Jeden, který vládne všem (aneb zdravotnictví na vlně)

Parafráze známého citátu z Tolkienova románu v názvu článku bylo to první, co mě při porovnání celosvětové výkonnosti jednotlivých sektorů akciového trhu napadlo. Tolkien hovořil o prstenu vyrobeném temným pánem Sauronem během Druhého věku. Zde půjde řeč o sektoru akciového trhu, který, na rozdíl od jiných, svým majitelům dělá bez vážného zaškobrtnutí radost již poměrně dlouhou dobu. Každý býčí trh...

Parafráze známého citátu z Tolkienova románu v názvu článku bylo to první, co mě při porovnání celosvětové výkonnosti jednotlivých sektorů akciového trhu napadlo. Tolkien hovořil o prstenu vyrobeném temným pánem Sauronem během Druhého věku. Zde půjde řeč o sektoru akciového trhu, který, na rozdíl od jiných, svým majitelům dělá bez vážného zaškobrtnutí radost již poměrně dlouhou dobu.

Každý býčí trh měl svůj základ, který se následně projevil také na akciovém trhu. Etapa mezi roky 1995-2000 byla jasnou doménou technologií. Internet, výpočetní technika, nové komunikační metody, to vše dalo vzniknout tzv. dot.com bublině. Není divu, že trh byl tehdy tažen právě technologickým a telekomunikačním sektorem.

Jeden vladne vsem obr 1Obr. 1: Výkonnost jednotlivých sektorů trhu 1995-2000 (zdroj: Morningstar)

Dalšího býčího pohybu jsme byli svědky v letech 2003 -2008, kdy nás ovládlo nadšení spojené s průmyslovým boomem a poptávkou po surovinách. Kdo neměl v portfoliu nějaké těžaře, či komodity, byl zoufale mimo mísu a bavili se s ním v investičním světě snad jen nejbližší kamarádi. I zde mě trh jasného lídra, který drtil vše ostatní. Suroviny a energie, v těch leží budoucnost. Často mám dojem, že v tomto paradigmatu zůstala velká část investorů dodnes.

Jeden vladne vsem obr 2Obr. 2: Výkonnost jednotlivých sektorů trhu 2003-2008 (zdroj: Morningstar)

Současný býčí pohyb započatý na jaře 2009 ale podobného favorita nemá. Z třetího grafu je zřejmé, že tématem je spíše uvolněná politika centrálních bank a s ní spojená adorace rizika v jakékoli jeho podobě. K poraženým patří defenzivní sektory utilit, spotřebního zboží a telekomunikací. Mezi lídry naopak vidíme drahé sektory průmyslu, financí a služeb. Jediným zástupcem tradičních defenzivních sektorů mezi vítězi je zdravotnictví. To je považováno za klidné odvětví, které má své „pacienty“ od přírody dané. Stárnutí lidské populace, všechny možné a nemožné epidemie, ale také budoucnost projevující se v neobvyklém boomu biotechnologií. Sektor je tedy uvnitř dobře diverzifikován. Od poklidných nemocnic a zařízení pro staré občany přes výrobce léků a ke dravým biotechnologickým firmám a firmičkám. V uplynulých růstových obdobích si zdravotnictví nijak dobře nevedlo. V letech 2003-2008 se dokonce na pomyslném žebříčku umístilo až na posledním místě. Proč je najednou právě tento sektor v takovém celosvětovém „laufu“?

Pohled na cenové grafy od roku 2000 po současnost je poměrně přesvědčivý. Pojďme postupně. Nejprve ty poražené.

Jeden vladne vsem obr 3Obr. 3: Vývoj v sektoru surovin 2000-2014 (zdroj: Morningstar)

Suroviny současným tématem rozhodně nejsou. Neobvyklý boom v letech 2003-2008 vystřídala letargie. Současná hodnota indexu se nachází mnohem níže než jeho předešlé vrcholy. Pokud se široký akciový index nachází poblíže nových maxim, pak musí sektor suroviny přinášet mnohem nižší výnosy. Něco je špatně a suroviny velké investory nelákají.

Jeden vladne vsem obr 4Obr. 4: Vývoj v sektoru technologií 2000-2014 (zdroj: Morningstar)

Ano, technologie jsou na vzestupu, ale z pohledu roku 2000 jsou stále hluboko pod svými předešlými hodnotami. Dlouhodobý „fenomén“ a hlavní téma doby bych zde nehledal. Stejně tak jako mezi telekomunikacemi. Jejich graf je prakticky podobný. A vzdálen svým předešlým výšinám je také finanční sektor.

Jeden vladne vsem obr 5Obr. 5: Vývoj ve finančním sektoru 2000-2014 (zdroj: Morningstar)

Kategorii nadějných započněme se sektory orientovanými na spotřebitele. Spotřební zboží a služby. Jejich vývoj je prakticky totožný a tak uvádím jen vývoj hodnoty pro spotřební zboží nezbytného charakteru.

Jeden vladne vsem obr 6Obr. 6: Vývoj v sektoru spotřebního zboží 2000-2014 (zdroj: Morningstar)

Oba spotřebitelské sektory dosáhly na svá historická maxima a ukazují svoji dlouhodobou investorskou přitažlivost. Aktuálně o necelých 30 % nad svými maximy, to jsou dobrá čísla. Na vlas stejný výsledek a také graf bychom naší i průmyslových akcií. Třicet procent nad maximy, to není špatné, co?

