Historické rekordy, ale tahounů ubývá (Týden 8)

Hlavní akciové indexy pokračovaly v růstu i v právě skončeném týdnu. Panika ze šíření čínského coronaviru opadla a na trzích opět převážil optimismus. A to i přesto, že v minulém týdnu se hned několik velkých bank pokusilo vyčíslit možné dopady šíření viru na čínskou ekonomiku a čísla, která jsou v jejich odhadech, nejsou vůbec optimistická. Široký akciový index se vyšplhal na nové historické nejvyšší...

Hlavní akciové indexy pokračovaly v růstu i v právě skončeném týdnu. Panika ze šíření čínského coronaviru opadla a na trzích opět převážil optimismus. A to i přesto, že v minulém týdnu se hned několik velkých bank pokusilo vyčíslit možné dopady šíření viru na čínskou ekonomiku a čísla, která jsou v jejich odhadech, nejsou vůbec optimistická. Široký akciový index se vyšplhal na nové historické nejvyšší hodnoty nicméně jeho pohyb vzhůru tlačí stále méně a méně jednotlivých akcií.Obrázek ukazuje v horní části vývoj ceny indexu SP500, který se nachází na historických high. Dvě křivky pod cenovým grafem pak znázorňují vývoj nově dosažených high jednotlivých akcií firem oproti novým low na dvou největších burzách NYSE (New York Stock Exchange) a technologickém NASDAQu. Je zřejmé, že nových high dosahuje stále nižší počet jednotlivých akciových titulů a trh tak má na své cestě vzhůru stále méně tahounů. Prozatím jsou ale dostatečně silní, aby celou kolonu utáhli. I přes růst na nová high je tedy situace stále velice křehká a možnost silnější korekce stále vysoká.

Makroekonomická data uplynulého týdne ve Spojených státech vesměs naplnila očekávání. Po léta klesající počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v posledním roce ustálil a tomu odpovídal také údaj z minulého týdne. Boom na trhu práce je tedy zřejmě minulostí, nic ovšem nenaznačuje nové problémy.

Mírné znepokojení může přece jen přinést statistika nové otevřených pracovních míst, která nabírá v posledních měsících poměrně příkrou trajektorii jižním směrem.

Důvodem k tomuto vývoji může být nejistota zaměstnavatelů spojená s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou. Pokud tomu tak je, pak bychom měli ve světle podepsání první fáze dohody vidět v dalších měsících zlepšení a přerušení poklesu. Tuto statistiku bude mimořádně užitečné sledovat i v budoucnu. Celková message z těchto údajů tedy zřejmě zní: v největší světové ekonomice se v žádném případě nezačíná propouštět, nicméně slábne počet nově vytvářených pracovních míst.  Z tohoto pohledu potěšila zpráva z realitního sektoru, která nám sdělila, že míra delikvence hypoték se v uplynulém období pohybuje poměrně hluboko pod odhady trhu.  V Evropě příliš nepotěšil fakt, že největší a klíčová ekonomika eurozóny, tedy ta německá, v uplynulém kvartále stagnovala.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.