Důležité zprávy (Týden 50)

Uplynulý týden byl plný důležitých zpráv a situací, kterým vládlo jednání Evropské centrální banky (ECB) a report z amerického trhu práce. Situace na trzích je nadále optimistická. Přinejmenším pro našince. „Cizáci“ z uplynulých pěti obchodních dní, jak vypovídají závěrečné tabulky, zase až tolik radosti neměli. O dobré náladě svědčí následující cenové grafy hlavních světových indexů: Obr. 1: Index SP500 2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)...

Uplynulý týden byl plný důležitých zpráv a situací, kterým vládlo jednání Evropské centrální banky (ECB) a report z amerického trhu práce.

Situace na trzích je nadále optimistická. Přinejmenším pro našince. „Cizáci“ z uplynulých pěti obchodních dní, jak vypovídají závěrečné tabulky, zase až tolik radosti neměli. O dobré náladě svědčí následující cenové grafy hlavních světových indexů:

Tydenni komentar 50 obr 1Obr. 1: Index SP500 2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)

Amerika se po silné říjnové korekci vydala opět prudce nahoru a pátek dotlačil index na nová historická maxima. Byť v posledních týdnech není SP500 žádným přeborníkem, roste jen velice pomalu za nízkého rozpětí trhu. To může znamenat krátkodobý problém, nicméně trend je jasný. A optimisticky vypadá do konce roku také tradiční sezónní průběh hovořící o nevýrazné první polovině měsíce a závěrečné silné Santa Claus rally. No uvidíme…

Hezký pohled je i na evropské akcie. Ty i přes další ne zcela určitá vyjádření z ECB také atakují historická maxima.

Tydenni komentar 50 obr 2Obr. 2: Evropský akciový index 2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)

Průlomu rezistence jsme se již dočkali u německého indexu DAX a to musí být také vnímáno pozitivně. Velice dobře vypadá i pohled na grafy z Asie, z nichž vybírám Čínu. Pokud mají klienti zainvestováno v čínských akciích, asi budou se závěrem roku nadměrně spokojeni.

Tydenni komentar 50 obr 3Obr. 3: Čínský akciový index Shanghai Stock Composite 2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)

Zasedání ECB bylo očekáváno s velkým napětím. To proto, že jsme věřili, že Mario Draghi oznámí podrobnosti ohledně rozsahu chystaného evropského programu kvantitativního uvolňování. Hlavní persona banky však o tomto tématu opět mlčela jako hrob. To vedlo k výprodejům akcií a to nejen v Evropě. Trh prostě očekává svá agresivní opatření, a když je nedostane, tak to dá pocítit. Negativní sentiment ale naštěstí dlouho nevydržel.

Na rozdíl od ECB, byl FED v uplynulém týdnu plodnější. Mimořádně zajímavým byl projev guvernéra newyorkského FEDu Williama Dudleyho. Ten patří dlouhodobě k těm nejumírněnějším členům FEDu a zároveň je také členem tamního „hardcore“ ve složení Janet Yellen, Stanley Fischer a právě Bill Dudley. Ten se v rámci svého projevu jasně distancoval od toho, že by FED sledoval primárně vývoj akciového trhu a že by mohl jeho prudký pokles nějak významně ovlivnit FED v jeho činnosti.  „Dovolte mi, abych to vyjádřil zcela jasně,“ řekl Dudley. „Není žádná pojistka týkající se akciového trhu. FED se o hodnoty indexů, výnosy dluhopisů a kreditní spredy nezajímá. Ani prudký pokles akciového trhu nemusí být někdy problémem při dosahování cílů, které jsme si vytýčili.“ Takto ostré vyjádření od tradičního „beránka“ může být pro akciové trhy a investory silným signálem toho, že FED, bude-li potřeba, nemusí váhat dělat správné věci, a to i přes následné propady na finančních trzích. Možná je čas být v roce 2015 opatrnější.

Poté, co jestřábí náladu guvernéra Dudleyho přiživila mimořádně dobrá data z amerického trhu práce, je stále pravděpodobnější, že se první zvýšení úrokových sazeb za velkou louží již pomalu blíží. Očekávání pak poslala ve srovnání s ostatními měnami opět prudce vzhůru americký dolar. Ti, kdo mají multiměnové portfolio, se tak mohou opět radovat. A experti se shodují, že dolarovým radovánkám není ještě zdaleka konec.

Tydenni komentar 50 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 50 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.