Naznačují dluhopisy pozdní stádium růstového cyklu? (Týden 46)

Druhý listopadový týden neměl na programu významná makroekonomická data. Ta přicházejí zejména s koncem měsíce a k tomu je ještě daleko. Mírně zklamala data z Číny, naopak odhady evropského růstu HDP očekávání analytické obce naplnily. Při nedostatku fundamentálních impulsů bere navrch sentiment. Ten je již druhý týden spíše negativní. Silný růst akciových trhů započatý v říjnu již volal po korekci a z tohoto...

Druhý listopadový týden neměl na programu významná makroekonomická data. Ta přicházejí zejména s koncem měsíce a k tomu je ještě daleko. Mírně zklamala data z Číny, naopak odhady evropského růstu HDP očekávání analytické obce naplnily.

Při nedostatku fundamentálních impulsů bere navrch sentiment. Ten je již druhý týden spíše negativní. Silný růst akciových trhů započatý v říjnu již volal po korekci a z tohoto pohledu nemusíme být negativním vývojem na akciových trzích nijak mimořádně překvapeni. Hovořil jsem o tom ve svých předešlých komentářích.

Tydenni komentar 46 2015 obr 1Obr. 1: Americký akciový index SP500 (zdroj: ThinkOrSwim)

Je poměrně pravděpodobné, že po nešťastných pátečních událostech v Paříži otevřou jak evropské, tak zámořské trhy ještě o něco níž. I tak u mě převládá s horizontem do konce roku spíše optimismus.

Z pohledu delších horizontů mě mírně znepokojuje situace na dluhopisových trzích, a to na trhu s korporátními a zejména high yield dluhopisy. Kvalita tohoto dluhu se stále snižuje, o čemž hovoří čísla vydaná agenturou Moody´s. V sektoru dluhopisů s vysokým výnosem došlo v letošním roce celkem k 57 „downgradům“ oproti 18 „upgradům“. Pohled na sektor korporátních dluhopisů investičního ratingu hovoří o 11 downgrade oproti jednomu upgrade.

Tydenni komentar 46 2015 obr 2Další graf z produkce Moody´s ukazuje na rychle rostoucí Expected default frequency (pravděpodobnost bankrotu) firem ze sektoru high yield dluhopisů ve Spojených státech. Růst sice ještě nedosahuje takové úrovně, jakou měl před dvěma posledními recesemi, je ale poměrně silný a mohl by být varováním proti přehnanému optimismu.

Tydenni komentar 46 2015 obr 3Podobnou řečí hovoří také spred mezi výnosem rizikových dluhopisů s vysokým výnosem a bezpečných desetiletých vládních dluhopisů Spojených států. Ten se pozvolna blíží k hranici sedmi procent, která v minulosti znamenala nepříjemnosti a nejednou také nástup recese.

Výše napsané není v žádném případě poplach, jen určité varování o tom, že na trzích není všechno jen růžové. V tuto chvíli pravděpodobně příchodu recese, kromě napětí na dluhopisovém trhu, nic nenasvědčuje. Blížíme se ale možná do pozdního stadia růstového cyklu.

Tydenni komentar 46 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.