Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)

Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet pozitivní a zdá se, že máme za sebou další, z pohledu investora mimořádně úspěšný rok.

Za růstem hodnot akciových indexů stojí nadále naděje na tučné stimulační balíčky určené na podporu ekonomik a také víra v to, že s příchodem vakcíny proti nemoci COVID-19 současná krize skončí a ekonomiky čekají už jen lepší zítřky.

Samotná makroekonomická data, kterých jsme byli v právě skončeném týdnu ve Spojených státech svědky, byla v klíčových oblastech mírným zklamáním. Nadále klesající úroveň maloobchodních tržeb dává tušit, že se americký spotřebitel začíná stahovat do své ulity a své peníze spíše šetří. Není divu. Dramatický nárůst nových případů koronaviru ve Spojených státech s sebou přináší opětovné uzavírání ekonomik, což potvrzuje vyšší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Stávající podpora v boji s pandemií končí a na novém balíčku se zatím politici nedomluvili. Ti ovšem mají smysl pro dramatično a je jim jasné, že dohoda prostě být musí. A čím později (ale přesto včas) se nechají společně vyfotografovat s nějakou dohodou v ruce, tím větší budou mít voliči dojem, že za ně ti jejich favorité bojují.

Makroekonomickou událostí týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Výstupy z jejich sezení nikoho nemohly překvapit. Bankéři ponechali úrokové sazby v rozpětí 0-0,25 procenta a zopakovali, že jsou nadále připraveni využít všechny nástroje, které mají k dispozici k podpoře ekonomiky a finančních trhů.

Pohled na tržní sentiment dává znát, že se optimismus posledních týdnů přece jen trochu vytrácí a nadvláda dravých „high beta“ akcií ztrácí na své síle, když přinejmenším část investorů se opět přiklání na stranu defenzivních akcií s nízkou volatilitou. Naopak ve světě dluhopisů je stále vše při starém a peníze investorů nadále proudí do rizikovějších dluhopisů s vysokým výnosem na úkor státních dluhopisů se stejnou durací.

Potvrzení o mírném ústupu optimismu dokládá také často sledovaný index provozovaný televizní společností CNN, který se z extrémních hodnot posouvá postupně k normálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)

Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…

6. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.