Když se vám přes noc propadne investice o čtvrtinu. Hlavně zachovejte klid

Propad akcií společnosti Meta (dříve Facebook) o více jak čtvrtinu hodnoty znovu potvrdil, že akciové trhy umí být hodně divoké. Od přelomu roku se obzvlášť technologickým titulům nedaří a investoři, kteří se do tohoto světa vydali teprve nedávno, respektive po propuknutí koronavirové pandemie, zažívají tuto jízdu dost možná poprvé v životě. Výkyvy k investování patří, ale z pohledu na dvojciferná rudá čísla se znaménkem mínus může mít nejeden člověk špatné spaní. Jak se v takových chvílích chovat? Nejdůležitější je nezmatkovat.

Řekněme si otevřeně, že byť různé nové platformy a aplikace inzerují, že investovat může každý (a mají pravdu), už tolik nemluví o tom, že investice do některých titulů pro každého rozhodně nejsou. Technologické „trendy“ tituly jsou toho příkladem. Kurzy těchto akcií táhnou vzhůru hlavně vysoká očekávání budoucího růstu, a když se očekávání nenaplní, přijde prudký pád z výšky. To byl i částečně případ společnosti Meta, jejíž akcie propadly o více jak čtvrtinu v podstatě přes noc po ohlášení čtvrtletních výsledků, kdy prvně klesl počet uživatelů. „Tahle síť už asi není pro mladý“, chtělo by se napsat.

Technologické růstové tituly byly výrazně překoupené. V kombinaci se zdražováním peněz v podobě zvyšování úrokových sazeb, ke kterému se kvůli inflaci chystají američtí centrální bankéři, nejsou nyní tyto titulu skutečně tím pravým ořechovým.

Příliš rychlé akcie

Nechci se žádného začínajícího investora dotknout, ale i bez výše uvedeného jsou tyto akcie pro lidi, kteří s burzou nikdy nepřišli do styku, prostě příliš rychlé. A to na obě strany. Na stranu dolů svými rychlými propady, jako bylo v případě Facebooku, ale paradoxně i při rychlém růstu. Při posilování kurzů o desítky procent denně je snadné nabýt přesvědčení, že na burze se v podstatě rozdávají peníze rychle a zdarma. Na vlastní oči jsem zažil začátečníky, kteří si s tímto dojmem brali úvěry, aby mohli obchodovat za víc peněz a „víc vydělali“. Stejná motivace pak vede lidi k tomu, aby obchodovali stále rizikovější tituly, aniž by věděli, co vlastně dělají.

Opakovaně píšu, že investice jsou jediný způsob, jak v dnešní době ochránit své peníze před vysokou inflací. A na tom se nic nemění. Jen je z mého pohledu vstup na burzu místo těchto divoce létajících titulů pro začátečníky lepší třeba přes klidnější akcie domácích firem a velké nadnárodní korporace nebo široce zaměřené fondy. Ty investici rozloží mezi více titulů a případný propad, jako jsme viděli u Facebooku, s celkovou hodnotou portfolia tolik nezamává.

Neprodávejte v panice

A co dělat, když vaši investici potká taková rána? Byť to zní jako pověstná knížecí rada, zachovejte hlavně klid. Prodávat v panice z propadu je jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak přijít o peníze. Netvrdím, že musíte hned začít přikupovat ve slevě (byť k tomu podobný propad může vybízet), ale pokud akcie neprodáte, žádnou ztrátu nerealizujete.  A pokud daná firma vyloženě nekrachuje, může akcie postupně tuto ztrátu umazat.

V případě, že jste se rozhodli pro dlouhodobou investici, kterou chcete držet v řádu let, netrapte se neustálým sledováním grafů a tabulek. Ona ta záplava informací v režimu 24/7 nedělá duševní pohodě dobře. A upřímně, nejste-li obchodník na denní bázi, ani takový informační tok nepotřebujete.

„Buď, anebo“? Raději investici rozložte

Investoři si po tučných letech musejí zvykat opět na to, že hodnoty akcií čas od času silně kolísají. Chtějí-li svá portfolia před propady alespoň částečně chránit, musí diverzifikovat. Tedy rozložit své finance mezi více aktiv, která se v případě podobných otřesů nevydávají stejným směrem. Například při „koronavirovém“ propadu v březnu 2020 klesla portfolia složená z akcií, dluhopisů a zlata mnohem méně než pouze ta akciová. Toto není žádná objevná myšlenka, ale princip starý v podstatě jako lidstvo samo.

Vsadit vše na jednu kartu se může pohádkově vyplatit, nebo také brutálním způsobem prodražit. Nejsem příliš příznivcem variant „buď, anebo“, a proto doporučuji investice rozložit mezi více titulů a typů aktiv.

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Související články

Rizika

Povinné ručení v novém: Tyto změny vás čekají už v prosinci

Zákon o povinném ručení, tedy přesně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, má už něco „najeto“. Účinný je 23 let a prošel řadou novelizací. Proto je namístě zákon nový, jehož…

26. 9. 2023 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306