FED: sazby porostou pomaleji (Týden 12)

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. FED ponechal v souladu s očekáváním trhu úrokové sazby na jejich prozatímní úrovni a oznámil, že v letošním roce již nepočítá se čtyřnásobným zvýšením úrokových sazeb. Namísto toho hovoří, i přes zlepšující se makroekonomická data ve Spojených státech pro rok 2016, o dvojím zvýšení. Guvernérka FEDu a její sbor bankéřů tak...

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. FED ponechal v souladu s očekáváním trhu úrokové sazby na jejich prozatímní úrovni a oznámil, že v letošním roce již nepočítá se čtyřnásobným zvýšením úrokových sazeb. Namísto toho hovoří, i přes zlepšující se makroekonomická data ve Spojených státech pro rok 2016, o dvojím zvýšení. Guvernérka FEDu a její sbor bankéřů tak reagují na zvyšující se globální rizika stojící na cestě silnějšímu ekonomickému růstu.  Současné období zvyšování úrokových sazeb se tak vyznačuje nejpomalejším tempem od roku 1983.

Tydenni komentar 12 2016 obr 1Tempo zvyšování úrokových sazeb v USA od roku 1983 po současnost (zdroj: JP Morgan)

Trhy reagovaly na oznámení FEDu pozitivně a to prakticky na všech úrovních aktiv. Od dluhopisů, přes akcie až ke komoditám. Klesal silně pouze americký dolar, nastavený na rychlejší tempo utahování měnové politiky. Pokles dolaru probudil k růstu zejména aktiva navázaná na emerging markets. Vypovídá o tom i závěrečná tabulka. Otázkou zůstává, zda bude FED schopen při prokazatelném růstu inflace a inflačních očekávání tento svůj záměr dodržet.

Tydenni komentar 12 2016 obr 2Pětiletá inflační očekávání v USA (zdroj: FED)

Pokud by byl nucen své úmysly opět korigovat, pak by to bylo pro trhy nemilé překvapení, které by se opět dotklo většiny na burzách obchodovaných aktiv. Určitou ochranou by tak byly například dluhopisové fondy chráněné proti inflaci (inflation protected bonds).

Podle indikátorů, které sledujeme, prozatím riziko recese ve Spojených státech slábne.

Tydenni komentar 12 2016 obr 3Rozdíl mezi výnosem 2 a 10 letého US dluhopisu (zdroj: FED)

Například spread mezi výnosem dvou a desetiletého amerického dluhopisu se v posledních dvou týdnech mírně zvýšil, což je dobrá zpráva. Přesto jsou hodnoty kolem jedničky historicky poměrně nízké a svědčí o tom, že je výnosová křivka poměrně plochá. Další zužování spredu by bylo pro vývoj ekonomiky poměrně silným varováním.

Dalším potvrzením prozatímního odkladu recese v nejsilnější světové ekonomice mohou být data z amerického průmyslu, která jsou na pořadu v průběhu tohoto týdne. Bude zajímavé sledovat zejména vývoj zásob, které mají tendenci se v obdobích recese zvyšovat.

Tydenni komentar 12 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.