Nová historická high (Týden 49)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu. Za tímto vývojem stojí především nadále silný optimismus týkající se vývoje vakcín proti nemoci COVID-19.

Vláda Spojeného království dala souhlas spojenectví americké farmaceutické firmy Pfizer a německého BioNtechu k uvedení jejich produktu na britský trh. Trhy prozatím nijak nevzrušuje to, že se věci zřejmě nebudou dít tak rychle, jak se původně očekávalo. Pfizer oznámil, že bude do konce roku schopen dodat na trh pouze padesát miliónů dávek své vakcíny oproti původně plánovanému dvojnásobnému množství. Konkurenční firma Moderna pak je schopna dodat 125 milionů dávek své vakcíny, nicméně termín dodání je až v prvním čtvrtletí příštího roku.  Věci sice drhnou, nicméně fungují, a to trh a investoři oceňují.

Celosvětový akciový index pod vlivem pozitivních zpráv ohledně vakcín prorazil svoje historická high a vydal se poměrně razantně na dosud nezmapované teritorium. Na čele růstu stojí nadále cyklické tituly zahrnující sektory energií, financí a průmyslu a druhý dech chytají také technologie a zdravotnictví.

Makroekonomická data, kterých jsme byli v uplynulém týdnu svědky, nijak nenadchla a naznačují, že zvyšující se počet indikovaných případů nemoci a s ní spojených hospitalizací se začíná do ekonomik opět promítat. Očekávání investorů v minulém týdnu nesplnila důležitá data z amerického z trhu práce, když se ukázalo, že největší světová ekonomika v tomto období vytvořila mnohem méně nových pracovních míst, než se původně očekávalo. Pokles míry nezaměstnanosti ze 6,9 na 6,7 procenta jde plně na vrub snížení „participation rate“, tedy snížení počtu Američanů hledajících si aktivně na trhu práci. Horších, než očekávaných údajů jsme se dočkali i při sledování vývoje v sektorech průmyslu a služeb. Naděje investorů se tak vztahují kromě úspěšné vakcíny také k centrálním bankéřům a politikům a jejich nové a silné podpoře pod tíhou pandemie slábnoucích ekonomik.

Další očekávaný přísun peněz vyhnal v uplynulém týdnu prudce vzhůru ceny drahých kovů, když zlato posílilo téměř o tři procenta a ceny stříbra vzrostly hned o sedm procent. Velké množství nových peněz naopak není dobrou zprávou pro dluhová aktiva a tomu také odpovídal, s výjimkou cen rizikověji orientovaných dluhopisů, vývoj v tomto sektoru.

Právě započatý týden bude na důležitá makroekonomická data mnohem skoupější a tak s děním na trzích mohou pohnout zejména zprávy ohledně vývoje vakcín proti nemoci COVID-19 a také případné nové informace o dalších jednáních politiků o velikosti podpůrných balíčků.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.