Naznačují dluhopisy pozdní stádium růstového cyklu? (Týden 46)

Druhý listopadový týden neměl na programu významná makroekonomická data. Ta přicházejí zejména s koncem měsíce a k tomu je ještě daleko. Mírně zklamala data z Číny, naopak odhady evropského růstu HDP očekávání analytické obce naplnily. Při nedostatku fundamentálních impulsů bere navrch sentiment. Ten je již druhý týden spíše negativní. Silný růst akciových trhů započatý v říjnu již volal po korekci a z tohoto...

Druhý listopadový týden neměl na programu významná makroekonomická data. Ta přicházejí zejména s koncem měsíce a k tomu je ještě daleko. Mírně zklamala data z Číny, naopak odhady evropského růstu HDP očekávání analytické obce naplnily.

Při nedostatku fundamentálních impulsů bere navrch sentiment. Ten je již druhý týden spíše negativní. Silný růst akciových trhů započatý v říjnu již volal po korekci a z tohoto pohledu nemusíme být negativním vývojem na akciových trzích nijak mimořádně překvapeni. Hovořil jsem o tom ve svých předešlých komentářích.

Tydenni komentar 46 2015 obr 1Obr. 1: Americký akciový index SP500 (zdroj: ThinkOrSwim)

Je poměrně pravděpodobné, že po nešťastných pátečních událostech v Paříži otevřou jak evropské, tak zámořské trhy ještě o něco níž. I tak u mě převládá s horizontem do konce roku spíše optimismus.

Z pohledu delších horizontů mě mírně znepokojuje situace na dluhopisových trzích, a to na trhu s korporátními a zejména high yield dluhopisy. Kvalita tohoto dluhu se stále snižuje, o čemž hovoří čísla vydaná agenturou Moody´s. V sektoru dluhopisů s vysokým výnosem došlo v letošním roce celkem k 57 „downgradům“ oproti 18 „upgradům“. Pohled na sektor korporátních dluhopisů investičního ratingu hovoří o 11 downgrade oproti jednomu upgrade.

Tydenni komentar 46 2015 obr 2Další graf z produkce Moody´s ukazuje na rychle rostoucí Expected default frequency (pravděpodobnost bankrotu) firem ze sektoru high yield dluhopisů ve Spojených státech. Růst sice ještě nedosahuje takové úrovně, jakou měl před dvěma posledními recesemi, je ale poměrně silný a mohl by být varováním proti přehnanému optimismu.

Tydenni komentar 46 2015 obr 3Podobnou řečí hovoří také spred mezi výnosem rizikových dluhopisů s vysokým výnosem a bezpečných desetiletých vládních dluhopisů Spojených států. Ten se pozvolna blíží k hranici sedmi procent, která v minulosti znamenala nepříjemnosti a nejednou také nástup recese.

Výše napsané není v žádném případě poplach, jen určité varování o tom, že na trzích není všechno jen růžové. V tuto chvíli pravděpodobně příchodu recese, kromě napětí na dluhopisovém trhu, nic nenasvědčuje. Blížíme se ale možná do pozdního stadia růstového cyklu.

Tydenni komentar 46 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Výnosy

Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?

Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…

25. 6. 2025 8 minut čtení

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.