Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)

Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet pozitivní a zdá se, že máme za sebou další, z pohledu investora mimořádně úspěšný rok.

Za růstem hodnot akciových indexů stojí nadále naděje na tučné stimulační balíčky určené na podporu ekonomik a také víra v to, že s příchodem vakcíny proti nemoci COVID-19 současná krize skončí a ekonomiky čekají už jen lepší zítřky.

Samotná makroekonomická data, kterých jsme byli v právě skončeném týdnu ve Spojených státech svědky, byla v klíčových oblastech mírným zklamáním. Nadále klesající úroveň maloobchodních tržeb dává tušit, že se americký spotřebitel začíná stahovat do své ulity a své peníze spíše šetří. Není divu. Dramatický nárůst nových případů koronaviru ve Spojených státech s sebou přináší opětovné uzavírání ekonomik, což potvrzuje vyšší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Stávající podpora v boji s pandemií končí a na novém balíčku se zatím politici nedomluvili. Ti ovšem mají smysl pro dramatično a je jim jasné, že dohoda prostě být musí. A čím později (ale přesto včas) se nechají společně vyfotografovat s nějakou dohodou v ruce, tím větší budou mít voliči dojem, že za ně ti jejich favorité bojují.

Makroekonomickou událostí týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Výstupy z jejich sezení nikoho nemohly překvapit. Bankéři ponechali úrokové sazby v rozpětí 0-0,25 procenta a zopakovali, že jsou nadále připraveni využít všechny nástroje, které mají k dispozici k podpoře ekonomiky a finančních trhů.

Pohled na tržní sentiment dává znát, že se optimismus posledních týdnů přece jen trochu vytrácí a nadvláda dravých „high beta“ akcií ztrácí na své síle, když přinejmenším část investorů se opět přiklání na stranu defenzivních akcií s nízkou volatilitou. Naopak ve světě dluhopisů je stále vše při starém a peníze investorů nadále proudí do rizikovějších dluhopisů s vysokým výnosem na úkor státních dluhopisů se stejnou durací.

Potvrzení o mírném ústupu optimismu dokládá také často sledovaný index provozovaný televizní společností CNN, který se z extrémních hodnot posouvá postupně k normálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.