Definitivní kapitulace se nekoná (Týden 35)

Minulý týden jsem byl ohledně vývoje na trzích optimistou a můj názor se přinejmenším prozatím potvrdil. Drtivá většina akciových indexů si připsala zajímavé zisky a dala tak světu vědět, že jejich definitivní kapitulace stále není tématem. Navíc pozitivní roli sehrála makrodata, zejména pak skvělé číslo udávající růst ekonomiky Spojených států, které hravě přeletělo tržní očekávání. Přispěchal i slovutný...

Minulý týden jsem byl ohledně vývoje na trzích optimistou a můj názor se přinejmenším prozatím potvrdil. Drtivá většina akciových indexů si připsala zajímavé zisky a dala tak světu vědět, že jejich definitivní kapitulace stále není tématem. Navíc pozitivní roli sehrála makrodata, zejména pak skvělé číslo udávající růst ekonomiky Spojených států, které hravě přeletělo tržní očekávání. Přispěchal i slovutný Goldman Sachs s analýzou říkající, že u Goldmanů očekávají zlepšení markodat přicházejících z Číny.   Je tedy všechno tak růžové, jak se zdá?

Velice rád bych řekl, že ano. Nemohu se ale zbavit pocitu, že všechno ještě tak alabastrové a božíhodové není. Předně – akciové indexy utržily korekcí z technického pohledu citelnou ránu. Americký SP500, britský FTSE a mnoho dalších indexů prolomilo svůj dlouhodobý růstový trend. Evropský index se prozatím drží na hraně a jeho pokles zadržela trendová čára coby hranice opory.

Tydenni komentar 35 2015 obr 1

Ani silný růst indexů neměl zcela zklidňující vliv na nervozitu prezentovanou indexy volatility. Z dalšího grafu je vidět, že hodnoty „indexu strachu“ VIX Jsou nadále mimořádně vysoké a pohybují se na hranici ročních maxim. Podobně je to s jeho časovou strukturou.

Tydenni komentar 35 2015 obr 2

Dnešní futures kontrakty na US indexy se obchodují v téměř jednoprocentním záporu a ani asijská seance nedopadla nejlépe. V záporu otevírá také Evropa. Stále tedy panuje poměrně vysoká nedůvěra a s ní spojený neklid.

Z krátkodobého hlediska se tedy můžeme dočkat opětovného testu low z minulého pondělí a možná také jejich prolomení. Ze střednědobého hlediska ukazují mé hodnotové indikátory, že světové akcie jsou nyní podhodnocené a z hlediska týdnů či několika měsíců je možný jejich růst. Jak je vidět z grafu, indikátor má poměrně vysokou úspěšnost. Dá se říci, že se od roku 2012 ještě ani jednou nezmýlil…

Tydenni komentar 35 2015 obr 3

Pro vývoj v dalším týdnu by tak mohla být zajímavá úterní makrodata z Číny. Ta bude reportovat, jak se v uplynulém měsíci dařilo tamnímu průmyslu a také nevýrobnímu sektoru. Očekávání jsou nastavena poměrně nízko a očekávají kontrakci průmyslu. Naopak sektor služeb by měl ve srovnání s minulým měsícem mírně růst. Stejná data budou k dispozici také z USA a Evropy. V USA budou ostře sledována také čísla z trhu práce a zápis z posledního jednání FEDu.

Tydenni komentar 35 2015 tab 1

Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 35 2015 tab 2

Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 35 2015 tab 3

Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.