FED odložil další vlny na prosinec (Týden 39)

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání centrálních bankéřů v USA. Trhy čekaly na informaci, zda se FED odhodlá, poprvé v letošním roce, pohnout úrokovými sazbami směrem vzhůru, či zda setrvá ve svém dlouhodobém stadiu „mrtvého brouka“ a bude čekat na další a další ekonomická data. Druhá možnost je správně. FED ponechal úrokové sazby na jejich současné minimální úrovni (0,25 –...

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání centrálních bankéřů v USA. Trhy čekaly na informaci, zda se FED odhodlá, poprvé v letošním roce, pohnout úrokovými sazbami směrem vzhůru, či zda setrvá ve svém dlouhodobém stadiu „mrtvého brouka“ a bude čekat na další a další ekonomická data.

Druhá možnost je správně. FED ponechal úrokové sazby na jejich současné minimální úrovni (0,25 – 0,50 %) a k tradičnímu refrénu o závislosti jeho další akce na datech z ekonomiky přidal další, nedávno vytvořený. Zdůraznil, že se pravděpodobnost zvýšení sazby stále zvětšuje. Guvernérka Janet Yellen opět nevyloučila, že k tomu může dojít ještě v roce 2016. S největší pravděpodobností na jeho prosincové schůzi.

Dlouhodobější pohled FEDu je ovšem mnohem mírnější, než tomu bylo ještě v polovině roku 2016. FED počítá v příštím roce se dvěma zvýšeními sazeb (v červnu hovořil o třech) a mírně se snížila i projekce výše úrokových sazeb. Situace by tak měla zůstat příznivá pro dividendové akcie, které budou nadále schopny svým investorům poskytovat vyšší než průměrné výnosy a konec světa se nechystá ani na dluhopisech. Zejména těch korporátních investičního stupně.

Rozhodnutí FEDu následoval rychlý růst všeho, s výjimkou amerického dolaru. Celkové vyznění uplynulého týdne je tak veskrze pozitivní a radovat se mohou jak držitelé akcií a dluhopisů, tak i investoři do různých komodit. Poslední týden má tedy i díky FEDu potenciál vylepšit prozatím nepříliš přesvědčivé výsledky právě končícího kvartálu.

Ten se vydařil spíš rizikověji orientovaným investorům, když v něm primát hrály akcie a dluhopisy emerging markets. Z vyspělých ekonomik se dařilo evropským akciím a v mírném zisku prakticky shodném s výsledky právě skončeného týdne končí také americké akciové indexy.

I z celoročního pohledu prozatím kralují akciové indexy nových ekonomik nad ekonomikami vyspělými a souhrnně také dluhopisy nad akciemi. Skutečnost, že suverénním vítězem roku 2016 je prozatím zlato dotvrzuje, že se z vyspělých trhů pozvolna vytrácí bezbřehý optimismus a prostředky investorů se přelévaly z velké části i do bezpečných aktiv.

Vzhledem k tomu, že další rozhodnutí FEDu přinese až prosincová schůze, zřejmě nic nebrání v prvních dvou měsících závěrečného kvartálu dalšímu růstu. Dosažení nových historických vrcholů na US akciových indexem bych se vůbec nedivil. Hlavním rizikem se stávají blížící se americké prezidentské volby a jejich výsledek. Zatímco politika Hillary Clinton je pro trhy a investory poměrně čitelná, vítězství Donalda Trumpa by mohlo mít silně negativní účinek. Jeho další kroky jsou prozatím velice nejasné. Jestli trhy nemají něco rády, pak je to právě nejistota.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na japonské akcie zde.

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje