Janet to myslí vážně (Týden 35)
Hlavní událostí minulého týdne byl projev guvernérky FEDu Janet Yellen, který přednesla v pátek. Hlava amerických centrálních bankéřů oznámila růst pravděpodobnosti zvýšení klíčové úrokové sazby, a to díky silnému trhu práce a solidním fundamentům. Reakce trhů na tuto zprávu byla zpočátku poměrně zábavná. Po slovech guvernérky Yellen začaly prudce růst akcie, dluhopisy, dolar, zlato i ropa. Trhy tak opět ukázaly, že dokáží centrální banku bohorovně ignorovat. Ke „znormálnění“ situace pak přispěly až následné projevy dalších významných členů rady Stanleyho Fischera a Jamese Bullarda. Fischer prohlásil, že guvernérčin projev je plně v souladu s tím, že by mohl FED zvýšit sazby už na své zářijové schůzi. „Janet to myslí vážně,“ tak nějak vyznělo Fischerovo vystoupení. Teprve po něm se dění na trhu normalizovalo. Zavládnul silný dolar, který srazil níže komodity. Možnost blízkého zvýšení sazeb zapříčinila výprodej dluhopisů a nedařilo se ani akciím. Někdy se člověk nad děním na trhu zasměje víc než při nějakém televizním pokusu o komedii. V pondělí se ale vše vrátilo do stejných kolejí a rostlo prakticky vše, co mohlo.
Po pátečním dění se solidně zvýšily pravděpodobnosti zvýšení sazeb. Aktuálně trh odhaduje trh pravděpodobnost zvýšení sazeb již v září na 42 procent, zatímco s prosincovým termínem počítá již na 65 procent. Hlavním makroekonomickým hlášením týdne se tak stane páteční report z US trhu práce. Ten bude mít podle slov centrálních bankéřů rozhodující vliv na to, jak bude FED za několik týdnů na současnou úroveň sazeb nahlížet.
Na začátku září je možná dobré zmínit, že právě tento měsíc je statisticky pro akciové trhy tím nejhorším obdobím. Za posledních 65 let dosáhly výnosy akcií záporného hodnocení v plných 55 %. Přestože září bývá často volatilní, je třeba poznamenat, že uplynulý měsíc byl z hlediska US akcií nejméně volatilním (kolísavým) měsícem za více než dvacet let. Je otázkou, co by mohlo v rámci diverzifikace chránit v dobách, kdy se volatilita opět vrátí. Při drahých akciích i dluhopisech. Korelace mezi akciovým a dluhopisovým trhem je stále silná a platí, že kam akcie, tam také dluhopisy a z tradičních aktiv funguje velice dobře zlato. Když se globální akciové trhy na počátku roky propadly o 11,5 procenta, cena zlata se zvýšila téměř o osmnáct procent. Určitou část zlata by tak měla obsahovat všechna dynamičtěji zaměřená portfolia. Ať už zlato fyzické nebo zlato „papírové“ v podobě fondů či ETF. Porovnání fondů zaměřených na zlato jsme přinesli v rámci pravidelného týdenního přehledu nedávno.
Makrodata z minulého týdne byla vesměs smíšená. Slabé indexy z průmyslu v USA i v Německu nahradila solidní čísla z Evropy. Hlavní událostí tohoto týdne bude, jak již bylo naznačeno, páteční report z amerického trhu práce. Pokud bude jeho výsledek odpovídat trendu z měsíců minulých, bude to pro FED impulsem ke zvýšení sazeb již na nejbližší schůzi. To by mělo být pozitivní pro americký dolar, naopak negativní pro dluhopisy a komodity.
Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na dluhopisy emerging markets zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Vydařený týden (Videokomentář: Týden 21)
Minulý týden zaznamenaly akciové trhy poměrně silné růstové seance. Výrazně posílil technologický Nasdaq či ropa, ale dařilo se i malým akciím a indexům velkých společností. Na chvostu růstu se nachází…
Nuda na Wall Street (Videokomentář: Týden 20)
Akciové, dluhopisové a až na ropu i komoditní trhy pokračují v přešlapování na místě a neví, na kterou stranu se pohnout. Sentiment je na straně umírněného rizika a klidnějších akciových…
Dokud nás finance nerozdělí: 7 tipů, jak nenechat peníze pošlapat váš vztah
Podle průzkumů je soulad v oblasti financí jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují spokojenost v páru. A pokud dobře nefunguje, pak často bývá důvodem rozchodu. Otevřeně komunikovat s partnerem o…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.