Jaké jsou implikace pozitivního vývoje v USA? (Týden 10)

Rozšířená tabulka na konci článku! Prozatím ani další velice úspěšný týden nedokázal zvrátit letošní nepříliš úspěšnou bilanci akciových trhů. Vysoké zisky indexů mají v pozadí hned několik událostí. Předně se mimořádně dařilo ropě, která si polepšila za jediný týden téměř o deset procent. Důvodem byl nečekaně silný pokles produkce této komodity, který konstatovala měsíční zpráva US Energy...

Rozšířená tabulka na konci článku!

Prozatím ani další velice úspěšný týden nedokázal zvrátit letošní nepříliš úspěšnou bilanci akciových trhů. Vysoké zisky indexů mají v pozadí hned několik událostí.

Předně se mimořádně dařilo ropě, která si polepšila za jediný týden téměř o deset procent. Důvodem byl nečekaně silný pokles produkce této komodity, který konstatovala měsíční zpráva US Energy Information Admistration. Tento vývoj na trhu s ropou pro mě není přílišným překvapením, což je vidět i ve světle staršího článku publikovaného zde.  Růst cen ropy jako by polil živou vodou také investiční aktiva orientovaná na emerging markets, které jsou velice často komoditními producenty. Korelace mezi jejich akciovými indexy a komoditami (na čele s ropou) je skutečně silná. V nejbližší době zřejmě posílí také korelace mezi high yield dluhopisy a vývojem cen ropy. Důvodem je to, že agentura Moody´s přesunula dalších přibližně 60 miliard dolarů dluhu společností z komoditního byznysu ze skupiny „investment grade corporate debt“ do skupiny „high yield“.

Dalším důvodem navracejícího se optimismu jsou slušná makroekonomická data, kterých jsme se dočkali v uplynulém týdnu ze Spojených států.  Dobrá čísla přišla z výrobního sektoru, který sice nadále zůstává v kontrakci, nicméně zpráva z minulého týdne svědčí o určité stabilizaci. Situace na trhu práce ukazuje, že tvorba pracovních míst v USA je nadále silná a zveřejněný údaj byl vyšší, než analytická očekávání.

V Evropě zůstává situace bohužel nadále nejasná a deflace je největší hrozbou zdejšímu růstu.  Slabý růst a deflační tlaky tak tlačí Evropskou centrální banku na blížícím se klíčovém meetingu do akce.  Banka bude muset přijít s rozhodnými opatřeními k tomu, aby trhy přesvědčila, že je schopná se současnou situací bojovat.

Na rozdíl od centrálních bank Evropy, Číny a Japonska stojí před americkým FEDem jiné období. Obavy z recese se pomalu ztrácejí, inflace se postupně zvyšuje a tak je pravděpodobné, že centrální bankéři dodrží svůj slib ohledně dalšího zvyšování sazeb v roce 2016. V roce 2016 předpokládáme dvě, nebo tři mírná zvýšení. To by mělo být podporou pro americký dolar.

Snižující se obavy z recese mohou mít pro investory několik implikací. V minulém komentáři jsem psal o postupně rostoucí inflaci v USA. Nebude možná na škodu se poohlédnout po doposud zcela opomíjených kategoriích fondů zaměřených na dolarová „inflation-protected “ aktiva.  Pokud se podaří současná pozitivní data udržet, pak by měly být hodnotově (value) orientované akcie tím typem aktiv, které budou na této situaci většinově profitovat. Navíc jsou právě hodnotově orientované akcie tím typem akcií, který stál v posledních mimo objektivy většiny investorů. Na konci února byl poměr ceny vůči účetní hodnotě růstových akcií více jak trojnásobný a pokud bychom se podívali na rozdíl v hodnotách tohoto ukazatele mezi růstovými a hodnotovými akciemi, pak zjistíme, že je největší od roku 2000.

Tydenni komentar 10 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.