Evropa ztrácela (Týden 22)
Akciové indexy ukončily uplynulý týden s rozdílnými výsledky. Největší ztráty si připsaly evropské indexy, na něž negativně působí situace kolem sestavování italské vlády. Navržená vláda složená z představitelů vítězných stran italských voleb je pro budoucnost jednotné Evropy určitým rizikem. Přinejmenším trhy to tak cítí. Jak se promítne její odmítnutí italským prezidentem, to se dozvíme až v průběhu tohoto týdne.
Hlavní události minulého týdne mají na svědomí centrální banky. Americký FED zveřejnil zápis ze svého posledního zasedání, z něhož vyplývá, že většina guvernérů je toho názoru, že nedojde-li ke změně výhledu vývoje největší světové ekonomiky, budou úrokové sazby za oceánem opět růst. A jejich růst je možný již na nebližším zasedání FEDu. Naopak Evropská centrální banka zůstává u své současné politiky a ve svých prohlášeních ani nenaznačuje, jakou trvanlivost bude její současná politika nulových sazeb a výkupu dluhových aktiv z trhu mít. Z tohoto pohledu je další růst amerického dolaru a pokles hodnoty společné evropské měny, kterého jsme byli v minulém týdnu svědky, logickým vývojem.
Zajímavá informace přišla také z České národní banky. Guvernér Jiří Rusnok zopakoval, že oslabování koruny může vytvořit bance další prostor k rychlejšímu utahování úrokových sazeb. Z tohoto pohledu může být zajímavý páteční údaj o růstu domácí ekonomiky. Vyhlídka zvyšování sazeb, pokud by tempo růstu ekonomiky výrazně zvolnilo, může být dvojsečnou zbraní.
Makrodata přicházející ze Spojených států vesměs nepřekvapila ani nenadchla. Výjimkou byl předběžná čísla o vývoji ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Expanze průmyslové sféry naplnila očekávání, sektor služeb předpoklady analytiků dokonce překonal. Data z Evropy opět spíše zklamala, když hlavní roli hrálo Německo. Předběžná čísla z průmyslu a služeb se pohybují pod očekáváním analytiků a mírně zklamal také německý index spotřebitelského klimatu. Situační status quo tak drželo mírně lepší Ifo a in-line výsledky mezi kvartálního německého HDP.
Mimořádně velkých pohybů jsme svědky nadále v komoditním sektoru. Pětiprocentní pokles ceny ropy jde na vrub zvýšeným zásobám komodity v USA a možnému navýšení těžby ropy v blízké budoucnosti. Rekordmanem týdne je pak cukr. Ten možná ukončil svoji dlouhotrvající cestu na jih, když vysoké ceny ropy zatraktivnily ceny biopaliv, pro něž je cukr jednou z výchozích surovin. S cenami obilovin si opět hraje předpověď počasí. Suchý výhled polil živou vodou ceny sóji a pšenice.
Právě započatý týden bude bohatý na makroekonomická data. Kromě České republiky seznámí svět s růstem svého HDP také Spojené státy, kde budou pečlivě vnímány také statistiky z trhu práce, které budou zveřejněny v pátek. V Evropě pak budou v centru zájmu maloobchodní tržby a údaje o inflaci.
Další informace včetně porovnání globálních akciových fondů najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?
Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.