FED: sazby porostou pomaleji (Týden 12)
Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. FED ponechal v souladu s očekáváním trhu úrokové sazby na jejich prozatímní úrovni a oznámil, že v letošním roce již nepočítá se čtyřnásobným zvýšením úrokových sazeb. Namísto toho hovoří, i přes zlepšující se makroekonomická data ve Spojených státech pro rok 2016, o dvojím zvýšení. Guvernérka FEDu a její sbor bankéřů tak reagují na zvyšující se globální rizika stojící na cestě silnějšímu ekonomickému růstu. Současné období zvyšování úrokových sazeb se tak vyznačuje nejpomalejším tempem od roku 1983.
Tempo zvyšování úrokových sazeb v USA od roku 1983 po současnost (zdroj: JP Morgan)
Trhy reagovaly na oznámení FEDu pozitivně a to prakticky na všech úrovních aktiv. Od dluhopisů, přes akcie až ke komoditám. Klesal silně pouze americký dolar, nastavený na rychlejší tempo utahování měnové politiky. Pokles dolaru probudil k růstu zejména aktiva navázaná na emerging markets. Vypovídá o tom i závěrečná tabulka. Otázkou zůstává, zda bude FED schopen při prokazatelném růstu inflace a inflačních očekávání tento svůj záměr dodržet.
Pětiletá inflační očekávání v USA (zdroj: FED)
Pokud by byl nucen své úmysly opět korigovat, pak by to bylo pro trhy nemilé překvapení, které by se opět dotklo většiny na burzách obchodovaných aktiv. Určitou ochranou by tak byly například dluhopisové fondy chráněné proti inflaci (inflation protected bonds).
Podle indikátorů, které sledujeme, prozatím riziko recese ve Spojených státech slábne.
Rozdíl mezi výnosem 2 a 10 letého US dluhopisu (zdroj: FED)
Například spread mezi výnosem dvou a desetiletého amerického dluhopisu se v posledních dvou týdnech mírně zvýšil, což je dobrá zpráva. Přesto jsou hodnoty kolem jedničky historicky poměrně nízké a svědčí o tom, že je výnosová křivka poměrně plochá. Další zužování spredu by bylo pro vývoj ekonomiky poměrně silným varováním.
Dalším potvrzením prozatímního odkladu recese v nejsilnější světové ekonomice mohou být data z amerického průmyslu, která jsou na pořadu v průběhu tohoto týdne. Bude zajímavé sledovat zejména vývoj zásob, které mají tendenci se v obdobích recese zvyšovat.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.