Co se vaří pod pokličkou? (Týden 32)

Přestože se podle čísel výkonnosti akciových indexů v posledních týdnech zdá, že je na trhu všechno v pořádku, mám dojem, že pod nablýskaným povrchem jsou znát obavy z konce radostného období, kterého si již téměř deset let užíváme. Nemyslím, že se konečného vrcholu dočkáme již zítra a hned za rohem na nás číhá panika. Krátkodobě v rámci několika měsíců jsem...

Přestože se podle čísel výkonnosti akciových indexů v posledních týdnech zdá, že je na trhu všechno v pořádku, mám dojem, že pod nablýskaným povrchem jsou znát obavy z konce radostného období, kterého si již téměř deset let užíváme.

Nemyslím, že se konečného vrcholu dočkáme již zítra a hned za rohem na nás číhá panika. Krátkodobě v rámci několika měsíců jsem spíše optimista a nedivil bych se, kdyby index SP500 pokořil, s nějakou běžnou korekcí, metu 2900 bodů. Pohledu do vzdálenější budoucnosti už ovšem nadšení začíná scházet.  Proč?

Z makro pohledu začínají dlouhodobé ukazatele naznačovat možné zpomalení, když se většina z nich přesunula z pozitivního výhledu do neutrálu. Jedním z takových ukazatelů je tvar výnosové křivky, která se nadále zplošťuje a spready mezi výnosy kratších a delších dluhopisů se rychle srovnávají (viz komentář z minulého týdne).

Na tyto náznaky zpomalení reaguje skrytě i samotný akciový trh. Pohled na srovnávací grafy říká, že nadšení z trhu i přes jeho další růst vyprchává a nadvláda nad jeho výkonností se postupně přesouvá z dravých „momentum“ akcií k akciím hodnotově orientovaným.Trend definující převahu růstových akcií byl na počátku léta prolomen a tato skupina momentálně nepřináší svým investorům vůči širokému indexu tradiční prémii. Jak ukazuje další graf, peníze investorů proudí od dříve preferovaných technologií a dalších růstových sektorů k odvětvím považovaným za vesměs defenzivní volbu, tedy k utilitám (XLU), zdravotnictví (XLV), spotřebnímu zboží nezbytné spotřeby (XLP) a dividendy hojně vyplácejícím REITům.Co dělat? Všechno prodat? Pochopitelně, že ne. Nebo přinejmenším já to se svým portfoliem dělat zcela jistě nebudu. Znám jedno přísloví o stahování kalhot před brodem a držím se ho. Snížím velikost rizika mírnou redukcí držených akcií a zapojím zajišťovací strategie za pomoci opcí. Svoje fondové portfolio prozatím nechám beze změny, jen se poohlédnu po jeho možném rozšíření o klidnější složky.

A co mají dělat ti, kteří právě zvažují vstup do investičního světa? Velké jednorázové investici bych se zřejmě vyhýbal. Na druhé straně pro investice průběžné s minimálně desetiletým horizontem se možná, pokud se moje teorie o blížícím se vrcholu akciových indexů potvrdí, otevírá ta nejlepší doba. Základ akciového portfolia by mohl být nakoupen v citelných slevách, které by se v pozdějším růstu zcela jistě nadprůměrně zhodnotily. Nakonec i moje fondové portfolio se začalo tvořit na začátku roku 2007 …

Další informace včetně porovnání akciových fondů zaměřených na Japonsko naleznete zde.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Výnosy

Padly další rekordy (Videokomentář: Týden 43)

Akciovým trhům se povedlo prorazit na nová historická maxima, když svou roli zahrál tradiční pozitivní sentiment v závěru roku. Investoři se vrací i do nějakou dobu nepopulárních technologických akcií. Dluhopisový…

23. 10. 2024 1 minuta čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.