Dobrý týden (Týden 43)

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala své nastavení úrokových sazeb na současných úrovních (základní sazba na nule a její depozitní sestřička na -0,4 %). Trhy tak nijak nepřekvapila. Díky předešlým spekulacím jsme však byli zvědaví, jestli se Mario Draghi vyjádří ohledně plánovaného utlumení aktuálního programu kvantitativního uvolňování. V tomto ohledu jsme ale žádné...

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala své nastavení úrokových sazeb na současných úrovních (základní sazba na nule a její depozitní sestřička na -0,4 %). Trhy tak nijak nepřekvapila. Díky předešlým spekulacím jsme však byli zvědaví, jestli se Mario Draghi vyjádří ohledně plánovaného utlumení aktuálního programu kvantitativního uvolňování. V tomto ohledu jsme ale žádné nové informace neslyšeli. Platí tedy stále to, že banka bude až do března 2017 vykupovat z trhu eurové dluhopisy s objemem 80 miliard EUR každý měsíc. Předpokladem tedy je, že ECB od dubna příštího roku začne postupně snižovat objemy vykoupených dluhopisů. Pokud by ovšem ve své současné politice vytrvala i nadále, pak by to mohl být důvod pro prodloužení intervencí České národní banky vůči naší domácí měně. Koneckonců i guvernér Rusnok připustil, že by se konec intervencí mohl přesunout až do roku 2018.

FED zveřejnil zápis ze svého posledního jednání.  Vyplynulo z něj, že podmínky na trhu práce zůstávají vyrovnané a výhled je pak veskrze pozitivní. To drží stále velice vysoko pravděpodobnost toho, že v USA dojde v prosinci ke zvýšení úrokových sazeb. To dotvrzují i vystoupení několika amerických centrálních bankéřů.

Z pohledu blížících se prezidentských voleb v USA je stále velice pravděpodobné vítězství demokratické kandidátky Hillary Clinton. Hillary pro Wall Street a investorskou obec znamená jistotu pokračování současného kurzu politiky USA, zatímco Donald Trump představuje velkou nejistotu a trhy nemají nejistotu rády.

Prozatím nad očekávání jsou také výsledky amerických firem, které byly ohlášeny v rámci právě probíhající výsledkové sezóny.

Sečteno a podtrženo, uplynulý týden byl pro akciové trhy a většinu rizikově orientovaných aktiv týdnem pozitivním. Dařilo se ale také dluhopisům a i většině komodit.  Pokračuje tedy doba „všechno nahoru, nebo všechno dolů“ a jsme v té radostnější části této charakteristiky.

Tento týden je posledním říjnovým týdnem a s koncem měsíce přicházejí také důležitá makroekonomická čísla.  V pondělí budeme svědky vyhlášení odhadu vývoje v evropských výrobních sektorech a také projevů dvou US centrálních bankéřů. Ty doplní v úterý pro změnu Mario Draghi a údaje o americké spotřebitelské důvěře. Zajímavý údaj bude také páteční mezikvartální růst největší světové ekonomiky. Číslo, které by opět mohlo napovědět více o možném zvýšení úrokových sazeb v prosinci.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů s vyváženou alokací.

Související články

Výnosy

Firmy překonávají očekávání (Týden 31)

Akciové trhy v uplynulém týdnu po pondělním průrazu na nová historická maxima konsolidovaly, a tak je výsledek obchodování v právě skončeném týdnu spíše neutrálním. Lépe se dařilo hodnotovým akciím. Ty…

3. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje