Klíčové faktory? Ropa, Čína a centrální banky (Týden 4)

Propad započatý na počátku roku 2015 se alespoň prozatím zastavil a poslední dva obchodní dny uplynulého týdne proběhly ve znamení silného růstu. Trhy však zůstávají silně volatilní. Důvody kolísavosti akciových trhů jsou stále stejné. Klesající ceny ropy, snižující se očekávaní ziskovosti amerických společností, obavy ze zpomalování v Číně a slábnoucí globální ekonomika. Ropa Ceny ropy se v uplynulém týdnu...

Propad započatý na počátku roku 2015 se alespoň prozatím zastavil a poslední dva obchodní dny uplynulého týdne proběhly ve znamení silného růstu. Trhy však zůstávají silně volatilní. Důvody kolísavosti akciových trhů jsou stále stejné. Klesající ceny ropy, snižující se očekávaní ziskovosti amerických společností, obavy ze zpomalování v Číně a slábnoucí globální ekonomika.

Ropa

Ceny ropy se v uplynulém týdnu propadly silně pod 30 USD za barel po zprávě, že Írán hodlá zvýšit svoji produkci ropy o půl miliónu barelů denně. Americká produkce zatím zůstává, navzdory radikálnímu snížení počtu aktivních vrtných souprav přibližně stejná. Prudký páteční růst této komodity dostal cenu černého zlata zpět nad 30 USD. Nicméně velký přebytek ropy na trhu může být stále důvodem toho, proč se její ceny hned tak dramaticky vzhůru nepodívají.

Čína

Asijská velmoc a její ekonomika byly hlavní katalyzátory posledních propadů akciových trhů po celém světě. Aktuální data ukazují, že situace není tak dramatická a Čína s velkou pravděpodobností nesměřuje ke „tvrdému přistání“, o němž můžeme v poslední době často číst. Data zveřejněná minulý týden byla přibližně ve shodě s analytickými očekáváními, jen údaje o tamní HDP se propadly na pětadvacetileté minimum. Na druhé straně je výsledné číslo (růst o 6,8 %) přibližně ve shodě s očekáváním čínské vlády. Mezinárodní měnový fond ponechal v platnosti svůj odhad růstu čínské ekonomiky pro rok 2016 beze změny (+6,3 %), zato snížil svůj výhled pro globální růst z 3,6 % na 3,4 %.

Centrální banky

Propad na akciových trzích opět obrátil pozornost investiční veřejnosti k centrálním bankám. Nějak jsme si zvykli, že centrální bankéři nás v těžkých chvílích vždy zachrání… Jaká je situace? Je extrémně nízká pravděpodobnost, že by americký FED zasáhl vyhlášením dalšího kola kvantitativního uvolňování, podobně, jako Bank of England (BoE). Naopak u Evropské centrální banky to vyloučené není. Z vystoupení jejího prezidenta Maria Draghiho vyplývá, že banka takovou možnost nevylučuje a současná úroveň QE se může zvýšit.  Guvernér BoE se ve shodě s Draghim nechal slyšet, že jeho banka nebude se zvyšováním úrokových sazeb spěchat. Ve světle aktuálního dění se také snižuje pravděpodobnost toho, že by na svém březnovém zasedání zvýšil sazby FED. Je tedy velice pravděpodobné, že centrální banky budou i v roce 2016 k trhům velmi štědré. To by mělo tvořit pro budoucí vývoj poměrně silnou podporu.

Tydenni komentar 4 2016 tab 1

Související články

Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)

Ostatní, Výnosy

Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)

Akciové indexy v uplynulém týdnu vesměs klesaly. Za poklesem stojí zřejmě blížící se nervozita ohledně výsledků prezidentských voleb ve Spojených státech a také celosvětově opět sílící pandemie nemoci COVID-19, když rychle…

27. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Co stojí za poklesem z minulého týdne? (Týden 42)

Akciové indexy v uplynulém týdnu většinou mírně korigovaly svoje zisky dosažené v předchozích týdnech. Mírnou vyjímkou byly růstové akcie, kam se po korekci technologií začaly opět navracet kupci.

20. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy reagují podle slíbených stimulů (Týden 41)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět poměrně silně rostly a americké indexy se tak citelně přiblížily svým historickým maximům. Dobře se dařilo také ostatním indexům, které se zpravidla pohybují ve…

14. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje