Jsme na konci úspěšného roku

Jsme na konci úspěšného roku. Pohled na jeho výsledky musí českou investorskou duši pohladit. Rok 2014 byl dalším rokem neobvykle vysokých, povětšinou dvouciferných zisků, ze kterých se mohou radovat jak rizikově orientovaní, tak také vyvážení klienti. Přinejmenším na to ukazuje tradiční závěrečná tabulka. A ke dvojcifernému zhodnocení se přiblížili i „konzervativci“. Nelze hovořit jinak než v superlativech. Pohádka...

Jsme na konci úspěšného roku. Pohled na jeho výsledky musí českou investorskou duši pohladit. Rok 2014 byl dalším rokem neobvykle vysokých, povětšinou dvouciferných zisků, ze kterých se mohou radovat jak rizikově orientovaní, tak také vyvážení klienti. Přinejmenším na to ukazuje tradiční závěrečná tabulka. A ke dvojcifernému zhodnocení se přiblížili i „konzervativci“. Nelze hovořit jinak než v superlativech.

Pohádka s dobrým koncem (alespoň prozatím)

Při sumáři toho, čeho jsme byli v uplynulých dvanácti měsících svědky, se to může zdát trochu jako pohádkový příběh. Trhy s rizikem se měly leknout rusko-ukrajinského konfliktu. Ten je alespoň ve své politické rovině konfliktem mezi Ruskem a západní civilizací. Osobně mám dojem, že se možné důsledky jeho dalšího vyostření podceňují. Byli jsme svědky epidemie viru Ebola. Obavy z jejího masového rozšíření mimo hranice afrického kontinentu dokázaly trhem silně pohnout, nicméně nedokázaly změnit jeho směr. Evropu trápí ekonomická stagnace. K jejímu prohloubení přispěly sankce přijaté vůči Rusku, ale také neschopnost provést jakékoli citlivější reformy. S koncem roku se opět vynořila mýtická obluda s názvem Řecko. Osud tamního prezidenta visí na vlásku. Zbývá poslední, třetí kolo volby. Když ani zde Řekové svého prezidenta nezvolí, přijdou parlamentní volby. Zde je pravděpodobné vítězství levicového uskupení SYRIZA, které děsilo trhy před posledními řeckými parlamentními volbami.  Centrální banka USA ukončila třetí etapu kvantitativního uvolňování a poměrně nahlas hovoří o zvyšování úrokových sazeb.  A našly by se i další „prkotiny“. Evidentní zpomalení Číny, skotské referendum o odtržení od Velké Británie, Islámský stát, drtivý propad cen ropy a obecný pokles hodnoty komodit vyprávějící o nižší poptávce a potažmo o zpomalení některých ekonomik. Přesto všechno můžeme být spokojeni.

Otázky (prozatím) bez odpovědí

Tydenni komentar 53 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Při pohledu na tabulku mě napadá několik otázek, které bychom si jako investoři a poradci v jedné osobě měli na začátku investičního roku 2015 položit. Uvádím jen ty nejdůležitější:

Vydrží i nadále neobvykle silný růstový trend amerického dolaru?

Klíčová otázka pro portfolia obsahující cizí měny. Americký dolar posílil v roce 2014 vůči české koruně o téměř patnáct procent. A to je na měnovém poli událost nevídaná. Na této vlně jsme se svezli všichni, kdo máme v držení aktiva v USD. Dvojciferné zisky, o kterých jsem psal v úvodu, se rychle vypaří, když se nedíváme na konečné roční zhodnocení korunovými brýlemi.  Rozdíl mezi třetím a čtvrtým sloupcem tabulky je markantní.

Připojí se Amerika ke zbytku světa nebo se zbytek světa připojí k Americe?

Porovnání zhodnocení akciového trhu USA s Evropou a rozvíjejícími se trhy ukazuje na zcela rozdílný vývoj. Američan se raduje, většina ostatních kroutí hlavou. Co přinese budoucnost? Mohu čekat ochlazení zámořského akciového optimismu a návrat k hodnotám dříve obvyklým, nebo se naopak „zbytek světa“ pochlapí a nadechne se k dvojciferným růstům amerického typu?

Máme se bát signálů přicházejících zejména (nejen) z dluhopisového trhu?

Rizikověji orientované dluhopisy svojí výkonností v roce 2014 zaostaly za svými bezpečnějšími kolegy. Projevilo se to zejména na high yield dluhopisech, ale veselo bylo také na dluhopisech rozvíjejících se zemí. Honba za výnosy a rizikem s nimi spojeným, která byla hlavním motorem růstu „hajjíldů“ a „konvertiblů“ se jakoby začala pomalu vytrácet. I v akciovém světě si vedly nejlépe defenzivní sektory utilit, spotřebního zboží a zdravotnictví. Jedná se, ve světle toho, že se nacházíme v jednom z historicky nejdelších býčích trhů o znamení slábnutí tohoto trendu a čeká nás tudíž bolestné vystřízlivění?

Zachovat rizikovou alokaci aktiv, která byla jasným vítězem uplynulých pěti let?

To je pro nás všechny, včetně našich klientů, kardinální otázka! Budou hody z let 2009-2014 pokračovat, nebo se blíží jejich konec a ve dveřích se objeví někdo (nebo spíš něco), co naši skvěle rozjetou párty ukončí nepopulárními slovy: „Pánové končíme, bude se platit!“ Je čas stavět novým klientům bezpečnější portfolia a iniciovat schůzky s klienty stávajícími za účelem sebrání tučných zisků a následného zkonzervativnění jejich portfolií?

Budoucnost, věc neznámá

Odpovědi na tyto otázky prozatím neznáme a znát ani nemůžeme. Můžeme jen odhadovat to, co se stane na základě nám známých informací a jejich analýzy. Zkuste si takový domácí úkol doma sami promyslet a případné odpovědi včetně zdůvodnění sepsat. Můj náhled na možné řešení těchto problémů zveřejním v dalším komentáři a zejména v investičním výhledu na rok 2015 a jeho první čtvrtletí, který Broker Trust pravidelně vydává. Budou se naše pohledy shodovat?

Vše dobré do roku 2015 přeje Václav Pech.

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 53 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306