Na vlně pozitivního sentimentu (Týden 20)

Nedostatek silných fundamentálních zpráv dal plně průchod pozitivnímu sentimentu, který na akciových, dluhopisových a komoditních trzích již druhým týdnem panoval. Za tímto sentimentem můžeme hledat opadnutí napětí ohledně obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou a také mimořádně pozitivní výsledkovou sezónu zejména ve Spojených státech. Na výsledcích firem v prvním kvartálu je již vidět dopad daňové reformy, která snížila...

Nedostatek silných fundamentálních zpráv dal plně průchod pozitivnímu sentimentu, který na akciových, dluhopisových a komoditních trzích již druhým týdnem panoval. Za tímto sentimentem můžeme hledat opadnutí napětí ohledně obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou a také mimořádně pozitivní výsledkovou sezónu zejména ve Spojených státech. Na výsledcích firem v prvním kvartálu je již vidět dopad daňové reformy, která snížila korporátní sféře daňové zatížení a tím také pozitivně zapůsobila na ziskovost. Výsledky v Evropě a třeba v Japonsku sice oproti minulým sezónám a oproti Americe rostou jen pozvolna, nicméně i zde je znát, že se rozvinutým ekonomikám daří dobře.

Klid, ve kterém se trhy nacházejí, je viditelný také na úrovni indexu VIX, který je často považován za jakýsi barometr strachu. Hodnota VIXu se poprvé od počátku února podívala pod třináctku. VIX se příliš nepolekal ani toho, že Spojené státy jednostranně odstoupily od jaderné dohody s Íránem, na který se opět chystají uvalit sankce. Na projev prezidenta Trumpa citlivě zareagovala ropa. Její cena pokračuje v silném růstu, v němž za poslední rok na své ceně přidala téměř čtyřicet procent.

Z makroekonomických dat potěšily ve Spojených státech JOTLs, z nichž vyplývá, že tvorba nových pracovních míst dosáhla svého historického maxima a počet nových pracovních příležitostí přesahuje počet v dubnu ohlášených nezaměstnaných lidí. Trhy podpořila také inflační data. Ta ukázala, že tempo meziročního růstu jádrové inflace se zastavilo. To by mohlo mít vliv na rozhodování FEDu ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Nový týden bude z hlediska silnějších makroekonomických údajů mnohem zajímavější. Ve Spojených státech budeme svědky vyhlášení dat z nemovitostního trhu, o spotřebitelském sentimentu bude vypovídat stav maloobchodních tržeb a o vývoji v průmyslu pak vydá svědectví stav průmyslu v klíčovém regionu Philadelphie. V Evropě budou v centru zájmu předběžné údaje o vývoji HDP a také středeční projev guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho. Důležitý údaj o spotřebitelích v Německu poskytne také index ekonomického sentimentu ZEW.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.