Kde najdete akcie s férovým ohodnocením?

Akciové indexy urazily od roku 2009 směrem vzhůru již pěkný kus cesty. Často více jak stoprocentní zhodnocení se nemohlo nepodepsat na jejich současném ohodnocení a klasické poměrové ukazatele ukazují na to, že většina akciových indexů je dnes velice drahá. Na druhé straně třeba vysoký poměr ceny k reportovaným ročním ziskům není sám o sobě důvodem pro změnu několikaletého...

Akciové indexy urazily od roku 2009 směrem vzhůru již pěkný kus cesty. Často více jak stoprocentní zhodnocení se nemohlo nepodepsat na jejich současném ohodnocení a klasické poměrové ukazatele ukazují na to, že většina akciových indexů je dnes velice drahá.

Regiony obr 1Na druhé straně třeba vysoký poměr ceny k reportovaným ročním ziskům není sám o sobě důvodem pro změnu několikaletého růstového trendu. Tak trh nefunguje a investoři, kteří by se orientovali čistě podle něj, by z historického pohledu přišli o velkou část zisků.

Zmíněné metody posuzování hodnoty akcií jsou zcela jistě užitečné z dlouhodobého pohledu. Po dlouhé jízdě směrem vzhůru mnohé z nich ukazují na to, že v nejbližších deseti letech se akcie nemusí těšit takové oblibě, jako doposud. Výpočet vycházející z jedné takové hodnoty ukazuje na budoucí výnos amerických akcií na desetiletém horizontu na úrovni třech procent se započítanou dividendou, jiný zase věří jen v jednoprocentní roční nárůst. Ano, měli bychom asi být z dlouhého pohledu opatrnější. O tom zřejmě není sporu.

Zajímavější otázkou je nyní ale to, zda je růstová rally již u konce, nebo může ještě nějaký čas potrvat. Pro kratší horizont používám speciální hodnotovou techniku, která má poměrně slušné výsledky. Ta prozatím neukazuje na to, že bychom se již teď pohybovali na kraji propasti a akcie by byly nějak mimořádně drahé. Ukazují to i následující tabulky srovnané podle regionů.

Regiony obr 2Pohled na ohodnocení evropských akcií je poměrně radostný. Evropa je i přes silný růst z uplynulého roku stále ohodnocena vesměs férově a v horizontu několika týdnů až měsíců by neměla hrozit žádná mimořádně nepříjemná událost.

Regiony obr 3Složitější situace panuje z hlediska krátkodobého ohodnocení v asijském regionu. Zde se objevuje hned několik zemí, jejichž indexy považuji za nadhodnocené a investice do nich v tuto chvíli za rizikověji orientované. Pro ty, kteří chtějí nutně zainvestovat například do indických akcií, bych použil větu: „Bude líp.“

Regiony obr 4Špatnou zprávou pro fanoušky severoamerických akcií je to, že i zde je nyní poměrně draho a to prakticky bez vyjímky.

Regiony obr 5O něco lépe je naopak v Africe. Ta je snad kromě Jihoafrické republiky ohodnocena férově a slibuje tak investorům ve srovnání s okolím poměrně zajímavý potenciál.

I z tohoto důvodu doporučujeme investorům do jejich portfolií zejména akcie evropské a nepohrdáme ani fondy zaměřenými na rozvíjející se trhy, případně na africký región, který nabízí z dlouhodobého pohledu možná poslední velký investiční příběh.

Václav Pech

Zdroj: Morningstar

Související články

Výnosy

Přesun k hodnotě (Týden 9)

Pokles akciových trhů, započatý v předminulém týdnu, v právě skončených pěti obchodních dnech pokračoval a na konci týdne nabral na síle.

2. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje