Jak si stojí americký trh a co na to investoři (Týden 14)?
Dění na trzích v uplynulém týdnu silně ovlivnilo vystoupení guvernérky FEDu Janet Yellen, která trhy opět ubezpečila, že mohou počítat s podporou její centrální banky. Yellen řekla, že uvnitř FEDu roste znepokojení z přítomných globálních rizik a bude na tuto situaci brát zřetel při dalším směrování politiky postupného zvyšování úrokových sazeb. Její projev poslal v letošním roce zkoušený americký dolar ještě níže a potvrzení holubičího pohledu z minulého zasedání centrálních bankéřů v USA vystřelilo vzhůru jak ceny akcií, tak také dluhopisů.
Páteční silná makrodata z amerického trhu však naznačila, že to s tamní ekonomikou nemusí být vůbec špatné. Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství vzrostl více, než bylo očekáváno a zajímavého zvýšení se dočkaly také průměrné hodinové mzdy. To vše, společně se silným reportem z výrobního sektoru, který naznačil konec období své kontrakce a přechod k růstu, může tvořit další tlak na americké centrální bankéře a nutit je k opětovnému zamyšlení.
Recesi v USA prozatím nevidím nijak aktuálně, i když oba indikátory, které sleduji, říkají, že nemusí být nijak nekonečně daleko.
Jak ukazuje rozdíl mezi výnosem dvou a desetiletých US dluhopisů, výnosová křivka se nadále zplošťuje, ale její tvar prozatím nedosahuje hodnot z předkrizových let 2006-2007 nebo 1998-2000. Sledovat tento spread se ale může vyplatit.
Nejspolehlivějším indikátorem, který v minulosti mohl předem odhalit blížící se recesi, je míra nezaměstnanosti a její roční průměr. Kdykoli její hodnota překročila roční průměr, nebyly problémy v ekonomice USA daleko. Prozatím ani zde k podobné varovné situaci nedochází, ale obě čáry se přece jenom začínají přibližovat.
Jak ukazuje soubor grafů investiční banky Morgan Stanley, zůstává investiční klima poměrně opatrné. Výkonnost rizikověji orientovaných aktiv je nižší, než výkonnost jejich bezpečnějších alternativ a je tak patrné, kam proudí peníze investorů. Data z poslední doby však možná, díky aktivitě centrálních bank, naznačují určitý obrat.
Na závěr tradiční týdenní přehled:
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Optimismus sílí (Videokomentář: Týden 22)
Sentiment na trzích se i nadále přesouvá k rizikovějším aktivům. Daří se zejména velkým technologickým společnostem. Akcie jsou poměrně férově ohodnoceny, komodity jsou na nižších cenách než před válkou. Poslechněte…
Vydařený týden (Videokomentář: Týden 21)
Minulý týden zaznamenaly akciové trhy poměrně silné růstové seance. Výrazně posílil technologický Nasdaq či ropa, ale dařilo se i malým akciím a indexům velkých společností. Na chvostu růstu se nachází…
Nuda na Wall Street (Videokomentář: Týden 20)
Akciové, dluhopisové a až na ropu i komoditní trhy pokračují v přešlapování na místě a neví, na kterou stranu se pohnout. Sentiment je na straně umírněného rizika a klidnějších akciových…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.