Kudy kam? Low volatility a high dividend akcie (Týden 6)

Akciové indexy mají za sebou další těžký týden a s nimi také rizikovější typy dluhopisů. Ztráty akciových indexů se od počátku roku pohybují mnohde i kolem deseti procent. A to máme za sebou jen měsíc. „Co se to děje s těmi akciemi,“ ptají se nás poradci a často také investiční laici. Odpověď je poměrně jednoduchá: „Ceny akcií kolísají.“ Na tuto znovu...

Akciové indexy mají za sebou další těžký týden a s nimi také rizikovější typy dluhopisů. Ztráty akciových indexů se od počátku roku pohybují mnohde i kolem deseti procent. A to máme za sebou jen měsíc. „Co se to děje s těmi akciemi,“ ptají se nás poradci a často také investiční laici.

Odpověď je poměrně jednoduchá: „Ceny akcií kolísají.“ Na tuto znovu objevenou pravdu si jednoduše budeme muset po letech klidu opět zvykat. Doby, kdy byly americké akcie nejméně kolísajícím a tudíž nejkonzervativnějším aktivem, jsou pryč.

Akcie několik let nadprůměrně rostly a to se projevilo také na jejich poměrovém ohodnocení. Zejména amerických akcií se týká to, že jsou prostě drahé.  Nějakou dobu bylo jejich napjaté poměrové hodnocení omluvitelné vysokou ziskovostí tamních podniků, ale ta se už v posledních měsících a letech stává minulostí. Psal jsem o tom tolikrát, naposledy zde, ale tak to prostě je.

Uplynulý týden přinesl hromadu makrodat, která ale vesměs příliš nepotěšila. Slabé údaje přišly z amerických sektorů průmyslu a služeb. Služby se rozvíjejí stále pomaleji a průmysl setrvává již několik měsíců v kontrakci. Dobrou zprávou jsou tak jen lepší údaje o nových objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Nepříliš pozitivní informací je také údaj o hodinové mzdě v USA. Ta se zvýšila o půl procenta. Spotřebitelé sice jásají, že mohou opět víc utrácet, na druhé straně není toto zvýšení mezd kompenzováno vyšší produktivitou práce. To bude nadále tlačit na ziskové marže firem.

Pro mezinárodní akciové trhy, které jsou mnohde oceněny poměrně příznivě, je zase problémem pokles amerického dolaru a s ním sílící společná evropská měna. Obavy panují o to, že ani očekávané další stimuly ze strany Evropské centrální banky (ECB) nemusejí mít na trhy tak pozitivní dopad, jak se očekávalo. Od té doby, co ECB vyhlásila své kvantitativní uvolňování, jsou evropské akcie níže a pokud zůstane silné euro, může se zamýšlené posílení rozvolnění politiky ECB přinejmenším částečně minout účinkem.

Co má v takových podmínkách dělat investor?

Již druhým rokem doporučujeme v našich investičních výhledech i komentářích orientovat se v portfoliích na zmírnění dopadů tržní volatility a tato strategie nám dává smysl i nadále. Co to znamená? Na akciových trzích se orientovat na fondy zaměřené na akcie s nízkou volatilitou, kam patří například fondy: Parvest Equity World Low Volatility (LU1022403593)k dispozici v CZK a EUR, nebo korunový Parvest Equity World Emerging Low Volatility (LU1022402439). K dispozici je také fond Amundi Funds Equity Global Minimum Variance (LU0801842559) a to jak v EURO, tak v USD.

Dobrým nápadem mohou být také akciové strategie se zaměřením na high dividend akcie. Například korunový fond NN (L) Global High Dividend (LU0295015480), nebo do koruny zahedgovaný fond společnosti Fidelity  FF Global Dividend Fund (LU0979392924).

O tom, že tyto kategorie akcií vstřebávají volatilitu na trzích mnohem lépe, než další skupiny akcií, svědčí názorně naše závěrečná tabulka.

Tydenni komentar 6 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.