Není, ale pojďme na vítěze a na sektor, který skutečně považujeme za fenomén doby a možného jasného lídra pro budoucnost.

Jeden vladne vsem obr 7Obr. 7: Vývoj v sektoru zdravotnictví 2000-2014 (zdroj: Morningstar)

Investorské hody, které zdravotnictví prožívá, jsou zcela nepochybné a i graf je s ostatními neporovnatelný. Osmdesát procent nad svými historickými maximy, to je jasný argument. Znovu, pokud je široký index výše o třicet procent, tak je výkonost tohoto sektoru nesrovnatelná.

Ukazují to také srovnávací grafy, vzniklé jako podíl hodnoty sektorového indexu se širokým indexem MSCI World.

Jeden vladne vsem obr 8Obr. 8: Srovnávací graf vývoje celosvětového sektoru zdravotnictví a indexu MSCI World 2000-2014 (zdroj: Morningstar)

Je možné, že vnitřně dobře diverzifikované zdravotnictví (připomeňme spoustu problémů, které současný svět z tohoto pohledu má) je tím pravým černým koněm pro budoucnost.

Jak se k investicím do zdravotnictví dostat?

Nic složitého. Podílové fondy zaměřené speciálně na tento sektor existují a není jich málo.

Franklin Biotechnology Discovery (ISIN: LU0109394709) je dolarový fond investující do akcií biotechnologických společností převážně se sídlem v USA. Vzhledem ke kolísavosti biotechnologií a vzhledem k průměrnému zaměření portfolia fondu na středně velké společnosti se hodí zejména jako součást portfolií dynamických investorů. Těm pak může nadělit také zajímavé zisky. Za poslední rok se jeho podílníci těší z více než čtyřicetiprocentního zhodnocení. Průměrná výkonnost fondu v posledních pěti letech je pak +28,61 %. Fond je držitelem čtyřhvězdičkového ratingu společnosti Morningstar a jeho poplatková náročnost je ve srovnání s podobnými fondy hodnocena jako „below average“.

ING Invest Health Care (ISIN: LU0119209004) je opět dolarovým fondem s celosvětovým záběrem, který je oproti předešlému poměrně široce diverzifikován nejen mezi biotechnologie, ale také do sektorů zdravotnického vybavení a služeb nebo výroby a marketingu léků. S tímto zaměřením se pak může objevit také jako součást portfolia vyvážených investorů. Jeho průměrný výnos v posledních třech letech je 24,75 %, od Morningstaru obdržel průměrný tříhvězdičkový rating a poplatková náročnost oproti podobným fondům spadá do kategorie „average“.

Pro zájemce o „nedolarový“ fond je zde Parvest Equity World Health Care (ISIN: LU0823416762) pyšnící se průměrným zhodnocením od svého založení 23,85 %. Svým zaměřením se podobá předešlému fondu společnosti ING (tedy především akcie velkých společností) a má také stejný rating. Jeho poplatková náročnost je hodnocena jako „above average“.

Raiffeisen HealthCare Aktien  (ISIN: AT0000712716) Taktéž eurový fond společnosti Raiffeisen převážně do akcií firem působících v odvětví vývoje, výroby nebo prodeje výrobků a služeb spojených se zdravotnictvím, medicínou, farmacií a biotechnologiemi. Zároveň může investovat menší část svých prostředků do dluhopisů. Morningstar hodnotí fond třemi hvězdami a jeho poplatkovou náročnost taktéž na stupni „above average“. Je i díky své dluhopisové složce vhodný jako část portfolií vyvážených a také dynamických klientů.

Fidelity Funds Global Health Care Fund (ISIN: LU0261952419) Eurový fond investující 70 procent do akcií společností z celého světa zabývajících se vývojem, výrobou nebo prodejem produktů a služeb používaných ve zdravotnictví, medicíně a biotechnologiích. Prospekt fondu hovoří o tom, že investice do něho by měla být vždy považována spíše za dlouhodobou záležitost a tudíž bude vhodný spíše do dynamických portfolií. Společnost Morningstar jej hodnotí třemi hvězdami a jeho poplatkovou náročnost jako „average“.

ČP Invest Fond farmacie a biotechnologií (ISIN: CZ0008474129) Korunového investora může zaujmout fond společnosti ČP Invest. Fond investuje do akcií pokrývající sektory a regiony USA a Evropské unie a také nástrojů peněžního trhu. Průměrná výkonnost fondu je v posledních třech letech na úrovni 24,68 %.

Související články

Výnosy

Na optimistické vlně (Videokomentář: Týden 13)

Guvernéři FEDu okomentovali budoucí plány kolem dalšího snižování úrokových sazeb a akciové trhy tento komentář potěšil. Dočkali jsme se tak nových rekordů, které následně mírně korigovaly. Dluhopisy víceméně stagnují, komodity…

26. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

BONITES: BT Penze jsou probuzením do reality. Ještě nikdy nebyla možnost mít vše takto v kostce

V tomhle rozhovoru o zajištění na penzi si Tomáš Dvořák, spolumajitel finančně-poradenské společnosti BONITES group, nebere servítky. „Přibývá lidí, kteří si ‚něco‘ odkládají. Dříve to bylo 500 Kč do penzijka,…

22. 3. 2024 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nedařilo se dluhopisům (Videokomentář: Týden 12)

Optimistická inflační očekávání trhu se ne zcela naplnila, což ve svém důsledku znamená, že se v blízké době nemusíme dočkat rychlého snižování úrokových sazeb. Akciové trhy tuto negativní zprávy ustály…

21. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.