Jak si vedly trhy v pololetí (Týden 27)?

Máme za sebou další nepříliš podařený týden, v němž se ceny hlavních investičních aktiv podívaly opět o něco níže. Celosvětový akciový index ztratil více než jedno procento, globální dluhopisový agregát zakončil týden poblíž nuly a silné, více než jednoprocentní ztráty, si připsala také většina komodit. Jedinou výjimkou mezi nimi je ropa, která po zasedání OPECu z minulého týdne nadále výrazně...

Máme za sebou další nepříliš podařený týden, v němž se ceny hlavních investičních aktiv podívaly opět o něco níže. Celosvětový akciový index ztratil více než jedno procento, globální dluhopisový agregát zakončil týden poblíž nuly a silné, více než jednoprocentní ztráty, si připsala také většina komodit. Jedinou výjimkou mezi nimi je ropa, která po zasedání OPECu z minulého týdne nadále výrazně posiluje.

Příčiny tohoto stavu jsou stále stejné a je potřeba je hledat spíše v politické rovině. Donald Trump a jeho dovozní přirážky sice již neplní titulní stránky novin a internetových stránek, nicméně stále existují a drží trhy v nejistotě. A nejistotu trh v oblibě nikdy neměl. Opatrný sentiment v Evropě živí také spory uvnitř německé vlády a na klidu nepřidal ani německý index podnikatelské nálady, který se v nejsilnější evropské ekonomice propadl na nejnižší hodnoty za poslední rok. Ohledně síly okolních ekonomik to možná nebude zase až tak veselé, jak mnozí předpokládají. Poslední čísla ukazují na určité zpomalení. Největší světová ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního roku jen o dvě procenta, což je citelně níže, než tomu bylo na konci roku 2017. Tam se Američané mohli těšit z téměř tříprocentního růstu. Ani náš domácí růst příliš nepotěšil. Oznámené číslo bylo od původních odhadů poměrně daleko. Meziročně roste česká ekonomika o 4,2 procenta, zatímco odhad ležel o 0,3 procenta výše.S koncem minulého týdne skončilo pro investory také první pololetí roku 2018 a je třeba poznamenat, že se nejednalo o období nijak mimořádně příznivé. Akciovým indexům se, jak ukazuje graf, příliš nedařilo. Nejvíce radosti mají z vývoje svého trhu v Rusku, kde se radují z desetiprocentního zhodnocení. Hned na druhém místě se drží náš skromný domácí akciový index. V Praze a v Moskvě je veselo, zbytek světa ale důvody k oslavám nemá. Přinejmenším jsme byli v uplynulých letech zvyklí na čísla mnohem lepší.

Mezi dluhopisy se nadále daří „konvertiblům“ a z vládních dluhopisů se v kladném zhodnocení nacházejí jen pro nás exotické čínské dluhopisy. Mimo tyto dvě kategorie příliš důvodů k radosti není a hororově laděnou horskou dráhu mají za sebou příznivci komodit. Drtivá většina komodit pod vlivem silného dolaru a možného navýšení dovozních cel prudce oslabila. Na druhá straně jsou zde i tři zástupci (kakao, ropa a pšenice) těšící se z dvojciferného zhodnocení.

Další informace včetně porovnání akciových fondů – segment Evropa INCOME najdete zde.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Růst díky Číně(Týden 40)

V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.

2. 10. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zpátky na vrcholu (Týden 38)

Hlavní americký akciový index S&P 500 se v uplynulém týdnu opět dostal na úroveň historických maxim. Důvodem změny nálady na trhu byly zveřejněné údaje o spotřebitelské inflaci a inflaci na…

18. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pauza v riskování, data z hlavních světových ekonomik nepotěšila (Týden 37)

V minulém týdnu se stalo přesně to, co jsem v předchozím komentáři předvídal. Hlavní americký index SP500 ztratil více než čtyři procenta a sesunul se do blízkosti hranice 5400 bodů.

10. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.