Co stojí za růstem EPS? (Týden 15)

Nejdůležitější makroekonomickou událostí minulého týdne bylo zveřejňování zápisů z jednání centrálních bank. Zpráva z amerického FED potvrzuje, že bankéři to se snížením zamýšleného tempa růstu úrokových sazeb myslí vážně a smetli ze stolu duben jako termín, v němž by mohlo k tomuto kroku dojít.  Hodní byli i evropští centrální bankéři. Ti naopak světu prozradili, že mohou v budoucnu svoji současnou politiku ještě...

Nejdůležitější makroekonomickou událostí minulého týdne bylo zveřejňování zápisů z jednání centrálních bank. Zpráva z amerického FED potvrzuje, že bankéři to se snížením zamýšleného tempa růstu úrokových sazeb myslí vážně a smetli ze stolu duben jako termín, v němž by mohlo k tomuto kroku dojít.  Hodní byli i evropští centrální bankéři. Ti naopak světu prozradili, že mohou v budoucnu svoji současnou politiku ještě více uvolnit. Zprávy pro trhy tedy vesměs příznivé. Ale kdy vlastně v posledních letech nebyly?

Přesto se ale dosavadní bohorovný klid z akciových trhů vytrácel. Indexy během týdne ze svých hodnot vesměs ubraly a jsou patrné známky nejistoty.

Tydenni komentar 15 2016 obr 1O tom svědčí graf „indexu strachu“ VIX, jehož hodnoty se začínají opět zvedat. Důvodem tohoto pohybu může být také blížící se výsledková sezóna. Očekávání jsou nastavena tradičně nízko a tak i horší výsledky než v minulosti budou komentovány jako překonání odhadů nebo nad očekávání dobré.

Se zdrojem růstu tradičního ukazatele ukazujícího zisk přepočtený na jednu akcii (EPS) to ale není nijak veselé, jak ukazuje graf, který tento týden nabídla investiční banka JPM Morgan.

Tydenni komentar 15 2016 obr 2Zatímco v letech minulých vděčil tento ukazatel za růst zvyšování tržeb a také ziskových marží, v roce 2015 tomu tak už nebylo.  Za růstem EPS amerických akcií stály zejména výkupy vlastních akcií z trhu ze strany samotných firem. Ty si mohou na tuto aktivitu díky nízkým úrokovým sazbám půjčovat velice levně. Stejný zisk na menší počet akcií pak hovoří o vyšším ukazateli. Podobný obrázek zveřejnil jako svůj graf týdne také největší světový správce aktiv, společnost Blackrock.

Tydenni komentar 15 2016 obr 3V novém týdnu budeme svědky několika zajímavých makrodat. Především budou trhy sledovat inflační data, která přijdou jak ze zámoří, tak také z Číny nebo Evropy. Nadále nízké hodnoty inflace by tak mohly posunout Evropskou centrální banku k úvahám o dalších stimulacích, které vyplývají z v úvodu zmíněného zápisu z jednání.

Tydenni komentar 15 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?

Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…

25. 6. 2025 8 minut čtení

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306