Dobrá čísla táhla trhy k růstu (Týden 45)

Hlavní světové akciové trhy pokračovaly v právě skončeném týdnu v silném růstu, když jedinou nerozhodnou seancí bylo až páteční obchodování, které skončilo zápornou nulou.

Dobře se dařilo také americkým dluhopisům a spokojeni mohli být i investoři do drahých kovů a hlavních kryptoměn.

Hlavní událostí týdne bylo zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Centrální bankéři investory ničím negativním nepřekvapili. Od FEDu trh čekal zahájení postupného omezování výkupu dluhopisových aktiv z trhu a FED jeho očekávání do puntíku splnil. Centrální bankéři nadále hovoří o vysoké inflaci jako o přechodném jevu a zdůrazňují, že v jejich gesci je také péče o americký trh práce a ten se ještě, podle jejich názoru, plně nezotavil a je potřeba na něj brát ohled. S ohledem na přechodný růst inflace FED neplánuje nijak urychlovat ani proces zvyšování úrokových sazeb. O dalším vývoji inflace může leccos vypovědět tento týden, kdy budou zveřejněna data mapující inflaci jak výrobních, tak spotřebitelských cen.

Investory prozatím evidentně netrápí boje centrálních bankéřů s inflací a jsou plně koncentrováni na zisky ohlašované korporátní sférou, které jsou prozatím skvělé. Výsledky svého hospodaření již oznámilo téměř devadesát procent firem sdružených v indexu SP500 a prozatímní čísla vypovídají o tom, že odhady stanovené analytiky pro tento kvartál budou překročeny o více jak deset procent.

Skvělá data přišla v pátek také z trhu práce. Již středeční statistika ohledně nově vytvořených pracovních míst byla nad odhady trhu a páteční hlavní data tento dojem ještě předčila. Největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci více jak půl milionu nových pracovních míst mimo zemědělství (trh odhadoval téměř o sto tisíc míst méně). Zároveň prudce rostoucí odvětví zábavy a cestovního ruchu ukazuje, že negativní efekt pandemie pozvolna opadá a solidní nárůst míst ve výrobní sféře může být známkou toho, že se zadrhnutý zásobovací řetězec začíná pomalu uvolňovat. Jediným problémem, který by mohl škarohlíd na zveřejněných číslech najít, je úroveň participation rate udávající počet lidí, kteří jsou na trhu práce aktivní a tedy hledají si aktivně zaměstnání. Ten je stále nižší, než tomu bylo před pandemií. Důvodem, proč lidé nejsou na trhu aktivní tak jako dříve, jsou nadále obavy z infekce koronavirem.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.