Co stojí za poklesem z minulého týdne? (Týden 42)

Akciové indexy v uplynulém týdnu většinou mírně korigovaly svoje zisky dosažené v předchozích týdnech. Mírnou vyjímkou byly růstové akcie, kam se po korekci technologií začaly opět navracet kupci.

Za poklesem indexu je možno hledat ohlášené zpoždění vakcíny proti nemoci covid-19 ze strany farmaceutického giganta Johnson and Johnson, které mělo vliv na obchodování v první polovině týdne. Náladu naopak na konci týdně vylepšil další z farmaceutických titánů, společnost Pfizer. Ten naopak ve vývoji vakcíny výrazně pokročil a oznámil, že předpokládá předložení svého produktu ke schválení již v průběhu listopadu. Schvalovací proces pro zavedení nových farmaceutických produktů ve Spojených státech si ovšem žádá také svoje a tak schválení v letošním roce, i v případě hladkého průběhu, pravděpodobně očekávat nelze.

Investoři v uplynulém týdnu také bedlivě sledovali vývoj jednání mezi republikány a demokraty ohledně stimulačního balíčku pro největší světovou ekonomiku. Z vývoje, kterého jsme byli svědky, pravděpodobně příliš nadšení nejsou. Dohoda je prozatím nadále v nedohlednu a je pravděpodobné, že světlo světa neobjeví dříve, než po prezidentských volbách.

Z makroekonomických dat vyhlášených v uplynulém týdnu investory potěšily maloobchodní tržby, jejichž úroveň předčila očekávání analytiků. Je zřejmé, že americký spotřebitel svoji ekonomiku nadále drží, věří v ní a své náklady nijak dramaticky neomezuje. Naopak nepotěšil trh práce, na němž se objevilo více nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se původně očekávalo.

Výhled globální ekonomiky vylepšil Mezinárodní měnový fond, když nyní očekává letošní pokles jen na hranici 4,4 procenta, zatímco ve svém minulém odhadu z června hovořil o více jak pětiprocentním poklesu. Fond se zabýval také českou ekonomikou a zde nechal svoji původní prognózu beze změny. V letošním roce predikuje propad o šest a půl procenta. Je ovšem otázka, jak moc negativně do této prognózy vstoupí druhá vlna epidemie a na ní navázaná vládní opatření, která právě zažíváme.

Z technického pohledu se hlavní americký index SP500 nachází po pondělním propadu na rozcestí. Jeho hodnota se dostala do blízkosti padesátidenního průměru, který je brán jako významná hladina opory. Stejně tak by z technického pohledu mohlo cenu podpořit i to, že trh vyklesal na úroveň březnových maxim. Přesto ovšem hraje na trhu prim před blížícími se volbami spíše opatrnost. Ta je patná z toho, že index již nějakou dobu tvoři nižší high a k útoku na ně nemá patřičnou sílu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Na optimistické vlně (Videokomentář: Týden 13)

Guvernéři FEDu okomentovali budoucí plány kolem dalšího snižování úrokových sazeb a akciové trhy tento komentář potěšil. Dočkali jsme se tak nových rekordů, které následně mírně korigovaly. Dluhopisy víceméně stagnují, komodity…

26. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

BONITES: BT Penze jsou probuzením do reality. Ještě nikdy nebyla možnost mít vše takto v kostce

V tomhle rozhovoru o zajištění na penzi si Tomáš Dvořák, spolumajitel finančně-poradenské společnosti BONITES group, nebere servítky. „Přibývá lidí, kteří si ‚něco‘ odkládají. Dříve to bylo 500 Kč do penzijka,…

22. 3. 2024 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nedařilo se dluhopisům (Videokomentář: Týden 12)

Optimistická inflační očekávání trhu se ne zcela naplnila, což ve svém důsledku znamená, že se v blízké době nemusíme dočkat rychlého snižování úrokových sazeb. Akciové trhy tuto negativní zprávy ustály…

21. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.