Klíčové faktory? Ropa, Čína a centrální banky (Týden 4)

Propad započatý na počátku roku 2015 se alespoň prozatím zastavil a poslední dva obchodní dny uplynulého týdne proběhly ve znamení silného růstu. Trhy však zůstávají silně volatilní. Důvody kolísavosti akciových trhů jsou stále stejné. Klesající ceny ropy, snižující se očekávaní ziskovosti amerických společností, obavy ze zpomalování v Číně a slábnoucí globální ekonomika. Ropa Ceny ropy se v uplynulém týdnu...

Propad započatý na počátku roku 2015 se alespoň prozatím zastavil a poslední dva obchodní dny uplynulého týdne proběhly ve znamení silného růstu. Trhy však zůstávají silně volatilní. Důvody kolísavosti akciových trhů jsou stále stejné. Klesající ceny ropy, snižující se očekávaní ziskovosti amerických společností, obavy ze zpomalování v Číně a slábnoucí globální ekonomika.

Ropa

Ceny ropy se v uplynulém týdnu propadly silně pod 30 USD za barel po zprávě, že Írán hodlá zvýšit svoji produkci ropy o půl miliónu barelů denně. Americká produkce zatím zůstává, navzdory radikálnímu snížení počtu aktivních vrtných souprav přibližně stejná. Prudký páteční růst této komodity dostal cenu černého zlata zpět nad 30 USD. Nicméně velký přebytek ropy na trhu může být stále důvodem toho, proč se její ceny hned tak dramaticky vzhůru nepodívají.

Čína

Asijská velmoc a její ekonomika byly hlavní katalyzátory posledních propadů akciových trhů po celém světě. Aktuální data ukazují, že situace není tak dramatická a Čína s velkou pravděpodobností nesměřuje ke „tvrdému přistání“, o němž můžeme v poslední době často číst. Data zveřejněná minulý týden byla přibližně ve shodě s analytickými očekáváními, jen údaje o tamní HDP se propadly na pětadvacetileté minimum. Na druhé straně je výsledné číslo (růst o 6,8 %) přibližně ve shodě s očekáváním čínské vlády. Mezinárodní měnový fond ponechal v platnosti svůj odhad růstu čínské ekonomiky pro rok 2016 beze změny (+6,3 %), zato snížil svůj výhled pro globální růst z 3,6 % na 3,4 %.

Centrální banky

Propad na akciových trzích opět obrátil pozornost investiční veřejnosti k centrálním bankám. Nějak jsme si zvykli, že centrální bankéři nás v těžkých chvílích vždy zachrání… Jaká je situace? Je extrémně nízká pravděpodobnost, že by americký FED zasáhl vyhlášením dalšího kola kvantitativního uvolňování, podobně, jako Bank of England (BoE). Naopak u Evropské centrální banky to vyloučené není. Z vystoupení jejího prezidenta Maria Draghiho vyplývá, že banka takovou možnost nevylučuje a současná úroveň QE se může zvýšit.  Guvernér BoE se ve shodě s Draghim nechal slyšet, že jeho banka nebude se zvyšováním úrokových sazeb spěchat. Ve světle aktuálního dění se také snižuje pravděpodobnost toho, že by na svém březnovém zasedání zvýšil sazby FED. Je tedy velice pravděpodobné, že centrální banky budou i v roce 2016 k trhům velmi štědré. To by mělo tvořit pro budoucí vývoj poměrně silnou podporu.

Tydenni komentar 4 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.