Klidný týden? Ani náhodou! (Týden 28)

Na akciových trzích byli investoři v uplynulém týdnu svědky rozdílného vývoje. Zatímco indexy vyspělých zemí a regionů mírně rostly, akciím emerging markets se příliš nedařilo.

Důvody pro tento vývoj je možné hledat v růstovém trendu amerického dolaru, který na trzích vládne od počátku června a také v rostoucích obavách z dopadu delta mutace na rozvíjející se ekonomiky, kde je proočkovanost obyvatel ve srovnání s vyspělými zeměmi zatím často velice nízká.

Hovořím-li o mírném růstu indexů vztahujícím se k rozvinutým trhům, mohlo by to svádět k domněnce, že za sebou máme poměrně klidný týden, proběhnuvší bez většího vzrušení. Nic ale nemůže být od pravdy tak daleko. Přestože byl právě skončený obchodní týden ve Spojených státech díky tamnímu svátku zkrácen na čtyři obchodní dni, vzrušení a emocí na něm bylo skutečně hodně.

Dokladem je graf hodnoty indexu VIX, který mapuje volatilitu na akciových trzích. V posledních několika dnech stihnul proběhnout téměř celou svoji obchodní range platnou v posledních dvou měsících. Z absolutních minim se během tří dní vyšplhal až k několikatýdenním maximům, aby se následně vrátil zpět do poklidných vod.

Hlavní událostí týdne bylo zveřejnění zápisu z dosud posledního jednání amerických centrálních bankéřů. Sice z něj nevyplynula žádná bezprostřední změna politiky FEDu, nicméně trhy mírně vyvedla z míry zmínka o tom, že se někteří bankéři domnívají, že podmínky pro postupné omezování podpůrné politiky banky a snížení objemu vykupovaných dluhopisů budou splněny dříve, než se obecně očekává.

Makroekonomická data investory příliš nepotěšila. Pod odhady analytiků skončilo hned několik ukazatelů, a to jak z trhu práce, kde se s představou Wall streetu nesetkal počet nově otevřených pracovních příležitostí (nová místa by v USA byla, ale lidé na nich chybí – díky vysoké pandemické podpoře se mnohým lidem nevyplatí hledat si práci a raději zůstávají doma) a ani počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Mírně zklamal také ukazatel měřící vývoj v nevýrobní sféře. Byť nedosáhl na očekávání, alespoň se nadále pohybuje na vysokých úrovních, a tak aktuální číslo nikoho příliš nestraší.

Technický pohled na celosvětový akciový index ukazuje, že pokles z minulého týdne zachránil tradiční letošní hrdina – padesátidenní klouzavý průměr, od něhož se hodnota indexu již poněkolikáté odrazila směrem vzhůru a přivedla následně index na nová historická maxima.

V právě započatém týdnu budou investoři napjatě sledovat zejména data týkající se inflace, která budou zveřejněna v úterý a ve středu. Zajímavý bude také výstup z projevů guvernéra FEDu, které se budou konat ve středu a ve čtvrtek a mohou přinést další podrobnosti o budoucí strategii centrálních bankéřů ve Spojených státech amerických.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.