Kdo hledá, najde (Týden 32)

Vývoj na akciových trzích v právě skončeném týdnu nebyl jednotný. Zatímco akcie ve Spojených státech nadále silně rostly, evropské trhy prožily nelehké časy. Jasným směrem se nevydaly ani akcie emerging markets.

Vysvětlení pro takový vývoj mohou být zřejmě čísla o vývoji hrubého domácího produktu.  Zatímco pro Evropu klíčová německá ekonomika propadla citelně více, než se původně čekalo, vývoj největší světové ekonomiky pozitivně překvapil. A to přestože se jedná o bezprecedentně nejvyšší pokles hrubého domácího produktu Spojených států od druhé světové války. Jeho hloubku v porovnání s krizovými lety 2008 a 2000 ukazuje následující obrázek.

Novinkou není ani to, že americké indexy táhnou vzhůru velké technologické společnosti na úkor akcií představujících běžnou, tradiční ekonomiku. To je vidět i z následujícího přehledu vývoje v právě skončených pěti obchodních dnech.

Apple, Microsoft, Facebook, Amazon a Google nadále vládnou a svou vahou v indexu SP jej ženou na dohled k historicky nejvyšším hodnotám z února letošního roku.  Jedním z důvodů rychlého růstu akcií technologických gigantů jsou výsledky hospodaření ve druhém kvartálu, které s výjimkou Googlu překonaly očekávání analytiků.

Celkový pohled na výsledkovou sezónu je poté, co sumáře svého hospodaření zveřejnilo více než šedesát procent firem z indexu SP500, poměrně příznivý. Odhady analytiků na bázi zisku přepočteného na akcii překonalo 84 procent společností a více než sedmdesát procent firem překonalo odhady i z pohledu tržeb. Index se nadále obchoduje na mimořádně vysokém forward P/E ratio přesahujícím 22.

Přesto ovšem nelze říct, že by byly americké akcie jako celek drahé. Pod pláštíkem drahého indexu se skrývají akcie, které jsou na současných cenách vyloženě levné a o které má smysl se zajímat. Jak ukazuje další obrázek, je možné je hledat ve finančním sektoru, možná překvapivě i ve zdravotnictví.

Z ostatních makroekonomických dat potěšily údaje z nemovitostního sektoru s vyšším než očekávaným počtem rozjednaných prodejů domů. Naopak mírně zklamaly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které již druhým týdnem opět rostou a reflektují tak opětovné zpomalování ekonomiky v některých stádech. Poprvé vzrostly také počty pokračujících žádostí o podporu. Pro situaci na trhu práce bude mimořádně důležitý právě tento týden, na jehož konci budou vyhlášena klíčová čísla: počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Optimismus sílí (Videokomentář: Týden 22)

Sentiment na trzích se i nadále přesouvá k rizikovějším aktivům. Daří se zejména velkým technologickým společnostem. Akcie jsou poměrně férově ohodnoceny, komodity jsou na nižších cenách než před válkou. Poslechněte…

31. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vydařený týden (Videokomentář: Týden 21)

Minulý týden zaznamenaly akciové trhy poměrně silné růstové seance. Výrazně posílil technologický Nasdaq či ropa, ale dařilo se i malým akciím a indexům velkých společností. Na chvostu růstu se nachází…

24. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nuda na Wall Street (Videokomentář: Týden 20)

Akciové, dluhopisové a až na ropu i komoditní trhy pokračují v přešlapování na místě a neví, na kterou stranu se pohnout. Sentiment je na straně umírněného rizika a klidnějších akciových…

18. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.