Evropa jede (Týden 23)
Jsme na konci týdne, v němž jsme byli svědky spíše smíšených dat. Horší, než očekávané zprávy přišly zpoza oceánu. Naopak z evropských a japonských dat se mohou investoři radovat. Prakticky všechna makrodata, která přišla z našeho kontinentu, se nesou na pozitivní notě. Snižující se nezaměstnanost, rostoucí průmysl i služby, nové objednávky zboží na více jak šestiletém high, to vše svědčí o tom, že růst evropské ekonomiky je dostatečně silný. Všímají si toho i velké investiční banky. Morgan Stanley i Black Rock doporučují zařazovat evropské akciové tituly do investičních portfolií na úkor akcií amerických. Nakonec, to jsme v Broker Trustu říkali již před rokem… Tedy nic nového.
V Japonsku vyloženě potěšila úroveň maloobchodních tržeb, které meziročně vzrostly o více jak tři procenta. Silný trh práce s nízkou nezaměstnaností (pod 3 %) podporuje Japonce v utrácení a investory potěšila také výborná data z průmyslu a služeb.
Pozadu s pozitivními údaji nezůstává ani Česká republika. Naše ekonomika podle zpřesněného údaje v úvodním čtvrtletí rostla mezikvartálně o 1,3 procenta a v meziročním vyjádření pak téměř o procenta tři. Z pohledu toho, že v závěrečném kvartálu roku 2016 se meziroční růst české ekonomiky pohyboval pod dvěma procenty, se jedná o mimořádně solidní číslo.
Skvrnou na optimistickém obalu minulého týdne tak zůstávají jen data ze Spojených států. Investory především zklamala čísla z tamního trhu práce. Největší světová ekonomika vytvořila v květnu jen 138 000 nových pracovních míst, což bylo skutečně mnohem níže, než kam nastavily laťku odhady analytiků. Čísla oznámená v uplynulých měsících byla navíc revidována směrem dolů.
S otazníkem je také údaj o průměrných hodinových výdělcích Američanů, které se, jak ukazuje graf, vydaly v letošním roce poměrně strmě dolů. Společně s poklesem prodejů automobilů to může ukazovat na to, že americká ekonomika ztrácí postupně růstové momentum. To koneckonců ukazují také výnosy akciových indexů od počátku letošního roku, kde se americké akcie krčí skromně mimo stupně vítězů a jen zdálky pozorují výkonnost emerging markets a evropských akciových indexů.
V následujícím týdnu budeme svědky zasedání evropských centrálních bankéřů. Z jednání neočekáváme žádné převratné zprávy a činy, nicméně investory bude zajímat případný komentář o možném budoucím omezení stimulací ze strany Evropské centrální banky. Ve Spojených státech budou oznámeny další údaje z průmyslového sektoru a také údaj o tom, jak se dařilo tamnímu sektoru služeb.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.