Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o pondělní svátek zkráceném týdnu, poměrně silně klesaly.

SP500 ztratil na své hodnotě 1,7 procenta, o desetinu procenta hůře si vedl technologický NASDAQ a Dow Jones dokončil týden na -2,2 %.

Hlavním důvodem poklesu indexů jsou znovu se objevující obavy o stav ekonomiky a úroveň inflace, která ekonomiky aktuálně začíná tížit. V důsledku toho budou investoři bedlivě sledovat zářijové zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech, od něhož očekávají klíčové informace ohledně dalšího vývoje objemu podpůrného programu výkupu dluhových aktiv z trhu.

Z pohledu makroekonomických dat sehrál hlavní negativní úlohu páteční PPI (Producer Price Index). Ten ukázal, že ceny placené producenty rostly rychleji, než se očekávalo a meziročně se zvýšily o 8,3 procenta. Tato hodnota znamená nový nejvyšší údaj a naznačuje, že inflace je v USA nadále silným problémem a centrální bankéři ji budou muset, dříve či později, nějak řešit. Vyšší náklady na dopravu a mzdy v kombinaci s nedostatkem některých náhradních dílů a komponentů jsou příčinami tohoto stavu. Dalším impulsem může být hodnota spotřebitelské inflace, která bude oznámena v úterý. Pozitivně naopak vyzněl report z trhu práce říkající, že se v minulém týdnu v největší světové ekonomice objevilo méně žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se očekávalo. Ohlášené číslo je nejnižší od počátku pandemie.

Pohled na vývoj pandemie nemoci COVID 19 ve Spojených státech je mírně optimistický, když počty nových případů pozvolna klesají. Pandemická data mohou mít silný vliv v nadcházející výsledkové sezóně, zejména ve výhledech firem do další období úvodního kvartálu roku 2022.

Z technického pohledu se nachází hlavní index nadále v silném rostoucím trendu, nad svým padesátidenním klouzavým průměrem, který v letošním roce již několikrát vystavil stopku všem pokusům indexu o hlubší korekci. V následujícím týdnu, a možná i týdnech, je možné, že se trh opět pokusí o test této „čáry v písku“. O tom, jestli to bude test úspěšný, mohou více naznačit makroekonomická data tohoto a následujícího týdne: Spotřebitelská inflace a následné zasedání FEDu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.