Kryptoměny jsou teď spíše prostředkem pro spekulace než pro investice

Kryptoměny dělají velké pohyby nahoru i dolů a dostávají se do hledáčku médií i lidí, kteří by takto rádi zhodnotili své peníze. Spojovat nákupy kryptoměn s investicemi je ale z mého pohledu spíše omyl, vymykají se totiž většině pravidel, podle kterých se můžeme při investování například do komodit rozhodovat.

Jakákoli kryptoměna či alternativní investice by měla tvořit v portfoliích běžných, neprofesionálních investorů jen opravdu malou část. Řekněme maximálně do deseti procent. A to spíše jen v portfoliích těch, kteří se počítají mezi agresivní investory a dobře se vyrovnávají s vysokými ztrátami.

Takoví lidé tvoří absolutní menšinu. Naopak drtivé většině lidí se rozklepou kolena i při desetiprocentní korekci na trhu. Třes pak postupně přejde do mozku a do rukou a zapříčiní, že lidé všechno, co často draze v období růstu nakoupili, se ztrátou prodají. Z tohoto pohledu jsou kryptoměny záležitostí pro malou část portfolií patřících opravdu jen zlomku lidí.

Investora zajímá rozdíl mezi reálnou hodnotou a cenou, kterou burza aktuálně nabízí. A zajímá ho na dlouhodobějším horizontu, zpravidla několika let. Reálnou hodnotu zkoumá metodami fundamentální analýzy, listuje v účetních výkazech nebo zkoumá stav nabídky a poptávky. S kryptoměnami je ale ten problém, že takové metody, které by prozkoumaly jejich fundament, prakticky neexistují. A to i kvůli krátké době, po kterou kryptoměny burzovně existují. Není s čím srovnávat. Snad je pravdou, že hodnotu bitcoinu a tedy i jiného krypta určuje cena elektrické energie, která je potřebná na jejich těžbu. Ale je to dostatečný údaj, abych se rozhodl pro investici do kryptoměn? Za mě spíše ne.

Komodity zůstávají ve stínu

Zbývá tedy zkoumat stav nabídky a poptávky. To je nejspíš možné, chováme-li se ke kryptu jako k tradičním zdrojům ochrany proti inflaci. Bezprecedentní tištění peněz ze strany centrálních bank a další opatření současného světa jsou reálným důvodem pro zvýšení obav z inflace, a tudíž investicím do komodit a také kryptoměn. 

Pozornost médií je ale soustředěna téměř výhradně na kryptoměny. Výhodou komodit, bavíme-li se o jejich reálné hodnotě, je to, že je k životu opravdu potřebujeme. Existuje tady reálná nabídka a reálná poptávka. Je možné se podívat do minulosti, kolik stála komodita v dobách, kdy byl podobný stav nabídky a poptávky a upravit to třeba o inflaci, která nás od té doby dělí. Je to sice trochu zjednodušená metoda, ale je to metoda, jak se k něčemu dobrat.

Kryptoměny ve srovnání s kukuřicí, kávou nebo třeba hovězím masem nikdo reálně k životu nepotřebuje. Vztah poptávky a nabídky je tedy velice těžké stanovit a už vůbec ho není s čím v krátké historii porovnat. Jakou má reálnou hodnotu kterákoli kryptoměna, teď nikdo neví. A proto je problém do nich investovat. Podstatná část lidí, majících dnes nakoupené nějaké krypto, svůj nákup provedla, protože slyšela, že cena stoupá a stoupat bude. To je spíš ale charakteristika „gamblingu“ než investic. 

Krypto je proto nejspíše ve větší míře pro relativně běžné lidí mající zkušenosti s burzou použitelné pro trading. Krátkodobější obchody v horizontu dní až týdnů, kde se nikdo o reálnou hodnotu nezajímá a orientuje se podle technické analýzy. V tomto případě je ale úplně jedno, jestli obchodujete bitcoin, ethereum nebo třeba mražené prasečí žaludky, které se také nedávno obchodovaly.

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.