Kouzlo pravidelných investic. Jak funguje složené úročení?

Už se trhy odrazily ode dna, nebo přijde další propad? Kdy je správná chvíle investovat? Do čeho vložit peníze? O těchto otázkách přemýšlí v současné době řada lidí. Správně vyhodnotili současnou krizi veřejného zdraví v podobě COVID-19, jež otřásla finančními trhy, jako příležitost „nakoupit ve slevě“ a pustit se do investování. Jen čekají na TEN správný moment. Kdy přijde?

To je velmi těžké odhadnout.  A ani ti nejslavnější investoři na světě nedokážou spolehlivě určit, kdy přesně se nachází konkrétní akcie u svého dna a je nejvýhodnější ji koupit. Nicméně většina investorů vám potvrdí, že nejisté doby, jako je tato, přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika v případě, že se trhy dočasně propadnou ještě níž.

Jen si to shrňme, shodneme se na tom, že zlevněné akcie jsou nebývalou příležitostí, jak investici zhodnotit. Jen nevíme, kdy nakoupit, protože se v krizi oprávněně obáváme dalších propadů, které nedokážeme spolehlivě předpovědět. Jak z toho ven a tuto příležitost neprováhat?

Načasování investice

Odpovědí a vhodným kompromisem je pravidelná investice. Díky ní snížíme riziko špatného načasování. Navíc v dnešní době, kdy jsou trhy více rozkolísané, můžeme toto kolísání využít ve vlastní prospěch. Rozložením investice do delšího časového období nevsázíme vše na jednu kartu a propady můžeme brát jako nákup v akci v obchodě. 

Hlavním argumentem, proč investovat pravidelně již nyní, a ne později, je složené úročení. Co to vlastně je? Je to způsob úročení, při kterém se úrok na konci každého úrokovacího období přičítá k již dosažené hodnotě investovaného kapitálu a spolu s ním se dále úročí. Naproti tomu jednoduché úročení je takový způsob, kdy se úrok vypočet pouze z původního investovaného kapitálu. Říkáte si, že v tom není zas až tak velký rozdíl? Že se musí jednat jenom o pár haléřů či korun? Omyl. V dostatečném časovém období se jedná o statisíce a někdy i o miliony.

Dva investiční kamarádi

Ukažme si to na příkladu dvou kamarádů – Milana a Petra. Milan začne investovat dnes a 10 let bude měsíčně investovat 2 000 korun do akciového fondu, který se zhodnocuje v průměru o šest procent ročně. Petr místo toho peníze utrácí. Za deset let činí hodnota Milanovy investice již 328 tisíc korun, a to zainvestoval pouze 240 tisíc korun. Petr nemá nic, a když to vidí, začne také investovat, a to rovněž 2 000 měsíčně, a dokonce po dobu 20 let, tedy dvojnásobně déle. Jeho celková investice bude 480 tisíc korun. Protože Milan potřebuje peníze na pravidelné investování využít jinde, investovat přestane, dosavadní sumu ale ve fondu ponechá, aby se dále úročila. Kdo z kamarádů bude mít na konci investice více? Milan, který pravidelně investoval pouze 10 let, ale začal o deset let dříve, nebo Petr, který sice investoval 20 let, ale o deset let později než Milan?

Instinktivně bychom možná odpověděli, že Petr, protože přeci zainvestoval celkem 480 tisíc korun a Milan pouze 240 tisíc korun. Ale to je chyba a neznalost kouzla a síly složeného úročení.

Díky tomu, že Milan začal s pravidelnou investicí dříve, tak díky složenému úročení bude mít na konci investice celkem 1 084 000 korun a Petr pouze 924 000 korun, tedy o 160 tisíc korun více než Petr a přitom jeho původní investice je pouze 240 tisíc korun, a ne 480 tisíc korun jako v případě Petra. Co z toho tedy vyplývá?

Ten, kdo začne s pravidelnou investicí později, sám sebe ochuzuje. Proto bychom s pravidelnou investicí neměli otálet a začít co nejdříve. Ne nadarmo se říká, že halíře dělají talíře.

Nemáte volné 2 000 korun měsíčně, abyste mohli investovat jako „Milan a Petr“? Nevadí, investovat prostřednictvím podílových fondů lze už i v řádu stokorun. Platíte-li například hypotéku, kterou jste si brali na kratší dobu, můžete zvážit i prodloužení doby splácení, čímž by se vám pravidelné splátky snížily a vy mohli část peněz investovat. Složené úročení pravidelné investice vám téměř jistě pokryje, co na hypotéce při prodloužení zaplatíte navíc, a ještě vyděláte.

Díky pravidelnému investování v prvé řadě neutratíme všechny naše příjmy, ale odkládáme si do budoucnosti na horší časy nebo například na důchod.  Snižujeme také riziko, že bychom špatně načasovali trh, a hlavně využíváme složeného úročení, které v dlouhém období přináší ovoce. Proto se nebojme pravidelné investice i v dnešní době a čím dříve začneme, tím dříve využijeme kouzlo složeného úročení.

Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306