Dobré výsledky firem, ale v pozadí inflace (Týden 43)

Akciové indexy prorazily v uplynulém týdnu na nové historicky nejvyšší hodnoty a zcela tak vygumovaly zářijovou paniku, v jejímž rámci se hlavní americký index SP500 propadl o dvěstěpadesát bodů.

Hlavním důvodem návratu optimismu je právě probíhající výsledková sezóna. Doposud své výsledky ohlásila čtvrtina firem sdružených v indexu a z toho 84 procent firem investory pozitivně překvapilo na bázi zisku přepočteného na jednu akci. Tři čtvrtiny společností překonalo očekávání trhu také vyššími než odhadovanými tržbami. Z dosavadního průběhu výsledkové sezóny je patrné, že se korporátní sféra úspěšně vyrovnává s nedostatkem pracovníků a také s problémy v zásobovacích řetězcích. Jediný náznak problému se objevil v technologickém sektoru po pátečním vyhlášení Snap Inc., z něhož vyplynulo, že jeho klienti v uplynulém období utráceli za reklamní služby méně, než se očekávalo. To následně spustilo výprodej v celém sektoru.

Od guvernéra americké centrální banky Jeroma Powella jsme se v pátek dočkali poznámky o tom, že problémy spojené se zásobovacím řetězcem táhnoucí vzhůru ceny zboží a služeb potrvají pravděpodobně déle, než se původně očekávalo, a zřejmě přetrvají i do počátku příštího roku. To by mohlo také znamenat dřívější než očekávané zvýšení sazeb a také to, že se možná nacházíme velice blízko momentu, kdy FED začne redukovat objem svého výkupu dluhopisů z trhu. Obě tyto skutečnosti by mohly být pro růstové sektory nepříjemnými zprávami.

Nejdůležitější zprávou z našeho kontinentu byl report mapující inflaci v eurozóně. Ta se meziročně zvýšila na hodnotu 3,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od předkrizového roku 2008. Současná hodnota je vysoko nad inflačním cílem Evropské centrální banky, nicméně banka nadále trvá na svém odhadu inflace pro letošní rok na 2,2 procenta a důvod ke změně svojí politiky tedy nevidí. Ale kdo ví. Třeba nás ve čtvrtek, kdy uslyšíme výstupy z nového jednání evropských centrálních bankéřů, překvapí.

V právě započatém týdnu budeme svědky vyhlášení výsledků velkých technologických firem. A právě tyto výsledky mají v každém kvartálu sílu významněji pohnout trhem. Z důležitých makrodat proběhne již zmíněné zasedání Evropské centrální banky a ve čtvrtek také zjistíme údaje o růstu HDP ve Spojených státech. Klíčovými daty týdne budou pro největší světovou ekonomiku páteční čísla mapující inflaci.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.