Naznačují dluhopisy pozdní stádium růstového cyklu? (Týden 46)

Druhý listopadový týden neměl na programu významná makroekonomická data. Ta přicházejí zejména s koncem měsíce a k tomu je ještě daleko. Mírně zklamala data z Číny, naopak odhady evropského růstu HDP očekávání analytické obce naplnily. Při nedostatku fundamentálních impulsů bere navrch sentiment. Ten je již druhý týden spíše negativní. Silný růst akciových trhů započatý v říjnu již volal po korekci a z tohoto...

Druhý listopadový týden neměl na programu významná makroekonomická data. Ta přicházejí zejména s koncem měsíce a k tomu je ještě daleko. Mírně zklamala data z Číny, naopak odhady evropského růstu HDP očekávání analytické obce naplnily.

Při nedostatku fundamentálních impulsů bere navrch sentiment. Ten je již druhý týden spíše negativní. Silný růst akciových trhů započatý v říjnu již volal po korekci a z tohoto pohledu nemusíme být negativním vývojem na akciových trzích nijak mimořádně překvapeni. Hovořil jsem o tom ve svých předešlých komentářích.

Tydenni komentar 46 2015 obr 1Obr. 1: Americký akciový index SP500 (zdroj: ThinkOrSwim)

Je poměrně pravděpodobné, že po nešťastných pátečních událostech v Paříži otevřou jak evropské, tak zámořské trhy ještě o něco níž. I tak u mě převládá s horizontem do konce roku spíše optimismus.

Z pohledu delších horizontů mě mírně znepokojuje situace na dluhopisových trzích, a to na trhu s korporátními a zejména high yield dluhopisy. Kvalita tohoto dluhu se stále snižuje, o čemž hovoří čísla vydaná agenturou Moody´s. V sektoru dluhopisů s vysokým výnosem došlo v letošním roce celkem k 57 „downgradům“ oproti 18 „upgradům“. Pohled na sektor korporátních dluhopisů investičního ratingu hovoří o 11 downgrade oproti jednomu upgrade.

Tydenni komentar 46 2015 obr 2Další graf z produkce Moody´s ukazuje na rychle rostoucí Expected default frequency (pravděpodobnost bankrotu) firem ze sektoru high yield dluhopisů ve Spojených státech. Růst sice ještě nedosahuje takové úrovně, jakou měl před dvěma posledními recesemi, je ale poměrně silný a mohl by být varováním proti přehnanému optimismu.

Tydenni komentar 46 2015 obr 3Podobnou řečí hovoří také spred mezi výnosem rizikových dluhopisů s vysokým výnosem a bezpečných desetiletých vládních dluhopisů Spojených států. Ten se pozvolna blíží k hranici sedmi procent, která v minulosti znamenala nepříjemnosti a nejednou také nástup recese.

Výše napsané není v žádném případě poplach, jen určité varování o tom, že na trzích není všechno jen růžové. V tuto chvíli pravděpodobně příchodu recese, kromě napětí na dluhopisovém trhu, nic nenasvědčuje. Blížíme se ale možná do pozdního stadia růstového cyklu.

Tydenni komentar 46 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje