Do strany (Týden 28)

Na akciové trhy se v uplynulém týdnu vrátila dobrá nálada. Hlavní akciové indexy si připsaly více než procentní zisk a mohlo by se zdát, že je vše zase v nejlepším pořádku a zakolísání z minulých týdnů byla jen drobná nepříjemná příhoda na cestě k prosperitě. Možná ano, možná ne.

Většina růstového pohybu byla soustředěna do úvodních dvou dní týdne, které byly zároveň posledními dny druhého kvartálu letošního roku. Takové dny bývají zpravidla velice úspěšné. Tradiční zdůvodnění takové růstu hovoří o tom, že si manažéři fondů chtějí ještě na poslední chvíli vylepšit kvartální bilance svých fondů tak, aby s nimi byla správní rada spokojena. A protože většina takových fondů je hodnocena za pohyb indexů vzhůru, tlačí ve shodě a jednotě trh přesně tím směrem, kterým potřebují.

Na první pohled by jasným fundamentálním ospravedlněním úspěšného týdne měl být čtvrteční report z trhu práce, který po měsíci opět přinesl téměř neuvěřitelně pozitivní čísla. Největší světová ekonomika v uplynulém měsíci „vytvořila“ téměř dvojnásobný počet pracovních míst, než bylo očekáváno. Také míra nezaměstnanosti klesla o více jak dvě procenta. Radujme se! Na samotné akciové trhy však report velký dojem neudělal. V první polovině dne indexy prudce rostly, aby na konci seance během hodiny vymazaly drtivou většinu denních zisků. Ve shluku nadšení z pozitivních dat z trhu práce prakticky zanikl vyšší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Z technického pohledu v červnu z trhů vyprchalo nadšení, kterého jsme byli svědky v předcházejících dvou měsících a hlavní americký index se pohybuje již měsíc víceméně do strany.

Podstatným fundamentem pro další vývoj by stále ještě měl být postup nemoci COVID-19, který nadále nijak nepolevuje. Spíše naopak. Počet nově nakažených zejména na americkém kontinentu nadále dynamicky roste. Ve Spojených státech je denní přírůstek aktuálně mnohem vyšší, než tomu bylo v dobách největší paniky v polovině března. Pozitivní na celé věci je to, že neroste adekvátně prudce počet hospitalizací. Naopak rizikem další týdnů zůstává skutečnost, že řada států pod tlakem růstu počtu nakažených opět hovoří o zařazení „zpátečky“ a znovu uzavírání postupně otevírané ekonomiky.

Akciové indexy zůstávají jako celek nadále mimořádně drahé. Leccos může o míře tohoto nadhodnocení napovědět v tomto týdnu právě začínající výsledková sezóna. Očekávaní jsou však minimální, a tak pokud budou výsledky jako celek špatné, nemusí to znamenat tržní propad. Toho bychom se dočkali zřejmě až při opravdu velkém průšvihu.

Podrobnější pohled ale ukazuje, že i na celkově drahém trhu se nachází docela zajímavě ohodnocené společnosti například ve finančním sektoru, ale také v sektoru spotřebního zboží, a dokonce i ve zdravotnictví. Tam by mohli opatrnější investoři zaměřit svoji pozornost.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Pauza v riskování, data z hlavních světových ekonomik nepotěšila (Týden 37)

V minulém týdnu se stalo přesně to, co jsem v předchozím komentáři předvídal. Hlavní americký index SP500 ztratil více než čtyři procenta a sesunul se do blízkosti hranice 5400 bodů.

10. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Obavy o další vývoj ekonomiky (Týden 36)

Po klidném týdnu, kdy hlavní americký index S&P 500 získal jen nepatrné plus ve výši 0,25 %, přinesl úterní obchodní den výrazný obrat.

4. 9. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

V očekávání poklesu sazeb (Týden 35)

„A co se stalo? Nic,“ chce se mně říct slovy českého politika. Hlavní americký index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim.

27. 8. 2024 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.