FED: sazby porostou pomaleji (Týden 12)

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. FED ponechal v souladu s očekáváním trhu úrokové sazby na jejich prozatímní úrovni a oznámil, že v letošním roce již nepočítá se čtyřnásobným zvýšením úrokových sazeb. Namísto toho hovoří, i přes zlepšující se makroekonomická data ve Spojených státech pro rok 2016, o dvojím zvýšení. Guvernérka FEDu a její sbor bankéřů tak...

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. FED ponechal v souladu s očekáváním trhu úrokové sazby na jejich prozatímní úrovni a oznámil, že v letošním roce již nepočítá se čtyřnásobným zvýšením úrokových sazeb. Namísto toho hovoří, i přes zlepšující se makroekonomická data ve Spojených státech pro rok 2016, o dvojím zvýšení. Guvernérka FEDu a její sbor bankéřů tak reagují na zvyšující se globální rizika stojící na cestě silnějšímu ekonomickému růstu.  Současné období zvyšování úrokových sazeb se tak vyznačuje nejpomalejším tempem od roku 1983.

Tydenni komentar 12 2016 obr 1Tempo zvyšování úrokových sazeb v USA od roku 1983 po současnost (zdroj: JP Morgan)

Trhy reagovaly na oznámení FEDu pozitivně a to prakticky na všech úrovních aktiv. Od dluhopisů, přes akcie až ke komoditám. Klesal silně pouze americký dolar, nastavený na rychlejší tempo utahování měnové politiky. Pokles dolaru probudil k růstu zejména aktiva navázaná na emerging markets. Vypovídá o tom i závěrečná tabulka. Otázkou zůstává, zda bude FED schopen při prokazatelném růstu inflace a inflačních očekávání tento svůj záměr dodržet.

Tydenni komentar 12 2016 obr 2Pětiletá inflační očekávání v USA (zdroj: FED)

Pokud by byl nucen své úmysly opět korigovat, pak by to bylo pro trhy nemilé překvapení, které by se opět dotklo většiny na burzách obchodovaných aktiv. Určitou ochranou by tak byly například dluhopisové fondy chráněné proti inflaci (inflation protected bonds).

Podle indikátorů, které sledujeme, prozatím riziko recese ve Spojených státech slábne.

Tydenni komentar 12 2016 obr 3Rozdíl mezi výnosem 2 a 10 letého US dluhopisu (zdroj: FED)

Například spread mezi výnosem dvou a desetiletého amerického dluhopisu se v posledních dvou týdnech mírně zvýšil, což je dobrá zpráva. Přesto jsou hodnoty kolem jedničky historicky poměrně nízké a svědčí o tom, že je výnosová křivka poměrně plochá. Další zužování spredu by bylo pro vývoj ekonomiky poměrně silným varováním.

Dalším potvrzením prozatímního odkladu recese v nejsilnější světové ekonomice mohou být data z amerického průmyslu, která jsou na pořadu v průběhu tohoto týdne. Bude zajímavé sledovat zejména vývoj zásob, které mají tendenci se v obdobích recese zvyšovat.

Tydenni komentar 12 2016 tab 1

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.