Firmy překonávají očekávání (Týden 31)

Akciové trhy v uplynulém týdnu po pondělním průrazu na nová historická maxima konsolidovaly, a tak je výsledek obchodování v právě skončeném týdnu spíše neutrálním. Lépe se dařilo hodnotovým akciím. Ty svoje zisky navyšovaly i v dalších obchodních dnech, naopak zaostávaly technologie.

Většina „big tech“ společností v minulém týdnu oznamovala výsledky svého hospodaření. Až na Amazon své investory spíše pozitivně překvapovala. Reakce na výsledky byla ale chladná, když trh reagoval prodeji těchto titulů a dal tak přednost realizaci zisků před dlouhodobější perspektivou. Celkový index tak hledá směr dalšího vývoje.

Kromě oznámení výsledků technologických gigantů se trhy v uplynulém týdnu zaměřovaly na výstup z jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Ten ovšem investory ničím nepřekvapil. Žádná změna politiky se nekoná a zdá se, že není prozatím ani ve výhledu. Úrokové sazby jsou nadále na nezměněných nízkých hodnotách a v nezměněném objemu pokračuje také podpůrný program FEDu spočívající ve výkupu aktiv z trhu. Inflaci považují američtí centrální bankéři nadále za dočasný jev, který nebude mít na jejich rozhodování prozatím žádný významný dopad. Data z minulého týdne ukazují na „nerůst“ inflace, když jak PCE, tak také inflační očekávání nerostou, nicméně setrvávají nadále na vysokých hodnotách – desetiletých maximech. Evropská data potvrzují, že inflace roste rychleji, než se očekávalo, také na našem kontinentu. Předběžné odhady růstu cenové hladiny pro Evropu jako celek i pro jednotlivé země překonaly odhady analytiků.

Jak již bylo zmíněno, ve Spojených státech pokračovala výsledková sezóna, která nadále překonává odhady trhu. Téměř devadesát procent firem překročilo tržní očekávání na bázi zisku přepočteného na jednu akcii a přibližně stejné množství společností překonalo odhady i z pohledu tržeb. Mírně negativním jevem je to, že na výborná čísla zveřejněná firmami reagují akcionáři ve větší míře prodejem a realizací dosaženého zisku, namísto akumulace akcií a pohledu do budoucna.

Právě započatý týden bude na důležité makroekonomické události poměrně chudý, když vzrušení může přinést zřejmě až páteční vyhlášení dat z amerického trhu práce. Na dění na trzích může mít určitý vliv také zvyšující se počet nových infekcí nemocí Covid 19, který ale není prozatím doprovázen citelnějším zvýšením hospitalizovaných pacientů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.