Komodity do dlouhodobého portfolia nepatří!

Nízké ceny ropy a všeobecný pokles komoditního sektoru sebou přináší otázku: „Není už čas do komodit zainvestovat?“ Slyším ji poslední dobou velice často a to hlavně v souvislosti s již zmíněnou ropou. Pojďme se podívat na investice do komodit podrobněji a vezměme si za příklad třeba právě ropu. Předně je potřeba oddělit pojmy investice a spekulace. Investování chápu jako proces dlouhodobý,...

Nízké ceny ropy a všeobecný pokles komoditního sektoru sebou přináší otázku: „Není už čas do komodit zainvestovat?“ Slyším ji poslední dobou velice často a to hlavně v souvislosti s již zmíněnou ropou.

Pojďme se podívat na investice do komodit podrobněji a vezměme si za příklad třeba právě ropu. Předně je potřeba oddělit pojmy investice a spekulace. Investování chápu jako proces dlouhodobý, kdy investor vloží své peníze do nějakého instrumentu s cílem jejich dlouhodobého zhodnocení. Spekulace má naopak charakter krátkodobý. Spekulant se snaží vydělat na očekávaném krátko, či střednědobém cenovém pohybu.

Z tohoto pohledu si myslím, že komodity a potažmo také drahé kovy se jako investice příliš nehodí. Proč proboha? Jednoduše k tomu nejsou uzpůsobeny dostupné investiční instrumenty.

V jaké formě může investor komodity nakoupit?  Tou první je nákup fyzické komodity. Pokud máte dostatečné skladovací prostory a rozumné náklady na jejich provoz, pak to může být dobrý nápad. Koupíte ropu za dnešních 49 USD za barel a obratem jí prodáte za 58 USD. A hned máte výdělek kolem dvaceti procent. Easy!

Ne, tak jednoduché to ale není. Komodity totiž mají vždy nějaký termín dodání a komoditní kontrakty pak standardizovanou velikost.

Komodity nepatri obr 1Obr. 1: Ceny jednotlivých ropných kontraktů (zdroj: Barchart)

První obrázek bude pro pochopení celého článku velice důležitý! Ukazuje ceny ropy v jednotlivých termínech jejího dodání. Tedy: v dubnu vám ropu dodají za cca 49USD za barel. Jak již bylo řečeno, vy ji můžete obratem na burze prodat za 58USD (říjnový kontrakt OCT15), jen ji budete muset do té doby někde skladovat. Pokud máte tanker, pak žádný problém. Pokud ne, sklep vám nepostačí. Velikost kontraktu je 1000 barelů. Náklady na skladování pak mohou zmíněný dvacetiprocentní zisk rychle vymazat.

Situace, že každý následující kontrakt (termín dodání) je vždy o něco dražší je u komodit normálním stavem. Kukuřice s dodáním za půl roku bude zpravidla dražší o skladovací a další náklady (pojištění), než nejbližší termín dodání. Takovému stavu se říká contango.

A contango je velkým problémem také pro investory do „papírových“ produktů, tedy komoditních fondů a ETF.

Vezměme situaci: jste manažer takového fondu a máte k dispozici 1000 dolarů. Máte komoditní fond a tak kupujete komoditní kontrakty. Koupíte deset kontraktů po 100USD, které budete dlouhodobě držet. Mluvíme přece o investicích do komodit, ne o spekulacích. Uběhla nějaká doba, a protože si nepřejete, aby vás na nádraží čekal vlak s fyzickou komoditou, musíte prodat kontrakty ve vašem portfoliu a nakoupit nové. Pokud se cena komodity nezměnila, pak budou ty nové vlivem contanga dražší.  Když bude stát nový kontrakt 110USD pak za svoji tisícovku nakoupíte a držíte už jenom devět kontraktů. Jeden kontrakt, tedy tisíc barelů ropy, vám contango přesvědčivě spotřebovalo.  A tak to bude do budoucna vždy, když se budou nakoupené kontrakty blížit ke své expiraci. Pokud budete držet komoditu dlouhou dobu a cena bude stagnovat a na trhu bude stále standardní situace (contango), pak jednou přijde doba, kdy nebudete mít ani na to, abyste koupili jediný kontrakt. Prostředky z fondu se vlivem contanga jednoduše vypaří. Jedná se o zjednodušený případ, ale podstatu vystihuje poměrně přesně.

V jasných číslech ukazují situaci výsledky cen komodit a jejich příslušných ETF, či podílových fondů.

Komodity nepatri tab 1Tabulka 1: Výnosy komoditních indexů a příslušných ETF (zdroj: Morningstar)

Tabulka je z mého pohledu více než vypovídající a ukazuje, jak se z fondů rolováním kontraktů hodnoty vytrácí. Komodity jako celek za sledované období poklesly o necelých šest a půl procenta, ovšem fond mající za cíl kopírovat stejný index ztratil na hodnotě téměř čtvrtinu. Taková ETF, nebo podílové fondy jsou sice úzce cenově korelována, nicméně na dlouhém horizontu jsou díky contangu citelně méně výkonná. A to je důvod, proč si myslím, že komodity do dlouhodobého investičního portfolia nepatří.

Pokud už chceme v portfoliu komodity, pak je potřeba vybrat takové, které mají contango historicky minimální, nebo je mohu přece jen nakoupit fyzicky. A průnik těchto dvou podmínek leží v drahých kovech. Rozdíly mezi nákupními cenami jednotlivých měsíců bývají skutečně malé. A také není problémem kupovat fyzické zlato nebo stříbro, a to jako jednotlivé slitky nebo ve formě různých spořicích plánů.  V nabídce Broker Trustu je například Zlatý plán, vytvořený se společností Ekka gold.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.