Na trzích jsou patrné emoce (Týden 10)

Období vysoké kolísavosti kapitálových trhů pokračovalo i v uplynulém týdnu. Nejvíce byly postiženy akciové indexy, které prakticky bez výjimky odepsaly více než jedno procento. Nejvíce postiženy byly evropské akcie, kde svoji negativní úlohu zřejmě sehrály italské volby, v nichž byly jasnými favority strany, které jsou dnes díky svému kritickému postoji k unijní politice označovány za populistické. Naopak, poměrně dobře...

Období vysoké kolísavosti kapitálových trhů pokračovalo i v uplynulém týdnu. Nejvíce byly postiženy akciové indexy, které prakticky bez výjimky odepsaly více než jedno procento. Nejvíce postiženy byly evropské akcie, kde svoji negativní úlohu zřejmě sehrály italské volby, v nichž byly jasnými favority strany, které jsou dnes díky svému kritickému postoji k unijní politice označovány za populistické. Naopak, poměrně dobře se dařilo dluhopisům, z nichž většina mírně posílila. Tradičně velkých pohybů jsme byli svědky i v komoditním vesmíru.

Kromě již zmíněných italských voleb se negativně projevily ještě dvě události. První z nich bylo vystoupení nového šéfa amerického FEDu Powella a druhým negativním mužem byl po dlouhé době americký prezident Donald Trump.

Jay Powell byl ve svém projevu ohledně vývoje největší světové ekonomiky možná o něco pozitivnější, než trhy očekávaly. Powellův optimismus byl nakonec přetlumočen tak, že se zvyšuje pravděpodobnost toho, že FED v průběhu roku zvýší úrokové sazby více než třikrát. Při dobrém výkonu US ekonomiky by nebylo žádným překvapením, kdyby FED na svých zasedáních v březnu, červnu, září a prosinci přikročil ke zvýšení sazeb. Mám dojem, že reakce trhu na Powellovo vystoupení byla trochu přehnaná.

Neočekávané prohlášení prezidenta Trumpa ohledně uvalení cel na dovozy oceli a mědi do USA je trochu jiná káva. Nejde ani tak o prohlášení samo, protože importy zmíněných kovů do USA činí jen mizivou částku z americké ekonomiky, spíše jde o směr, kterým se Spojené státy možná v některých oblastech vydávají. Politika obchodních válek by zcela jistě neprospěla ekonomické aktivitě a potažmo také korporátním ziskům.Při vysokém ocenění většiny akciových trhů není příliš divu, že jsou reakce investorů na zprávy, kterých jsme byli minulý týden svědky, hodně opatrné. Svědčí o tom nejen index tržního sentimentu denně spravovaný americkou televizí CNN, ale například také graf indexu strachu VIX.Hodnota VIXu se i přes korekci v uplynulých týdnech nadále nachází poměrně vysoko a naznačuje, že rok 2018 je z pohledu volatility zcela jiný než jeho předchůdce.

Další informace včetně porovnání fondů ze segmentu DLUHOPISY US DOLLAR FLEXIBLE BOND najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Sedm tipů, jak pojistit bydlení, abyste měli kvalitní ochranu a dostali skutečně zaplaceno

Podle České asociace pojišťoven má na 65 % Čechů pojištěnou domácnost a 55 % chrání pojištěním i svou nemovitost. Tato čísla v průběhu let rostou, což je jednoznačně pozitivní fakt.…

29. 4. 2024 9 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.