Coronavirus tlačí trhy (Týden 9)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu prohlubovaly svoje ztráty. Tématem je čínský coronavirus a jeho šíření, zatímco o další argumenty se teď prakticky nikdo nezajímá. Tedy snad kromě amerických centrálních bankéřů. Ze zveřejněného zápisu z lednového zasedání FEDu je patrné, že členové výboru jsou s makroekonomickou situací ve Spojených státech aktuálně mimořádně spokojeni. Bankéři ovšem pochopitelně připouštějí, že epidemie může...

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu prohlubovaly svoje ztráty. Tématem je čínský coronavirus a jeho šíření, zatímco o další argumenty se teď prakticky nikdo nezajímá. Tedy snad kromě amerických centrálních bankéřů. Ze zveřejněného zápisu z lednového zasedání FEDu je patrné, že členové výboru jsou s makroekonomickou situací ve Spojených státech aktuálně mimořádně spokojeni. Bankéři ovšem pochopitelně připouštějí, že epidemie může negativně ovlivnit ekonomiky po celém světě. Čína je díky své levné pracovní síle světovou zásobárnou náhradních dílů a dojde-li k tomu, že se průmysl zastaví a zásoby dílů dojdou, bude to problém.

Jak moc jsou trhy propady z konce minulého a počátku tohoto týdne poškozeny? Pohled na evropské indexy říká, že se ocitáme poblíže kritických supportů, nicméně tyto úrovně nadále drží. Přinejmenším prozatím…

Asijské trhy jsou už na první pohled mnohem slabší, nicméně i zde zůstávají nejbližší obranné linie v podobně technických supportů neprolomeny. Snad s výjimkou Jižní Koreje.

Prakticky stejný obrázek by nabídl pohled na indexy americké. Akciové trhy jsou na křižovatce, a pokud pesimismus zasetý v právě skončeném týdnu na trzích zůstane, můžeme se v případě proražení technických úrovní dočkat dalšího poklesu a zároveň také aktivity centrálních bankéřů. Ti, s výjimkou Číny, prozatím mlčí a situaci bedlivě sledují z povzdáli. Není překvapivé, že jedinou výjimkou je v tomto směru Čínská centrální banka, která již své úrokové sazby snížila a je připravena zasypat trhy další likviditou, která bude zřejmě potřeba. Stojící výroba a s tím související slabé tržby mohou firmám způsobovat nedostatek hotovosti.

Výborně se naopak dařilo v uplynulém týdnu majitelům takzvaných bezpečných přístavů a vývoj tak opět potvrzuje známé pravidlo o užitečnosti diverzifikace investičních portfolií. Na své hodnotě při propadu akciových trhů přidaly nejen dluhopisy, ale výrazně také posílily ceny zlata a stříbra. Svůj propad korigoval také zemní plyn.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)

Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…

6. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.