Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto čtvrtletí jsme neviděli, že by se akcie vydaly alespoň na několik dnů, či snad týdnů výrazněji směrem vzhůru. Kam by se mohly akcie vydat nyní? Historie dává šanci na odraz vzhůru.

Poslední čtvrtletí nedávalo v podstatě žádný prostor, aby si investoři vydechli, protože velcí hráči na trhu (především velké fondy) vyprodávali akciové pozice a kupovali americké státní dluhopisy, a to z důvodu vidiny recese a utahování měnové politiky. Takováto preference dluhopisů před akciemi byla naposledy po pádu americké banky Lehman Brothers z doby finanční krize v letech 2008 a 2009. Obrázek níže to velmi pěkně ilustruje.

Raději půjčit vládě…

Na trhu tedy vládl pesimismus, kdy investoři nevidí žádné světlo na konci tunelu. Radši půjčují svoje peníze vládě, než by drželi akcie a aktivně se podíleli na kapitalismu. Bank of America udělala průzkum mezi svými portfolio manažery ohledně jejich ochoty držet nyní v portfoliu více riziková aktiva, jako jsou například akcie, než za normálních okolností. Obrázek níže ilustruje, že jejich ochota je na bodu mrazu. Respektive je dokonce níže, než byla v době finanční krize.

Dalším střípkem, který by nám mohl ozřejmit, že investoři již kapitulovali, je také optimismus investorů ohledně ziskovosti společností, které jsou obchodovány na burze. Jak vidíme na grafu níže, téměř 100 % oslovených investorů žádný optimismus nyní nepozoruje. 

Co z toho tedy vyplývá? Jestliže všichni vidí vše negativně, tak pravděpodobně došlo již ke kapitulaci investorů. Jak víme, trhy se zpravidla chovají dopředně, tedy s ohledem na budoucí vývoj. Může to tedy znamenat, že stávající extrémní pesimismus je už v cenách akcií zaceněn?

Podívejte se ještě jednou na poslední graf. Červená kolečka znázorňují, kdy pesimismus investorů dosáhl svého dna. Ne nadarmo se ale říká, že dna jsou tu proto, abychom se od nich odrazili. Když se podíváme, co dělo po těchto momentech s výkonností akciových trhů v následujících měsících a letech, dospějeme ke zjištění, že vždy došlo k výraznému růstu akcií. Nemyslím si, že by měli investoři v aktuálním pololetí přímo na růžích ustláno, ale přeci jen na konci onoho temného tunelu začíná poblikávat světýlko, díky kterému bude tato investiční cesta snad veselejší než doposud.

Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust 

Související články

Výnosy

Pauza v riskování, data z hlavních světových ekonomik nepotěšila (Týden 37)

V minulém týdnu se stalo přesně to, co jsem v předchozím komentáři předvídal. Hlavní americký index SP500 ztratil více než čtyři procenta a sesunul se do blízkosti hranice 5400 bodů.

10. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Obavy o další vývoj ekonomiky (Týden 36)

Po klidném týdnu, kdy hlavní americký index S&P 500 získal jen nepatrné plus ve výši 0,25 %, přinesl úterní obchodní den výrazný obrat.

4. 9. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

V očekávání poklesu sazeb (Týden 35)

„A co se stalo? Nic,“ chce se mně říct slovy českého politika. Hlavní americký index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim.

27. 8. 2024 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.