Je to jako na houpačce (Týden 13)

Na trzích je to jako na houpačce. Minulý týden jsme se radovali ze všeobecného růstu, tento týden kroutíme hlavou nad všeobecným poklesem. Důvod pro to, abychom si začali dělat větší starosti, ale prozatím není. Přinejmenším to tak nevypadá. Prvním znamením přetrvávajícího optimismu je to, že všechny hlavní akciové trhy zůstávají v růstovém trendu. Obr. 1: Akciové...

Na trzích je to jako na houpačce. Minulý týden jsme se radovali ze všeobecného růstu, tento týden kroutíme hlavou nad všeobecným poklesem. Důvod pro to, abychom si začali dělat větší starosti, ale prozatím není. Přinejmenším to tak nevypadá.

Prvním znamením přetrvávajícího optimismu je to, že všechny hlavní akciové trhy zůstávají v růstovém trendu.

Tydenni komentar 13 2015 obr 1Obr. 1: Akciové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Podobný obrázek se nám naskytne při pohledu na cenové grafy jednotlivých ETF dluhopisového světa.

Tydenni komentar 13 2015 obr 2Obr. 2: Dluhopisové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

O přítomnosti opětovné chuti nést riziko s nadějí na nadstandardní výnos svědčí i to, že rizikověji orientované dluhopisy s vysokým výnosem opět svojí výkonností překonávají konzervativní US státní dluhopisy.

Tydenni komentar 13 2015 obr 3Obr. 3: Srovnávací graf vývoje dluhopisů s vysokým výnosem a US střednědobých státních dluhopisů 2013-2015 (zdroj: Stockcharts)

Podle mého názoru a zkušeností takto strach na trhu nevypadá. Investoři a obchodníci věří, že se problémy vyřeší a trhům nebude nic bránit v dalším růstu. Další pozitivní zprávou je i to, že se k růstu pozvolna navrací také odhady budoucích zisků US společností. Sečteno a podtrženo, pokud trhy v uplynulém týdnu poklesly, nejedná se s největší pravděpodobností o poplašnou zprávu.

Nadcházející týden bude ovšem plný událostí, které s tím vším mohou otřást. Předně budeme v pátek svědky vyhlášení dat z US trhu práce včetně v minulém komentáři zdůrazněných údajů o tlaku na růst mezd. Vyšší než očekávaná čísla by vedla k opětovným úvahám o rychlejším zvyšování sazeb. Co by to znamenalo? Růst dolaru, pokles cen komodit, dluhopisů a pravděpodobně také akcií.

Další rizikové faktory jsou spojeny s politickou situací. Řecko má představit plán reálných úspor a klíčových opatření, ke kterým se vláda premiéra Tsiprase zaváže. Pokud by byl opět nedostatečný, nebo nijaký, pak by na trhu mohly opět vyvstat obavy z řeckého exitu. Prozatím tomu ale nic nenasvědčuje. Itálie minulý týden prodala své dluhopisy s limitem splatnosti v roce 2017 s rekordně nízkým kupónem 0,162 %. Úvahy o krachu Itálie nebo dalších zemí evropského jihu tedy patří jen katastrofickým webům. O italské dluhopisy je mimořádný zájem a to může mít jen dvě příčiny. Buď se s odchodem Řecka vážně nepočítá, nebo je na něj Evropa podle svých úvah velmi dobře připravena.

Vážnějším problémem může být úterní deadline jednání s Íránem o jeho jaderném programu. Pokud nedojde k dosažení dohody, hovoří někteří jestřábi o nutnosti přímého vojenského zásahu. Dojde-li k dohodě, bude to pro trhy zcela jistě dobrá zpráva. Skončí-li jednání bez výsledku, může na trh vstoupit více nejistoty. Odhady politiků hovoří o tom, že pravděpodobnost dohody je 50:50. Určitým negativem je, že jednání předčasně opustil ruský ministr zahraničních věcí Lavrov.

Tydenni komentar 13 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 13 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 13 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Firmy překonávají očekávání (Týden 31)

Akciové trhy v uplynulém týdnu po pondělním průrazu na nová historická maxima konsolidovaly, a tak je výsledek obchodování v právě skončeném týdnu spíše neutrálním. Lépe se dařilo hodnotovým akciím. Ty…

3. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje