Dařilo se Evropě i ostatním (Týden 17)
I v dalším obchodním týdnu pokračovala na světových trzích dobrá nálada. Dařilo se všem hlavním akciovým indexům a rizikověji orientovaným dluhopisům. Po nějakém čase hrála prim Evropa. Zdejší akciové indexy rostly ve třetím dubnovém týdnu nejrychleji a připsaly si na své konto více než procentní růst.
Z fundamentálního důvodu k takovému růstu v Evropě ale zřejmě žádný důvod nebyl. V úterý poměrně silně zklamal ostře sledovaný německý index ekonomického sentimentu ZEW a slabší, než očekávání bylo také celoevropské číslo. Meziroční inflace je také nadále nižší než analytická očekávání, nicméně oproti únorovým číslům jsme se dočkali určitého zlepšení.
Ve Spojených státech bylo hlavní událostí zveřejnění zápasu z posledního zasedání centrálních bankéřů. Ze zápisu vyplývá, že si členové FEDu zachovávají svůj optimistický náhled na aktuální kondici největší světové ekonomiky. Tento postoj potvrzují také v týdnu zveřejněná makroekonomická data. Pozitivně překvapily maloobchodní tržby svědčící o tom, že na amerického spotřebitele je i nadále spolehnutí. Lepší, než očekávané údaje přišly také z nemovitostního trhu. Ten zaznamenal vyšší počet zahájených staveb nových domů a také počet nově udělených stavebních povolení je vyšší, než se předpokládalo. Vše v pořádku je v USA také ve výrobním sektoru. Průmyslová produkce rostla rychleji, než se čekalo a dobrá čísla přišla také z průmyslově velmi důležité oblasti Philadelphie.
V plném proudu je za mořem také výsledková sezóna, která se opět nese na pozitivní vlně. Přibližně osmdesát procent firem ohlásilo výsledky nad očekáváním analytiků, a pokud bude prozatímní tempo zachováno, pak bude růst ziskovosti amerických firem nejrychlejší za posledních sedm let.
Čína oznámila údaje o růstu svého hrubého domácího produktu, která přesně naplnila očekávání. Největší asijská ekonomika si polepšila o 6,8 procenta. Časy prudkého růstu čínského hospodářství jsou již evidentně minulostí a poslední dva roky je čínský růst vesměs konstantní.
V právě započatém týdnu, který bude na důležitá čísla mnohem bohatší, bude pozornost investorů směřována na zasedání Evropské centrální banky, kde budeme sledovat zejména komentáře týkající se „jízdního řádu“ ukončení evropské verze kvantitativního uvolňování. Ve Spojených státech se dozvíme, jak se dařilo tamní ekonomice v posledním kvartálu. V centru pozornosti budou také objednávky věcí dlouhodobé spotřeby a tradičně dobré údaje o sentimentu a důvěře amerických spotřebitelů. V Asii by mělo hrát hlavní roli zasedání Bank of Japan.
Další informace včetně porovnání fondů ze segmentu USA mid and small caps najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?
Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.