trhu započatého kolapsem internetových akcií na počátku nového milénia. Spojené státy vstoupily do války s prozatím neznámým nepřítelem.

irak obr 2Obr. 2: Vývoj indexu MSCI World 2001-2002 (zdroj: Morningstar)

V prvním týdnu po znovuotevření akciové burzy propadl MSCI World o deset procent. Bylo zjevné, že USA budou válčit a panika nabrala vrcholu. Ale již v listopadu téhož roku se index vrátil nad hodnoty z jedenáctého září a pokračoval v růstu.

Válka v Iráku

V březnu 2003 zahájily Spojené státy, díky podezření, že Irák vlastní a vyrábí chemické zbraně, svoji druhou invazi do Iráku. Počáteční obavy z důsledků vojenského střetu a pokles akciových trhů vystřídal opět silný růst.

irak obr 3Obr. 3: Vývoj indexu MSCI World v roce 2003 (zdroj: Morningstar)

A co komodity?

Větší vliv by v případě eskalace současného stavu mohl dopadnout na trhy komoditní.  Centra nepokojů jsou totiž tradičně v komoditně citlivých oblastech. Přesto se i zde domníváme, že by následky konfliktu nebyly nijak dramatické a přechodný růst cen komodit by vystřídal jejich následný pokles.

Související články

Výnosy

První ziskový měsíc (Videokomentář: Týden 30)

Optimismus na trzích pokračoval, firmy hlásí dobré výsledky. Hodnoty P/E jsou často pod pěti i desetiletým průměrem. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

2. 8. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Padesátidenní průměr prolomen (Videokomentář: Týden 29)

Na trhu vládl minulý týden optimismus. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

26. 7. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto…

21. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.