Jaké tituly preferovat? (Týden 19)
Z tohoto scénáře se vymykají pouze donedávna neohrožené americké růstové indexy, které na svých hodnotách naopak výrazně ztrácely. Peníze investorů tak opouštějí většinu technologických gigantů a proudí do oproti nim nudných hodnotových a cyklických sektorů. Tato rotace probíhá na trzích již nějakou dobu a její oprávněnost potvrzuje i právě probíhající výsledková sezóna. Připojený poměrový graf znázorňuje právě vývoj mezi hodnotovými a růstovými akciemi.

Obr. 1: Peníze investorů proudí od konce loňského roku směrem k hodnotě (zdroj. Stockcharts.com)
Své výsledky oznámilo již téměř devadesát procent firem sdružených v indexu SP500. Míra, v níž společnosti překonávaly očekávání analytiků je v porovnání s historií vysoce nadprůměrná. To, co je ovšem zřejmě nejdůležitější zprávou, kterou nám výsledková sezóna předala, je potvrzení oprávněnosti již zmíněné rotace z růstových titulů do titulů hodnotových a cyklických. Důkaz? Jasná většina pozitivních překvapení a růstu ziskovosti pochází právě z hodnotového a cyklického sektoru, na úkor akcií růstových. I proto mám dojem, že by investoři měli nadále ve svých portfoliích preferovat hodnotové a cyklické akcie na úrok růstu.

Obr. 2: Vývoj SP-500 (candles) a technologického NASDAQu (čára) v posledních dvou měsících (zdroj. Stockcharts.com)
Z makroekonomických dat uplynulého týdne se investoři a obchodníci zajímali především o data z trhu práce, která je tentokrát nepotěšila. Největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém období pouze 266 tisíc nových pracovních míst oproti odhadovanému počtu blízkému k jednomu milionu. Oproti minulému měsíci a také navzdory odhadům vzrostla také míra nezaměstnanosti ve Spojených státech na aktuálních 6,1 procenta. Jediným pozitivním číslem z trhu práce tak minulý týden zůstal nižší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Data oznámená v pátek však trhy přivítaly silným růstem, a tak se zdá, že jsme opět v časech, kdy je tou nejlepší zprávou zpráva špatná, protože slabší ekonomika znamená více času a prostoru pro další stimuly, a tudíž další pohyb akciových trhů směrem vzhůru.
Mimořádně dobrý týden opět zaznamenaly komodity, jejichž ceny pokračují v prudkém růstu, který může předznamenávat budoucí inflaci. Tlak na výrobních vstupech se s určitým zpožděním promítne do spotřebitelských cen a následně můžeme být svědky tlaku na růst mezd. I proto mohou být komodity dobrou součástí investičních portfolií.

Tab 1: Vývoj hlavních komodit v posledním roce (zdroj. Morningstar)
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Kam se pohnou trhy (Videokomentář: Týden 5)
Máme za sebou relativně optimistický týden, ale klíčová čísla nás čekají v nejbližších dnech. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?
Nálada je optimistická (Videokomentář: Týden 4)
Letošní rok přináší novinky. Inflace zpomaluje, index volatility (strachu) VIX klesá, daří se technologiím i neamerickým akciím. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?
Nepovedený týden (Videokomentář: Týden 48)
Prakticky jediné, co vyrostlo, byl index volatility (strachu) VIX. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav Pech?
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.