Janet to myslí vážně (Týden 35)

Hlavní událostí minulého týdne byl projev guvernérky FEDu Janet Yellen, který přednesla v pátek. Hlava amerických centrálních bankéřů oznámila růst pravděpodobnosti zvýšení klíčové úrokové sazby, a to díky silnému trhu práce a solidním fundamentům. Reakce trhů na tuto zprávu byla zpočátku poměrně zábavná. Po slovech guvernérky Yellen začaly prudce růst akcie, dluhopisy, dolar, zlato i ropa. Trhy tak opět ukázaly,...

Hlavní událostí minulého týdne byl projev guvernérky FEDu Janet Yellen, který přednesla v pátek. Hlava amerických centrálních bankéřů oznámila růst pravděpodobnosti zvýšení klíčové úrokové sazby, a to díky silnému trhu práce a solidním fundamentům. Reakce trhů na tuto zprávu byla zpočátku poměrně zábavná. Po slovech guvernérky Yellen začaly prudce růst akcie, dluhopisy, dolar, zlato i ropa. Trhy tak opět ukázaly, že dokáží centrální banku bohorovně ignorovat. Ke „znormálnění“ situace pak přispěly až následné projevy dalších významných členů rady Stanleyho Fischera a Jamese Bullarda. Fischer prohlásil, že guvernérčin projev je plně v souladu s tím, že by mohl FED zvýšit sazby už na své zářijové schůzi. „Janet to myslí vážně,“ tak nějak vyznělo Fischerovo vystoupení. Teprve po něm se dění na trhu normalizovalo. Zavládnul silný dolar, který srazil níže komodity. Možnost blízkého zvýšení sazeb zapříčinila výprodej dluhopisů a nedařilo se ani akciím. Někdy se člověk nad děním na trhu zasměje víc než při nějakém televizním pokusu o komedii. V pondělí se ale vše vrátilo do stejných kolejí a rostlo prakticky vše, co mohlo.

Po pátečním dění se solidně zvýšily pravděpodobnosti zvýšení sazeb. Aktuálně trh odhaduje trh pravděpodobnost zvýšení sazeb již v září na 42 procent, zatímco s prosincovým termínem počítá již na 65 procent. Hlavním makroekonomickým hlášením týdne se tak stane páteční report z US trhu práce. Ten bude mít podle slov centrálních bankéřů rozhodující vliv na to, jak bude FED za několik týdnů na současnou úroveň sazeb nahlížet.

Na začátku září je možná dobré zmínit, že právě tento měsíc je statisticky pro akciové trhy tím nejhorším obdobím. Za posledních 65 let dosáhly výnosy akcií záporného hodnocení v plných 55 %. Přestože září bývá často volatilní, je třeba poznamenat, že uplynulý měsíc byl z hlediska US akcií nejméně volatilním (kolísavým) měsícem za více než dvacet let. Je otázkou, co by mohlo v rámci diverzifikace chránit v dobách, kdy se volatilita opět vrátí. Při drahých akciích i dluhopisech. Korelace mezi akciovým a dluhopisovým trhem je stále silná a platí, že kam akcie, tam také dluhopisy a z tradičních aktiv funguje velice dobře zlato. Když se globální akciové trhy na počátku roky propadly o 11,5 procenta, cena zlata se zvýšila téměř o osmnáct procent. Určitou část zlata by tak měla obsahovat všechna dynamičtěji zaměřená portfolia. Ať už zlato fyzické nebo zlato „papírové“ v podobě fondů či ETF. Porovnání fondů zaměřených na zlato jsme přinesli v rámci pravidelného týdenního přehledu nedávno.

Makrodata z minulého týdne byla vesměs smíšená. Slabé indexy z průmyslu v USA i v Německu nahradila solidní čísla z Evropy. Hlavní událostí tohoto týdne bude, jak již bylo naznačeno, páteční report z amerického trhu práce. Pokud bude jeho výsledek odpovídat trendu z měsíců minulých, bude to pro FED impulsem ke zvýšení sazeb již na nejbližší schůzi. To by mělo být pozitivní pro americký dolar, naopak negativní pro dluhopisy a komodity.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na dluhopisy emerging markets zde.

Související články

Úvěrování, Výnosy

Čtyři otázky pro Jirku Pecha: Inflace v hlavní roli

Před pár dny nás z E15 oslovili s dotazy, jak se vyvíjí zájem o spořicí a jiné produkty, s jejichž pomocí se klienti snaží bojovat s inflací. O odpovědi neochudíme…

13. 5. 2022 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zdražování a bod zvratu. Po dvou dekádách stability čelíme inflačním šokům

Z investičního pohledu je nyní téma číslo jedna obecné zdražování, tedy inflace. Globální inflace byla ještě před dvěma lety pod 2 %, v dnešní době přesahuje 6 % a v…

6. 5. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Co a jak ovlivňuje trhy? (Videokomentář: Týden 17)

Amerika reaguje na plánované agresivní zvyšování úrokových sazeb, Evropa je ovlivněna válkou na Ukrajině a Asie covidem. Vše se dozvíte ve videokomentáři od Václava Pecha.

5. 5. 2022 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.