Drobná nejistota korigovala trhy (Týden 50)
Proč to trhy tolik zajímá? S koncem roku končí platnost současných opatření a s nimi také dávek, které pobírá na základě PUA (Pandemic Unemployment Assistance) více než jedenáct milionů Američanů v nezaměstnanosti, a kromě toho také programu úlev na nájemném a odkladů splátek hypoték a studentských půjček. Pokud nedojde k dohodě o prodloužení pomoci, pak můžeme očekávat vlnu nesplácených nájmů a hypoték a dalších půjček v celé Americe. A to by byl pro ekonomiku skutečně velký problém. Ano, vím. Jsou to politici a v takovém případě si nemohou zřejmě nedovolit se nedohodnout. A dohody se tradičně dramaticky oznamují až za minutu dvanáct společně s fotkami usmívajících se politiků a palcovými titulky „We have deal!“ Přesto se jedná o náznak nejistoty a nejistotu prostě trhy nemají rády a tak na ni reagují. Dohoda je ovšem v ceně indexů již započtena. Trh je naceněn na optimální scénář: do konce roku prodloužení stávajícího podpůrného balíčku a opětovné plné otevření americké ekonomiky v průběhu jarních měsíců.
Z makroekonomických dat minulého týdne investory nepříjemně překvapilo vyšší než očekávané číslo mapující počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten roste pravidelně již třetím týdnem a odpovídá tak opětovnému postupnému uzavíraní ekonomik v důsledku prudkého růstu dalších případů nemoci COVID-19 ve Spojených státech.
Hlavní makro událostí v Evropě bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Evropští centrální bankéři se rozhodli napumpovat do své ekonomiky ještě více peněz, než tomu bylo dosud. Současný balík protipandemických opatření banka navýší o 500 miliard euro a dobu trvání svého programu prodloužila minimálně do března roku 2022.

Pohled na tržní sentiment ukazuje, že investoři se možných problémů a nedodržení optimálních scénářů budoucího vývoje na trzích nijak neobávají a vidí budoucnost v těch nejjasnějších barvách. Stejnou informaci bychom se dozvěděli také s poměrových grafů. Ty ukazují, že peníze proudí do akcií, a to konkrétně do dravějších akcií označovaných pojmem „high beta“ na úkor klidných akcií s nízkou volatilitou. Uvnitř preferované skupiny „high beta“ jsou pak úspěšnější akcie cyklického charakteru na úkor dlouhé měsíce bezkonkurenčních technologií. To potvrzuje také následující „mapa“ dění v posledním měsíci (zdroj: www.finviz.com), v níž najdeme vítěze především v sektorech financí, energií, zdravotnictví a průmyslu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Související články
Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)
Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…
Máme se bát bubliny? (Týden 2)
Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…
Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)
Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.