Makro čísla drží trhy (Týden 28)

Po nějaké době se mohli investoři potěšit z dobrého týdne. Akciové indexy vyspělých zemí částečně korigovaly ztráty, když velkou část jejich zisků má „na svědomí“ páteční obchodování. To ovlivnila silná čísla přicházející z amerického trhu práce, která ukázala, že největší světová ekonomika nemá v oblasti zaměstnanosti žádný problém a je nadále silná. V uplynulém měsíci bylo ve Spojených státech vytvořeno...

Po nějaké době se mohli investoři potěšit z dobrého týdne. Akciové indexy vyspělých zemí částečně korigovaly ztráty, když velkou část jejich zisků má „na svědomí“ páteční obchodování. To ovlivnila silná čísla přicházející z amerického trhu práce, která ukázala, že největší světová ekonomika nemá v oblasti zaměstnanosti žádný problém a je nadále silná. V uplynulém měsíci bylo ve Spojených státech vytvořeno mimo zemědělství 213 tisíc nových pracovních míst, tedy citelně více, než předpokládaly odhady. Když k tomu přidáme pozitivní překvapení, kterých jsme se minulý týden dočkali díky údajům o vývoji uvnitř americké výrobní i nevýrobní sféry, pak to vypadá, že na černé scénáře je, přinejmenším prozatím, ještě brzy. Zejména v situaci, kdy korporátní zisky amerických firem nadále silně rostou, jak ukazuje obrázek.Ani evropská makrodata v právě skončeném týdnu nebyla špatná. Průmysl i služby se minulý měsíc rozvíjely v souladu s očekáváním a pozitivně překvapily údaje z německého průmyslu. To společně s bezproblémovými aukcemi španělských a francouzských desetiletých dluhopisů zvedlo i v posledních týdnech trochu ponurý investorský sentiment na našem kontinentu. Pod tlakem tak nadále zůstávají akcie emerging markets, které vzhůru stále nepouští silný americký dolar.

Hlavní obavy se nadále koncentrují na možné obchodní války mezi Spojenými státy, Čínou a případně i dalšími vyspělými zeměmi. Silná makroekonomická čísla a strašák obchodních válek jsou hlavními silami, které ovládají akciové indexy v letošním roce. Ostře sledovanou veličinou je také výnosová křivka amerických státních dluhopisů, která se zejména v posledním roce silně vyrovnává.  Na vině jsou zvyšující se výnosy krátkodobějších dluhopisů vůči těm dlouhodobějším. Velikost tohoto pohybu za poslední dva roky ukazuje obrázek.Zplošťování výnosové křivky je zpravidla znakem končícího cyklu a blížící se recese, a proto nenechávají investoři dění na dluhopisovém trhu bez povšimnutí.

Následující týden nebude na makroekonomické události tak bohatý, jako týden, který právě skončil. V pondělí bude investory zajímat projev Maria Draghiho a v úterý budeme se zájmem sledovat index německého ekonomického sentimentu ZEW. Zajímavá budou také data mapující inflaci na obou stranách oceánu.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.