Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory ekonomiky v hodnotě téměř dvou bilionů dolarů, které mají směřovat na boj s pandemií nemoci COVID-19 a obnovu pandemií postižené ekonomiky.

Aby nebylo stimulům podle aktuálních makroekonomických dat dobře fungující ekonomiky dostatek, přišel se svojí iniciativou také úřadující prezident Spojených států Joe Biden. Ten připravil o něco rozměrnější balík, jehož objem by měl být vyšší než dva biliony dolarů a měl by být v následujících osmi letech směřován na infrastrukturní projekty.

Nové peníze mají akciové trhy a s nimi spojení investoři velice rádi a tak není překvapením, že se hodnoty nejširšího indexu SP500 nacházejí nejvýše od doby panování královny Kleopatry.

A optimistická nálada na trzích pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Svědčí o tom dvě křivky pod cenovým grafem indexu ukazující, jak moc velcí i menší investoři a obchodníci zajišťují svoje aktuální pozice na indexu PUT opcemi. Zda se tedy, že se aktuálně nikdo ničeho neobává.

To, že si největší světová ekonomika vede velice dobře, potvrdila v uplynulém týdnu také zveřejněná makrodata. Skvělých čísel jsme se dočkali zejména z trhu práce. Americká ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci téměř milion nových pracovních míst, což je údaj, který s velikou rezervou překračuje analytický odhad. Na mimořádně rychlý rozvoj ve výrobní sféře ukázal ISM Manufacturing Index, jehož ohlášená hodnota je nejvyšší od roku 2004! Podobné je to s hodnotou ISM Services PMI indexu mapujícího vývoj v nevýrobní sféře. Opravdu si nejsem jistý, jestli je takovou ekonomiku nutné masivně podporovat a předhánět se v tom, kdo zabalí a předloží větší balíček.

Pokud je často omílaná investiční mantra, tedy to, že akciové trhy nereflektují současnou situaci, ale naopak vidí do budoucnosti pravdou, pak bych byl docela žádostiv vědět, jaké další dosud neznámé pozitivní zprávy svým prudkým pohybem vzhůru předvídá. Moje téměř dvacetiletá zkušenost spíše svědčí o tom, že trh je „forward looking“ snad pouze před koncem recesí (snad proto, že si to investiční průmysl přeje), zatímco na konci dlouhodobého růstového trendu o svojí prozíravost přichází a nevidí si ani na špičku nosu a propadem je vždy překvapen.  V cenách dnes tedy máme silnou a rychle rostoucí ekonomiku a také balíčky „jaké svět neviděl“. Co je ale dál? Co trh vidí a my o tom nevíme?

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nastává dluhopisová apokalypsa? (Videokomentář: Týden 14)

Hlavní makroekonomickou zprávou týdne byla dozajista informace o solidním růstu HDP v USA. Za poslední kvartál loňského roku rostl o 3,4 % ročně, což jsou lepší výsledky, než se očekávalo.…

3. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.