Dobrý týden (Týden 43)

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala své nastavení úrokových sazeb na současných úrovních (základní sazba na nule a její depozitní sestřička na -0,4 %). Trhy tak nijak nepřekvapila. Díky předešlým spekulacím jsme však byli zvědaví, jestli se Mario Draghi vyjádří ohledně plánovaného utlumení aktuálního programu kvantitativního uvolňování. V tomto ohledu jsme ale žádné...

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala své nastavení úrokových sazeb na současných úrovních (základní sazba na nule a její depozitní sestřička na -0,4 %). Trhy tak nijak nepřekvapila. Díky předešlým spekulacím jsme však byli zvědaví, jestli se Mario Draghi vyjádří ohledně plánovaného utlumení aktuálního programu kvantitativního uvolňování. V tomto ohledu jsme ale žádné nové informace neslyšeli. Platí tedy stále to, že banka bude až do března 2017 vykupovat z trhu eurové dluhopisy s objemem 80 miliard EUR každý měsíc. Předpokladem tedy je, že ECB od dubna příštího roku začne postupně snižovat objemy vykoupených dluhopisů. Pokud by ovšem ve své současné politice vytrvala i nadále, pak by to mohl být důvod pro prodloužení intervencí České národní banky vůči naší domácí měně. Koneckonců i guvernér Rusnok připustil, že by se konec intervencí mohl přesunout až do roku 2018.

FED zveřejnil zápis ze svého posledního jednání.  Vyplynulo z něj, že podmínky na trhu práce zůstávají vyrovnané a výhled je pak veskrze pozitivní. To drží stále velice vysoko pravděpodobnost toho, že v USA dojde v prosinci ke zvýšení úrokových sazeb. To dotvrzují i vystoupení několika amerických centrálních bankéřů.

Z pohledu blížících se prezidentských voleb v USA je stále velice pravděpodobné vítězství demokratické kandidátky Hillary Clinton. Hillary pro Wall Street a investorskou obec znamená jistotu pokračování současného kurzu politiky USA, zatímco Donald Trump představuje velkou nejistotu a trhy nemají nejistotu rády.

Prozatím nad očekávání jsou také výsledky amerických firem, které byly ohlášeny v rámci právě probíhající výsledkové sezóny.

Sečteno a podtrženo, uplynulý týden byl pro akciové trhy a většinu rizikově orientovaných aktiv týdnem pozitivním. Dařilo se ale také dluhopisům a i většině komodit.  Pokračuje tedy doba „všechno nahoru, nebo všechno dolů“ a jsme v té radostnější části této charakteristiky.

Tento týden je posledním říjnovým týdnem a s koncem měsíce přicházejí také důležitá makroekonomická čísla.  V pondělí budeme svědky vyhlášení odhadu vývoje v evropských výrobních sektorech a také projevů dvou US centrálních bankéřů. Ty doplní v úterý pro změnu Mario Draghi a údaje o americké spotřebitelské důvěře. Zajímavý údaj bude také páteční mezikvartální růst největší světové ekonomiky. Číslo, které by opět mohlo napovědět více o možném zvýšení úrokových sazeb v prosinci.

Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů s vyváženou alokací.

Související články

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…

4. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje