Loňský rok investorům přál, opatrnost se nevyplatila

Uplynulý rok byl pro investory mimořádně úspěšný, když jedinými poraženými v něm byli zřejmě ti, kteří nechali svoje peníze ležet na prakticky nulově úročených běžných a spořicích účtech, či jejich obdobách. Opatrnost opět, pokolikáté už, utrpěla drtivou porážku tváří v tvář téměř třicetiprocentnímu zhodnocení akciových trhů. Jak je vidět z grafu výnosu hlavních investičních aktiv, v právě skončeném roce prošly silným...

Uplynulý rok byl pro investory mimořádně úspěšný, když jedinými poraženými v něm byli zřejmě ti, kteří nechali svoje peníze ležet na prakticky nulově úročených běžných a spořicích účtech, či jejich obdobách. Opatrnost opět, pokolikáté už, utrpěla drtivou porážku tváří v tvář téměř třicetiprocentnímu zhodnocení akciových trhů.

Jak je vidět z grafu výnosu hlavních investičních aktiv, v právě skončeném roce prošly silným růstem všechna investiční aktiva. Kromě bezpečných státních dluhopisů, které přinesly svým investorům obvyklé výnosy, šlo o mimořádně dobrý rok. Akcie i komodity tak jistě udělaly mnohým radost.

Mezi akciemi přesvědčivě zvítězily růstové tituly, nicméně i defenzivněji orientované akcie hodnotové či akcie s nízkou kolísavostí se těšily více jak dvacetiprocentnímu zhodnocení. Nejzajímavější investicí pak byly informační technologie (+47,5 %) a dobře se vedlo také akciím zaměřeným na vodu a její zpracování (+34,6 %). Ze známých a velkých titulů potěšil své akcionáře Apple Inc., který jejich důvěru za uplynulý rok zhodnotil o více jak devadesát procent! S téměř šedesátiprocentním zhodnocením následují akcie firem Mastercard (60,1 %), Microsoft (+58,5 %) a Facebook (57,5 %).

Zisky, které si připsaly v uplynulém roce akciové indexy, jsou mimořádné, na truc tomu, že mnozí odborníci strašili příchodem recese, která slouží jako tradiční zabíječka býčích trhů. Té se ale na scénu nijak nechtělo a její příchod nevidím prozatím jako pravděpodobný ani na počátku tohoto roku, a to i přestože, slovy klasika, „Andromeda stále zlověstně bliká“.

Hlavními riziky minulého roku byly obchodní spory mezi USA a Čínou, možnost živelného odchodu Velké Británie z Evropské unie a taky nepříliš pravděpodobný impeachment amerického prezidenta Donalda Trumpa. První dvě možnosti můžeme na přelomu roku prakticky vyloučit. První fáze dohody mezi mocnostmi je na stole a připravena k podpisu. Po vítězství konzervativců ve Velké Británii nehrozí ani „brexit bez dohody“. Možnost, že by si američtí republikáni sami odpálili svého prezidenta nemaje za něj jakoukoli náhradu, je spíše teoretická.

Novým rizikem, jestli je nové je ovšem těžko říct, je počínající konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Pokud by došlo k otevřenému měření síly, mohlo by se jednat o důvod k opatrnosti i pro majitele akcií. Takový vývoj je ovšem málo pravděpodobný. Írán je na tom nyní ekonomicky špatně, nemá podporu veřejnosti a sám tamní duchovní vůdce na počátku roku jasně řekl, že o válku s USA nestojí. Potenciál k poškození trhu tu tedy je, ale jeho pravděpodobnost není v současné době vysoká.

Na počátku roku vládne na trzích optimismus a americký útok na íránského generála akciové trhy nijak významně nevystrašil. Svědčí o tom poměrové grafy vývoje rizikově orientovaných aktiv oproti jejich bezpečným alternativám.

Dle grafů akcie stále překonávají svojí výkonností dluhopisy, dravé akcie překonávají bezpečnější akcie s nižší volatilitou a také high yield dluhopisy si vedou lépe ve srovnání se svojí bezpečnější alternativou. Přesto všechno by mě v úvodním kvartálu roku 2020 korekce mimořádného růstu loňského roku nijak mimořádně nepřekvapila. Technicky jsou trhy překoupené a i poměrové ukazatele říkají, že by bylo zdravé upustit trochu v loňském roce nashromážděné páry. Pokud k tomu dojde, bude se opět nejspíš jednat o příležitost k dalším nákupům.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Jako za války. Co způsobil koronavirus a jak rozhýbat ekonomiku?

Koronavirus je nejvíce diskutované téma současnosti. Není se čemu divit – kompletně zasahuje do našich životů. Jejich součástí jsou i kapitálové trhy, které se v posledních týdnech otřásly. Současná krize…

9. 4. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investiční webinář NN Investment Partners

Jiří Pech, manažer segmentu investic Broker Trustu si do dnešního webináře pozval Jana Brhela a Martina Soukupa z NN Investment Partners C.R. Kromě aktuální situace na trzích a jak nyní…

3. 4. 2020 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Silná opatření korigovala propady (Týden 14)

Svět jásá. Akciové trhy prudce rostou a za jediný týden se jejich hodnota zvýšila o deset procent.

31. 3. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje