Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)

Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet pozitivní a zdá se, že máme za sebou další, z pohledu investora mimořádně úspěšný rok.

Za růstem hodnot akciových indexů stojí nadále naděje na tučné stimulační balíčky určené na podporu ekonomik a také víra v to, že s příchodem vakcíny proti nemoci COVID-19 současná krize skončí a ekonomiky čekají už jen lepší zítřky.

Samotná makroekonomická data, kterých jsme byli v právě skončeném týdnu ve Spojených státech svědky, byla v klíčových oblastech mírným zklamáním. Nadále klesající úroveň maloobchodních tržeb dává tušit, že se americký spotřebitel začíná stahovat do své ulity a své peníze spíše šetří. Není divu. Dramatický nárůst nových případů koronaviru ve Spojených státech s sebou přináší opětovné uzavírání ekonomik, což potvrzuje vyšší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Stávající podpora v boji s pandemií končí a na novém balíčku se zatím politici nedomluvili. Ti ovšem mají smysl pro dramatično a je jim jasné, že dohoda prostě být musí. A čím později (ale přesto včas) se nechají společně vyfotografovat s nějakou dohodou v ruce, tím větší budou mít voliči dojem, že za ně ti jejich favorité bojují.

Makroekonomickou událostí týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Výstupy z jejich sezení nikoho nemohly překvapit. Bankéři ponechali úrokové sazby v rozpětí 0-0,25 procenta a zopakovali, že jsou nadále připraveni využít všechny nástroje, které mají k dispozici k podpoře ekonomiky a finančních trhů.

Pohled na tržní sentiment dává znát, že se optimismus posledních týdnů přece jen trochu vytrácí a nadvláda dravých „high beta“ akcií ztrácí na své síle, když přinejmenším část investorů se opět přiklání na stranu defenzivních akcií s nízkou volatilitou. Naopak ve světě dluhopisů je stále vše při starém a peníze investorů nadále proudí do rizikovějších dluhopisů s vysokým výnosem na úkor státních dluhopisů se stejnou durací.

Potvrzení o mírném ústupu optimismu dokládá také často sledovaný index provozovaný televizní společností CNN, který se z extrémních hodnot posouvá postupně k normálu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu

Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…

25. 4. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.