I přes dobrý týden zůstává nálada opatrná (Týden 46)
V minulém týdnu, stejně jako v tom předchozím, hrály prim akciové indexy, zatímco ostatní investiční aktiva za nimi zaostávala. Komodity táhne dolů zejména již několik týdnů trvající strmý pokles ceny ropy, k níž se přidalo také zlato. Ceny dluhopisů zůstaly v uplynulém týdnu prakticky nezměněny.Aukce desetiletých amerických, německých i francouzských dluhopisů přilákaly více než dostatek kupců, stejně tak jako aukce třicetiletých US dluhopisů. A trhy nepřekvapila ani nejsledovanější centrální banka. Americký FED ponechal úrokové sazby na stávající úrovni, přestože dost jasně naznačil, že na své prosincové schůzi posune úrokové sazby zase o trochu výše.
Hlavní událostí uplynulého týdne tak byly volby ve Spojených státech, jejichž výsledky potvrdily všeobecná očekávání. Republikáni museli přepustit svoji většinu ve Sněmovně reprezentantů, nicméně uhájili pozici v Kongresu. To nebylo překvapivé a ve světle minulosti to ani nemůže být považováno za neúspěch současné administrativy prezidenta Trumpa. Pohled nazpátek říká, že se jedná o věc naprosto běžnou, která potkala prakticky všechny bývalé americké prezidenty včetně Barracka Obamy. Převaha demokratů ve sněmovně je komplikací, která ovšem nemá pro rozvojovou politiku současného amerického prezidenta fatální důsledky.
Největší světová ekonomika nadále šlape na plné obrátky, což potvrzují i data. Pozitivně překvapila čísla mapující vývoj v americkém nevýrobním sektoru, stejně jako data o inflaci. Tradičně dobře vyšel také předběžný údaj o důvěře amerických spotřebitelů. Mírné zklamání připravila data z realitního trhu, kde se míra nesplácených hypoték oproti posledně oznámenému číslu mírně zvýšila. Z historického pohledu je však stále velice nízká, a tak oznámená hodnota nepředstavuje žádný vážný problém. V Evropě ani v Asii jsme v minulém týdnu nezaznamenali žádná mimořádně důležitá makrodata.
Nálada na trzích je i přes dvoutýdenní růst nadále velice opatrná. O tom vypovídají i poměrové grafy měřící výkonnost dravých růstových akcií (high beta) oproti klidnějším titulům (low volatility).Graf jasně říká, kam tečou peníze investorů. Klesající křivka grafu vypovídá o tom, že akcie „low volatility“ mají vyšší výkonnost než „high beta“ a prostředky investorů se tak na akciovém trhu přelévají spíše do bezpečí a tradiční defenzivní sektory se také vyhřívají na výsluní přízně investorů.
V nejsilnější kvadrantu, bez náznaku změny, nadále setrvávají utility, spotřební zboží a zdravotnický sektor, zatímco tradiční optimistické „růstovky“ setrvávají v nejslabším sektoru grafu.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu
Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.